5 ilość wyświetleń: 9869 wróć do listy
2016-10-31

Czyszczenie odkurzacza wodnego zajmuje parę minut - jeśli wiesz jak je wykonać …

Jednymi z częściej pojawiających się negatywnych opinii dotyczących odkurzaczy wodnych są te dotyczące konieczności ich każdorazowego mycia po użytkowaniu. Sama zapoznając się z wypowiedziami na forach, spotkałam wiele stwierdzeń typu „wielki problem to czyszczenie”, „bardzo długo trzeba czyścić” i … przyznam, że dziwią mnie takie stwierdzenia, gdyż moim zdaniem  w przypadku Thomasa, wcale nie jest to takie uciążliwe. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad.

Jak ja dbam i czyszczę swojego Thomasa?

1.Traktuję czyszczenie filtra jako oczywisty etap odkurzania.

Czyszczenie filtra wodnego powinno być wykonywane obowiązkowo, po każdym użytkowania odkurzacza. Nie powinno się tego odkładać na później i pozostawiać odkurzacz z brudnym filtrem i brudną w nim wodą. Ja wykonuję to od razu, bezpośrednio po zakończonym odkurzaniu. Uwierzcie mi, tak jest najlepiej, traktuję ten etap po prostu jako konieczny element „całego procesu odkurzania”. Tak samo jak najpierw muszę odkurzacz wyciągnąć z szafy, złożyć go, wlać wodę, umieścić odpowiednią końcówkę, odkurzyć – to potem muszę po prostu umyć filtr – są to dla mnie kolejne następujące po sobie etapy. Przyjęłam to jako oczywistość, która wiąże się z użytkowaniem odkurzacza.

2.Zanim otworzę filtr – dolewam do niego wody.

Po zakończonym odkurzaniu, przede wszystkim wyłączam odkurzacz z prądu. Wyciągam filtr wodny i nie otwieram go (no chyba, że jestem ciekawa ile brudu udało mi się tym razem zebrać ;) ale po chwili zamykam), przez otwór dolewam trochę bieżącej wody z kranu do wewnątrz filtra. Dzięki temu od razu będziemy mieli wyczyszczone wewnętrzne krawędzie nasadki.

3.Wykonuję zamkniętym filtrem koliste ruchy.

Cięższy od wody filtr nadal pozostawiam zamknięty i trzymając w obydwu dłoniach, wykonuję nim delikatnie, koliste ruchy. Czyszczę tym samym wewnętrzne ścianki filtra, do których lubi przyklejać się zebrany podczas odkurzania brud.

4.Otwieram filtr, wylewam brudną wodę.

Jeśli wykonałam poprzednie kroki, wnętrze filtra (pojemnik) są już w pewnym stopniu czyste.

5.Zdejmuję pokrywę filtra.

6.Wyciągam dwa filtry piankowe umieszczone w pokrywie.

Są one z reguły lekko mokre, ja po wyciągnięciu, odkładam je w łazience i pozostawiam do wyschnięcia. Najczęściej umieszczam je pomiędzy szczebelkami kaloryfera (idealnie mi się tam mieszczą). Jeśli są one wyraźnie czymś ubrudzone, wówczas obmywam je pod bieżącą wodą, potem lekko strzepuję, tym samym lekko już je osuszając. Pozostawiam do wyschnięcia.

7.Do pojemnika wlewam czystej wody i go opłukuję.

Wylewam z niego wodę i odkładam pojemnik do wanny.

8.Demontuję części filtra.

  • Jeśli używałam odkurzacza w funkcji piorącej/odkurzania na mokro – wyjmuję wkład od odkurzania na mokro. Odkładam do wanny.
  • Z pojemnika wyciągam filtr ssący (to ten kwadratowy element zaczepiony na dole pojemnika), wkładam do wanny.
  • W zależności od stopnia ubrudzenia, wyjmuję również plastikowy element, „obramówkę” umieszczoną w pojemniku (czasem lubi się pod nią coś wcisnąć np. włos) i odkładam do wanny obok pozostałych elementów.
  • Jeśli jest silnie ubrudzona pokrywa filtra, można wyciągnąć również tzw. eżektor (chodzi o ten otwór przez, który nalewaliśmy wodę w pierwszym kroku), obracając uszczelkę nasadki (przyznam, że ja do tej pory nie musiałam tego robić).

9.Wszystkie ułożone w wannie części filtra opłukuję lekko ciepłą wodą za pomocą słuchawki prysznicowej. 

10.Każdy z elementów trzymając w dłoni lekko potrząsam, usuwając z niego nadmiar wody.

11.Odkładam, wszystkie elementy na ręczniku papierowym w łazience lub korytarzu. 

Nie widzę konieczności wycierania elementów do sucha. Można spokojnie pozostawić części filtra do samodzielnego wyschnięcia. Kiedy elementy filtra schną, odkurzacz w pokoju pozostawiam otwarty, wtedy  filtr higieniczny i wstępny filtr higieniczny (to ten prostokątny biały filtr oraz niebieski płaski piankowy) umieszczone w górnej części odkurzacza pod jego pokrywą „mogą trochę pooddychać”.

12.Suszenie rury – po używaniu funkcji piorącej/odkurzania na mokro.

Jeśli odkurzacz używany był w funkcji piorącej lub odkurzania na mokro, wówczas w wężykach doprowadzających wodę, jak i w samej rurze, może pozostać trochę wody. Ja po takim odkurzaniu delikatnie potrząsam samą rurą nad wanną, aby usunąć pozostałości wody. Rurę pozostawiam do wyschnięcia – ja wieszam ją na drzwiach. Raz na jakiś czas powinniśmy „na czysto” przepłukać samą rurę, szczególnie jeśli myliśmy wcześniej na mokro mocno ubrudzone powierzchnie.

13.Najważniejsze jest podejście :)

Cały ten proces zajmuje mi naprawdę około 5 minut.  Biorąc pod uwagę jakie korzyści przynosi mi odkurzacz, jego czyszczenie nie jest dla mnie w ogóle uciążliwe. Patrzę na swój produkt przez pryzmat posiadanych przez niego podstawowych zalet – m.in. zbierania kurzu i brudu, oczyszczania powietrza, wygody mycia podłogi i za takie walory jestem w stanie spokojnie poświęcić tych parę minut na jego wyczyszczenie.

Komentarze (5)

Ania, 2016-11-05 17:16:28

nie wygląda to skomplikowanie


Xena, 2016-11-14 11:40:56

jak z każdą pracą, ważne jest nastawienie.


Baśka-, 2017-01-24 17:08:12

no jak się chce mieć wodny odkurzacz to trzeba go czyścić, normalna sprawa.


ddd, 2017-02-24 11:29:26

jak to się mowi co masz zrobić - lepiej zrób od razu. choc tez sie nie dziwię niektórym, że nie chce im się.


Ewa, 2018-06-07 20:47:50

Bardzo dziękuję za tak dokładny opis czyszczenia odkurzacza. Jestem nim zachwycona ,bo mam 2 koty i psa. " zdarlam" już kilka zwyczajnych odkurzaczy i myślalam, ze juz tak zostanie. Okazalo sie jednak, ze ten " kombajn" odkurzaczowy jest spelnieniem moich marzeń. Brakowalo mi jednak opisu jego czyszczenia. Polecam odkurzacz posiadaczom zwierzat w domu :-)


Napisz komentarz