5 ilość wyświetleń: 1509 wróć do listy
2018-11-30
artykuł-Czy odkurzacz może pomóc zwalczać smog?

Czy odkurzacz może pomóc zwalczać smog?

Tegoroczny grudzień jest niezwykle szary - nie tylko z powodu częstego zachmurzenia i krótkich dni, ale też ze względu na bardzo wysokie stężenie smogu w polskich miastach. Dzieci nie wychodzą na spacery w czasie zajęć szkolnych, przebywanie na zewnątrz skracamy do minimum, a każda aktywność na “świeżym” powietrzu kojarzy się raczej z pogorszeniem stanu zdrowia niż z dbaniem o dobrą kondycję. Sposobem na przetrwanie tego okresu jest ucieczka w czyste regiony (co niestety zwykle nie jest możliwe) lub spędzanie większości czasu w zamkniętym pomieszczeniu, czyli w domu, który staje się wówczas bezpieczną przestrzenią o lepszej jakości powietrza niż na zewnątrz.

Jednak żeby dom stał się naszym azylem o niskim stężeniu smogu, to nie wystarczy zamknąć okna. Trzeba jeszcze oczyścić powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach.

Pamiętajcie, że składniki smogu unoszą się w powietrzu, ale też osiadają wraz z kurzem na meblach, wnikają w meble tapicerowane, dywany i zasłony. Dlatego bardzo istotne jest regularne usuwanie kurzu osadzającego się na meblach i półkach - najlepiej wilgotną ściereczką. Niezbędne jest też codzienne odkurzanie mebli tapicerowanych i dywanów, na których osadzają się szkodliwe pyły.

Ale oprócz usuwania zalegającego kurzu ograniczenie ilości pyłów i zanieczyszczeń powietrza wewnątrz pomieszczeń jest możliwe dzięki filtrowaniu powietrza. Można to uzyskać za pomocą oczyszczaczy powietrza, ale mniej znanym, a skutecznym i szybko oczyszczającym powietrze sposobem jest odkurzanie. Oczywiście żeby dobrze oczyścić powietrze nie wystarczy zwykły odkurzacz -  konieczne jest zastosowanie odpowiedniego odkurzacza z filtrem wodnym lub HEPA.

Filtr wodny umożliwia niezwykle skuteczne oczyszczenie powietrza, a przefiltrowane powietrze wydostające się z takiego odkurzacza jest naprawdę czyste. Odkurzacz ma znacznie większą moc niż oczyszczacz, umożliwia więc szybkie przefiltrowanie dużej objętości powietrza. Każdy z odkurzaczy wodnych Thomas doskonale sprawi się w tej roli – jako doskonały oczyszczacz powietrza.

Skuteczność odkurzacza w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń jest bardzo wyraźna - po dokładnym odkurzeniu całego domu, po prostu lepiej się oddycha - nie tylko nie ma kurzu, ale też szkodliwych zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu.

W okresie gdy smog dokucza nam najbardziej, można odkurzać codziennie wieczorem, dzięki temu mamy szansę w nocy oddychać czystym, przefiltrowanym powietrzem.

Oprócz tego pamiętajmy, że każdy z nas może mieć wpływ na stężenie smogu. Starajcie się swoimi codziennymi wyborami przyczyniać się do poprawy jakości powietrza- są sprawy, z których można zrezygnować lub przynajmniej zminimalizować np. palenie w kominku dla przyjemności, dojazd do pracy samochodem gdy jest dogodna alternatywa. Warto zadbać o jakość powietrza, ponieważ zanieczyszczenia bardzo negatywnie wpływają na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wysokie stężenie smogu jest szczególnie uciążliwe dla astmatyków i osób z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego, przyczynia się także do rozwoju wielu schorzeń, także w przyszłości. Jeśli nie możecie uciec przed smogiem to zadbajcie przynajmniej o czyste powietrze w swoim domu, gdzie spędzacie większość dnia.

Komentarze (5)

Alka, 2018-12-18 11:21:37

ciekawe zastosowanie odkurzacza ... muszę się temu bardziej przyjrzeć


Karo2, 2018-12-23 06:29:00

Tak, temat powietrza to już na stałe bedzie chyba już nam towarzyszył. trzeba szukac rozwiązań, aby sobie pomóc jak najlepiej i choc w domu miec powietrze swieze i takie których warto oddychac.


Paula, 2019-01-10 09:42:45

To co mogę potwierdzić to że wodny odkurzacz naprawdę nawilża powietrze, mam urządzenie z pomiarem wilgotności powietrza i po odkurzaniu wodnym jest drobna zmiana w wilgotności.


roboet, 2019-01-27 11:44:57

odkurzacze wodne nawilżają powietrze nie czyć tego kurzowego zapachu pod odkurzaniu


AntySmogowiec, 2019-04-30 12:18:17

Tyle się o tym smogu ostatnio mówi... szczególnie w Warszawie. Dobrze wiedzieć, że nie tylko stare kopciuchy i masa starych samochodów są winne temu zjawisku. Czas dokładniej sprzątać!


Napisz komentarz