5 ilość wyświetleń: 3254 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

2016-07-01

Czyszczenie rolet za pomocą odkurzacza piorącego

W poprzednim artykule opisałam wszystkie końcówki, jakie otrzymałam w zestawie do odkurzacza Multi Clean X10 Parquet  firmy Thomas. Wymieniłam ich zastosowanie, wady oraz zalety. Cały czas zastanawiałam się, do czego jeszcze mogłabym użyć ssawki do zbierania wody z tapicerki (patrz zdjęcie po lewej).

Ssawka jest dość szorstka, przez co nie nadaje się do czyszczenia powierzchni delikatnych, takich jak szyby czy kafle. Jednak jak to się mówi, kto szuka, ten znajduje. W trakcie wiosennych porządków zastanawiałam się, w jaki sposób mogłabym porządnie umyć rolety okienne, a mam ich sporo i jeszcze nigdy ani razu ich nie umyłam, ponieważ w sumie nie miałam pomysłu jak to zrobić. Tak oto wymyśliłam kolejne zastosowanie dla mojego odkurzacza - mycie rolet. 

Poniżej przedstawiam w kilku prostych krokach, w jaki sposób odświeżyć rolety

1. Przygotuj odkurzacz do odkurzania piorącego, załóż specjalną końcówką oraz wlej wodę z płynem do mycia tkanin ProTex do pojemnika na czystą wodę (płyn miałam w zestawie z odkurzaczem). Upewnij się, że końcówka nie jest zabrudzona.

2. Najpierw spryskaj roletę wodą ze środkiem piorącym, nie należy od razu za mocno spryskiwać powierzchni, ponieważ cała woda będzie za szybko  spływać po rolecie i wówczas konieczne będzoe dodatkowo zebranie wody z parapetu.

3. Po prostu odkurz roletę w trybie piorącym. Thomas za Ciebie myje roletę i jednocześnie odsysa wodę, przez co nie leje się ona na parapet, a roleta o wiele szybciej wysycha.

4. Sprawdź jak wygląda woda w zbiorniku na brudną wodę,­ w ten sposób ocenisz czy pranie rolet miało sens. Ja po zobaczeniu swojej brudnej wody w zbiorniku postanowiłam, że będę przynajmniej kilka razy w roku odświeżać rolety, przy okazji mycia okien.

5. Opróżnij i wyczyść pojemnik na brudną wodę. ­ Pamiętaj, jak dolejesz do brudnej wody czystą i kulistymi ruchami wypłuczesz całą wodę, będzie Ci o wiele prościej umyć pojemnik.

6. Zostaw rozwiniętą roletę do wyschnięcia. Nie należy zwijać jej wcześniej, ponieważ może się skleić i w ten sposób uszkodzić.

7. Gotowe, możesz cieszyć się czystymi roletami wolnymi od roztoczy i bakterii :)

Błędy przy czyszczeniu rolet - unikaj:

● zbyt silnego odkurzania -  jeżeli decydujemy się na odkurzanie rolet, należy upewnić się, że moc ssania została odpowiednio dobrana do rodzaju tkaniny. W moim mieszkaniu w części sypialnej dominują rolety gumowane, które są sztywniejsze i można użyć wyższej mocy ssania, jednak zbyt duża moc spowodowałaby wciągnięcie rolety i jej zdeformowanie;

● zbyt mocnego namaczenia - im delikatniejsza roleta, tym delikatniej powinno się ją namaczać, aby jej nie zdeformować. Polecam częściej odświeżać, bo to w zupełności wystarczy i takie rolety nie będą wymagały specjalistycznego czyszczenia;

● prania w pralce - większość rolet nie nadaje się do włożenia do pralki. Istnieje duże ryzyko, że roleta nie będzie nadawało się już do powieszenia (nie testowałam, moje rolety na pewno nie do tego nie nadają);

Komentarze (5)

Grażyna, 2016-07-06 21:51:35

wow, super pomysł


Mana, 2016-07-12 12:19:52

Nie wpadłabym na to ze i roletę można uprać


nata., 2016-10-31 19:42:27

Podoba mi się :)


Walentyna, 2017-07-31 08:11:12

Czy próbował ktoś umyć okna Thomasem?


Basia, 2017-09-08 12:21:23

Podbijam pytanie. Czy ktoś już używał Thomasa do mycia okien? Nie bardzo jeszcze go ogarniam :-)


Napisz komentarz