6 ilość wyświetleń: 5816 wróć do listy
2016-07-22

Domowe sposoby na zabrudzenia na szkle

Każdy szczęśliwy posiadacz psiaka wie, jakie dzieła jego pupil potrafi „namalować” na szybie balkonowej czy samochodowej. Twórcami ciekawych wzorów są również małe dzieci. Rodzice chyba najlepiej wiedzą, jak ciężko czasami doczyścić szyby, zwłaszcza te mleczne. Ja mam kilka sposobów na to, jak domyć szybę po mokrym psim nosie czy zmyć ślady małych, dziecięcych rączek :)

Ślady psiego noska

Najprostszą metodą na domycie śladów psiego noska, jest umycie szyb za pomocą wody i soli – przy czym sól musi być całkowicie rozpuszczona w wodzie, tak aby nie porysowała powierzchni szyby. Jak już uda się usunąć wszystkie plamy, to następnie należy przemyć szybę czystą wodą.

Tłuste plamy

Z tłustymi plamami, zrobionymi przez dziecięce rączki będzie trochę trudniej, choć nie jest to niemożliwe. Zabrudzone miejsca najlepiej natrzeć cytryną, a potem wypolerować czystą ściereczką. Inną metodą jest umycie szyb mieszanką: octu, soku z cytryny i płynu do mycia naczyń lub spirytusu. Jeśli po umyciu na szybie pozostaną resztki produktów, wystarczy zetrzeć je ściereczką z mikrofazy, usunąć ściągaczką do wody lub papierowym ręcznikiem.

Jeśli dziecko zaszalało i pokazało cały swój talent malarski na świeżo umytym oknie,  wówczas polecam powstałą plamę umyć ciepłą wodą, do której należy dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń, łyżeczkę gliceryny i łyżkę octu. Taka mieszanka skutecznie domyje nawet bardzo oporne kleksy tłuszczu.

Zaschnięty tłuszcz

Zgroza każdej gospodyni posiadającej płytę indukcyjną. Zamiast szorować gąbką, posmaruj plamę pastą do zębów i zostaw na noc. Następnego dnia spłucz pastę ciepłą wodą i ewentualne resztki domyj płynem do mycia naczyń.

Przydatna rada: do mycia okien używaj letniej wody, nie gorącej, ponieważ letnia woda wolniej schnie i nie będzie pozostawiała zacieków.

Lekkie zabrudzenia na szybie mlecznej, można usunąć za pomocą ściereczki z mikrofazy lub z bawełny, zwilżonej w ciepłej wody. Ze względu na delikatną powierzchnię szkła mlecznego, do usuwania z niej zabrudzeń, nie wolno stosować środków chemicznych, środków szorujących, drapaków ani ostrych narzędzi. Do czyszczenia nie nadaje się również ircha ani gazeta. Po myciu pamiętaj, aby szybę zawsze zmyć czystą wodą i wytrzeć ją do sucha.

Poniżej przepisy na domowe środki do mycia różnych rodzajów zabrudzeń ze szklanych powierzchni:

  • Płyn do mycia mocno zakurzonych szyb: na 1 l ciepłej wody wystarczy dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń – przy niewielkim zakurzeniu można użyć szamponu do włosów.
  • Preparat do szybkiego przetarcia szyby od wewnątrz pomieszczenia: na 1 l letniej wody dodaj jedną łyżkę octu.
  • Płyn do polerowania czystej szyby: do 2,5 l czystej, letniej wody należy dodać łyżeczkę gliceryny farmaceutycznej (do kupienia w aptece). Taki roztwór doskonale nadaje się do użycia na szybach samochodowych, ponieważ zapobiega osadzaniu się kurzu i brudu oraz przeciwdziała powstawaniu smug po spływających kroplach deszczu na szybie.
  • Aby wyczyścić szybę mleczną użyj roztworu: 1 l ciepłej wody, 1 łyżka delikatnego płynu do mycia naczyń i 2-3 łyżki octu. Zamiast octu można rozpuścić w wodzie 2 łyżki drobnoziarnistej soli.

Czy Wy, drogie panie, macie swoje magiczne sposoby na okiełznanie mokrych nosów i tłustych rączek? :)

Komentarze (6)

Marta, 2016-08-03 09:09:55

dobry patent z tą gliceryną, ciekawe czy też sprawdziłoby się przy myciu szyby prysznicowej?


Helia, 2016-08-06 18:51:33

takie domowe płyny to dobry pomysł :) gratuluje pomysłów


Iwona, 2016-09-26 15:27:57

Pani Marto, myślę, że powinno zdać egzamin ;) Helia - dziękuję :) trochę jest z tym więcej pracy przy przygotowywaniu, ale robi się to raz na dłuższy czas, a zdecydowanie warto znać alternatywy gdy zabraknie sklepowej chemii ;)


Basia, 2019-11-27 00:07:24

ja doczyszczam oczyszczaczem parowym, mam Ariete od 2 lat, są mocne a nie drogie;)


Hanka, 2019-12-13 08:32:41

No ariete jest dobre i cena korzystna, sama mam mop od nich i czyściki. Generalnie wszystko można tym umyć


Olka, 2020-01-30 05:57:35

Szklo, jak i inne rzeczy myje para . Myjka ariete super się sprawdza dobrego


Napisz komentarz