3 ilość wyświetleń: 484 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

artykuł-Pomoc na co dzień. Thomas Twin Aquawash
Pomoc na co dzień. Thomas Twin Aquawash

Odkurzacz to jeden z tych...

2018-10-29
artykuł-Alergia w pracy - jak sobie z nią poradzić?

Alergia w pracy - jak sobie z nią poradzić?

Praca biurowa kojarzona jest z bezpiecznym zajęciem, jednak okazuje się, że może stanowić pewne zagrożenie dla alergików.  W każdym biurze mogą znaleźć się bowiem alergeny, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie alergików - na szczęście z większością z nich można sobie łatwo poradzić. Istotna jest dobra komunikacja z ekipą sprzątającą oraz dobra wola pracodawcy, dzięki czemu można wprowadzić pewne zmiany w sposobie sprzątania biura, które korzystnie wpłyną na samopoczucie alergika.

Środki czystości mogą powodować alergię skórną

Zdarzają się osoby uczulone na środki chemiczne, które w domu starannie unikają kontaktu z płynem do mycia i stosują tylko naturalne środki czystości podczas sprzątania domu. Jednak często zapominamy o zachowaniu podobnych środków ostrożności także w miejscu pracy. Ekipa sprzątająca może przecież używać do czyszczenia naszego stanowiska pracy różnych płynów, które mogą wywołać alergię. Jeśli zauważysz, że po pracy Twoje dłonie bardziej swędzą lub pojawia się wysypka to koniecznie poproś o zmianę środków czystości używanych do mycia twojego biurka czy klawiatury. Możesz też dostarczyć własny, sprawdzony środek lub po prostu samodzielnie zadbać o sprzątanie stanowiska pracy.

Roztocza można spotkać też w biurze

W biurach niewątpliwe liczba roztoczy jest znacznie mniejsza niż np. w sypialni, ponieważ roztoczom trudniej znaleźć przytulne materace i ciepłą pościel. Ponadto zazwyczaj biura są regularnie sprzątane i nie ma w nich dużo kurzu, jednak nie oznacza to, że kurzu i roztoczy nie ma w ogóle. Roztocza pojawiają się bowiem wszędzie tam, gdzie spędzamy czas i gubimy naskórek, czyli pokarm dla roztoczy. Kurz wraz z uczulającymi odchodami roztoczy szczególnie “lubi” osadzać się na książkach, segregatorach i innych dokumentach. Gdy je przestawiamy lub przeglądamy wzbijają się cząsteczki kurzu powodując w najlepszym razie atak kichania, a w gorszym znacznie poważniejsze objawy. Jeszcze gorzej może być, jeśli biuro jest zaniedbane i kurz nie jest regularnie ścierany. Koniecznie trzeba wtedy zadbać o regularne odkurzanie biura i wszelkich zakamarków, także półek z dokumentami.

Dobrze sprawdzą się odkurzacze z filtrem wodnym Thomas, które są proste w obsłudze, wygodne w stosowaniu i skutecznie usuwają alergeny dzięki wodnemu filtrowi. Przy odkurzaniu dokumentów można odkurzacz ustawić na najniższą moc, dzięki czemu nie trzeba się obawiać że odkurzacz oprócz kurzu wciągnie też papier. Dodatkowo jeśli krzeszła w biurze są tapicerowane, obite materiałem - okurzaczem wodnym, piorącym można wyprać i odświeżyć ich powierzchnię. Dzięki temu krzeszła nie będą tylko wolne od kurzu, ale po prostu czystsze i z pewnością przyjemniejsze w użytkowaniu. 

Stare, “zabytkowe” odkurzacze, które są na wyposażeniu niektórych biur odkurzają tylko grubsze cząsteczki kurzu, a te najbardziej problematyczne, czyli alergeny, są tak małe, że bez problemu przenikają przez torebkę worka i wracają do pomieszczenia. Niestety sprzątanie takim odkurzaczem nie pomoże alergikom - najlepiej wymienić go na nowocześniejszy model.

Alergicy niestety nigdzie nie mogą się czuć w pełni bezpieczni, jednak przy odrobinie dobrych chęci biuro może stać się przyjemnym azylem z ograniczoną ilością alergenów. Praca w takim otoczeniu będzie znacznie bardziej komfortowa, a dobre samopoczucie pracownika będzie też pozytywnie przekładać się na jego wydajność przy wykonywaniu służbowych obowiązków.

Komentarze (3)

Anka, 2018-11-13 20:37:07

U mnie w pracy przydałoby się takie naprawdę konkretne porządki, a nie tylko z grubsza sprzątanie. Chyba im podpowiem, aby sobie takiego Thomasa kupili ;)


martka8, 2018-12-13 11:02:52

Stosowane przez firmy sprzatające biura srodki nie zawsze są lepszej jakosci. Czasem warto spojrzeć na to czym czyszczą nasze biurka i podłogi.


Weronika43, 2019-08-05 21:25:08

U mnie w pracy jednym z większych problemów jest niestety klima;/ niestety nie jest wystarczająco często czyszczona i mnóstwo paskudztw wpuszcza się nam do pokoi. Pocieszające jest to, że przynajmniej codziennie się odkurza.


Napisz komentarz