3 ilość wyświetleń: 375 wróć do listy
2019-02-26
artykuł-Sposoby na oczyszczanie powietrza w domu - nie tylko oczyszczacz

Sposoby na oczyszczanie powietrza w domu - nie tylko oczyszczacz

Powietrze w naszych domach nie jest niestety idealnie czyste - co prawda stężenie smogu wraz z nastaniem wiosny będzie się zmniejszać, ale zanieczyszczenia i pyły dostają się do naszych domów przez cały rok - szczególnie w miastach i w pobliżu dróg.

Oprócz tego typu zanieczyszczeń przez okna wnikają też naturalne składniki powietrza takie jak pyłki drzew, traw i inne alergeny. Dlatego warto zadbać o oczyszczenie powietrza, szczególnie jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub alergicy.

Najpopularniejszym sposobem jest stosowanie oczyszczaczy powietrza, ale nie jest to jedyna metoda - zobaczcie jak na różne sposoby można zadbać o jakość powietrze w mieszkaniu.

Wietrzenie mieszkania

Najprostszy sposób na szybką wymianę powietrza na świeże to otworzenie na oścież kilku okien w domu, najlepiej stwarzając lekki przeciąg, wtedy do mieszkania wpadnie powietrze z zewnątrz. Ale uwaga, ta metoda sprawdza się tylko wtedy, jeśli pokoje przewietrzymy po ulewnym deszczu, czyli gdy powietrze na zewnątrz będzie naturalnie czyste i pozbawione unoszących się w nim cząsteczek. W przeciwnym razie wywietrzymy powietrze z domowego kurzu, ale za to do mieszkania wpuścimy inne zanieczyszczenia z zewnątrz.

Dbanie o wyciąg w kuchni

Regularna wymiana filtra i sprawdzanie sprawności technicznej kuchennego okapu także przyczynia się do zadbania o czystość powietrza w domu. Podczas gotowania okap wciąga nie tylko kuchenne zapachy, ale też może filtrować powietrze z większych zanieczyszczeń.

Ścieranie kurzy

Najlepiej wilgotną ściereczką - usuwamy wtedy zanieczyszczenia osiadłe na meblach wraz z kurzem domowym. Dzięki temu kurz nie będzie wzbijał się w powietrze przy każdym ruchu powietrza w mieszkaniu i ograniczymy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu domowym.

Odkurzanie

To bardzo skuteczna metoda dbania o jakość powietrza w mieszkaniu. Już po kilku minutach działania odkurzacza powietrze jest wyraźnie czyściejsze.Warunkiem jest jednak odpowiedni sprzęt - najlepiej do oczyszczania powietrza sprawdzą się odkurzacze z wodnym filtrem. Wciągane powietrze jest przepuszczane przez cały system filtrów, z czego kluczowym jest właśnie woda - nawet najmniejsze, mikroskopijne zanieczyszczenia zostają zatopione w wodzie, a powietrze wypuszczane przez odkurzacz jest idealnie czyste, a do tego bardzo przyjemnie nawilżone. Codzienne odkurzanie takim odkurzaczem gwarantuje nam, że jakość powietrza w mieszkaniu będzie naprawdę dobra. A jeśli chcemy szybko odświeżyć powietrze to wystarczy włączyć nasz odkurzacz na kilka minut i już możemy oddychać czystym, przefiltrowanym powietrzem.

Rośliny oczyszczające

Naturalnym sposobem na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach są niektóre rośliny. Niestety ich działanie nie jest zbyt wydajne, ale za to dają dodatkową namiastkę kontaktu z przyrodą i stanowią naturalny “filtr powietrza”. Należy do nich np. skrzydłokwiat, który nie jest trudny w utrzymaniu, a jednocześnie się dobrze prezentuje. Warto też pamiętać, że rośliny dodatkowo stanowią “łapacz kurzu” dlatego trzeba je odpowiednio często przemywać, ponieważ liście pokryte grubą warstwą kurzu nie będą spełniać żadnych funkcji oczyszczających.

Komentarze (3)

boleK, 2019-02-27 09:32:37

Ja zawsze co a rana robię to otwieram okna szeroko aby wymienić powietrze w domu. bez względu na porę roku. A zimą to nawet jest taka korzyść, że po takim odświeżeniu i oczyszczeniu lepiej się nagrzewa w domu.


renka, 2019-02-15 11:39:53

fajnie jest mieć kwiaty, ale to racja, że trzeba czyścic liście, a kurzą się jak wszystko inne.


Karol, 2019-05-23 09:59:32

Mieszkam w Krakowie i u mnie właśnie największą udręką jest smog. Nie wiadomo czy wietrzyć czy zostawiać zamknięte okna. Bez filtra powietrza albo nawilżacza ani rusz!


Napisz komentarz