1 ilość wyświetleń: 1563 wróć do listy

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

2016-04-15

Mniej chemii, więcej zdrowia!

Sprzątanie to czynność, którą często odwlekamy. Na jutro, na sobotę, na wiosnę, na „przed świętami”. Wpadamy wtedy w szał zaglądania w każdy kąt oraz kupowania przeróżnych super środków, cudownych specyfików, i niezawodnych płynów. Prawda jednak jest taka, że czysty i dobrze odświeżony dom, możemy mieć bez użycia szkodliwej chemii. Zdrowie domowników i naszych zwierząt nie zostanie narażone na szwank, a środowisko i nasz portfel będą wdzięczne. Jak to osiągnąć?

Przedstawiam spis kilku niedocenianych środków, które wam w tym pomogą.

Ocet

Idealny do zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów (zepsuta żywność, mocz, różnego rodzaju nieczystości). Jest środkiem odstraszającym zwierzęta, jednak bez zagrożenia, ze go spożyją (w przeciwieństwie do kupowanych środków żrących, które potrafią mieć przyjemny zapach).

Świetny odkamieniacz do czajników, a w połączeniu z gorącą wodą - najlepszy mi znany płyn do mycia okien, szyb, luster i tym podobnych powierzchni. Spłukany zimną wodą i wytarty ręcznikami papierowymi bądź gazetami gwarantuje brak smug. W przeciwieństwie do wielu „niezawodnych” produktów ze sklepowych półek.

Soda oczyszczona

Ma właściwości bakteriobójcze, odświeżające (neutralizuje zapachy) i wybielające. I tak na przykład legowisko poddane działaniu sody (wystarczy ją wysypać i przeczesać szczotką jego powierzchnie a następnie zostawić na 15-30 minut) traci na intensywnym zapachu „mokrego psa”, zabijając przy okazji wszelakie roztocza i bakterie, o czym poinformuje nas jej kolor, gdyż soda zmienia wtedy zabarwienie na szary.

Srebro pocierane sodą z odrobiną wody (albo i bez) przywraca pierwotny kolor biżuterii. Jest często stosowana w kosmetyce-jako środek wybielający zęby, paznokcie czy też oczyszczający pory i likwidujący zaskórniki. Nadaje się do pielęgnacji psów z długim włosem lub gęstą sierścią, które są dość częstym atakiem mikroorganizmów, co przejawia się w drapaniu bądź ocieraniu.

Kwasek cytrynowy

W połączeniu z wodą podobnie jak ocet, jest świetnym środkiem myjącym kuchenne czy też łazienkowe powierzchnie, który dodatkowo zabija bakterie, jak i usuwa naloty kamienne. Woda z dodatkiem kwasu cytrynowego w atomizerze (pojemniku do spryskiwania) może posłużyć nam naprawdę długo (o zbliżającym się końcu terminu ważności da nam znać nieprzyjemny zapach).

Olejki eteryczne

Zamiast kupować świece zapachowe (zwłaszcza te tańsze, które mają w sobie więcej związków toksycznych niż naturalnych), spraye czy też wkłady wydzielające przyjemną woń itd., wystarczy zmieszać kilka kropel wybranego przez nasz olejku eterycznego z odrobiną wody i spryskać pomieszczenie. Zyskamy nie tylko pachnące (naturą!) pomieszczenie, ale i dobroczynny wpływ danego olejku na nasz organizm - lawenda nas uspokoi, olejek sandałowy rozluźni, olejek pichtowy pobudzi do działania, a eukaliptus wprawi w dobry humor. A wszystko z pomocą kilku kropel, które starczą na długi czas.

Wrażliwe zwierzęta

Bardzo często zapominamy o tym, że nasze psy czy koty nie noszą butów. Płyny pielęgnujące podłogi, czy też środki myjące bez problemu oddziałują na skórę i opuszki łap naszych zwierząt. Dodatkowo koty spędzające dużo czasu na pielęgnacji sierści mają kontakt doustny z tym, co osiądzie na ich sierści. Podobnie jak psy, które lubią położyć się do snu na podłodze, lub wodzić po niej nosem. Nie mają gumowych rękawic, ani nie myją łap tak, jak my rąk, dlatego wchłaniane przez nich toksyny często odkładają się w organizmie. To właśnie wtedy pojawiają się problemy zdrowotne związane z niewydolnością któregoś z narządów, albo co gorsza, zmiany nowotworowe. Dlatego nie pozwalajmy się truć, ani sami nie trujmy naszych pupili.

Komentarze (1)

Klaudaaa, 2016-04-27 22:22:13

zaciekawiły mnie te olejki eteryczne ? muszę wypróbować


Napisz komentarz