1 ilość wyświetleń: 1006 wróć do listy

Zobacz również

artykuł-Porządek w domu pełnym zwierząt
Porządek w domu pełnym zwierząt

Zasady i porady związane z utrzymaniem...

artykuł-5 sposobów na lśniące mieszkanie pedantki
5 sposobów na lśniące mieszkanie pedantki

Utrzymanie porządku w domu ze...

2016-01-04

Porządki na Nowy Rok - Marie Kondo w praktyce część 2

Dzień 3:  Artykuły biurowe

Z tą kategorią poszło mi bardzo szybko, większość artykułów używa moja córeczka. Jedynie przyszło mi wyrzucić zbędne długopisy, które ostatecznie oddałam do mojego biura, na pewno tam się przydadzą. 

Dzień 4: Dokumenty 

Podstawowa zasadą Marie Kondo jest wyrzucenie wszystkich papierów, gdyż nie sprawiają żadnej radości bez względu na stopień ich poukładania. Doradza pozostawić tylko te, które nie należą do następujących kategorii: papiery do użytku bezterminowego , do użytku przez określony czas i te, które obecnie wymagają określonego działania. Wszystkie dokumenty należy podzielić według tych trzech kategorii. Moim zdaniem w przeciętnym domu jest to nierealne, natomiast można na pewno bardzo ograniczyć liczbę posiadanych dokumentów. Wśród wyrzuconych papierów były głównie: materiały do nauki, wyciągi z konta, kartki świąteczne i okazjonalne, nieważne już karty, gwarancje, instrukcje do prostych urządzeń ( do telewizora zostawiłam tylko część w języku polskim, pozostałe wyrzuciłam).  

Po wyrzuceniu części dokumentów zostały mi takie kategorie:

1. mieszkanie + dzieci - gł. dokumenty bezterminowe takie jak akt własności mieszkania, umowa kredytu, akt urodzenia córeczki oraz wszystkie ważne gwarancje, wybrane instrukcje

2. niestety kilka segregatorów mojego męża związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 

3. jeden segregator mojego męża -­ wszystkie jego dokumenty prywatne

4 .jeden segregator dla mnie -­ wyrzuciłam nadmiar, jednak nadal jest pełny, są tu PIT-y, umowy o pracę, świadectwa pracy, wyniki podstawowych badań (interesuje się zdrowiem, dlatego na pewno ich nie wyrzucę), świadectwa szkolne, dyplom ukończenia studiów i studiów podyplomowych 

Jak przechowywać dokumenty ?

Marie Kondo poleca również papiery przechowywać w pionie, ale raczej ma na myśli ułożone pionowo w pudełku niż pochowane pionowo w segregatorach. U mnie takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się, gdyż karton z dokumentami  jest o wiele łatwiej wyrzucić niż segregatory, a niestety stoją na półce, która jest na wysokości mojej córeczki i nie mam innego miejsca. Moim zdaniem idealnym rozwiązanie byłoby trzymanie ich w pionie i luzem lub w szufladzie (np. jak kartoteki u lekarza), ale nie mam takiej szuflady.

Dzień 5 i kolejne : Różne 

Ta kategoria była dla mnie najgorsza. Byłam zdziwiona w ilu miejscach znalazłam zdjęcia,  wywołane i nie włożone do albumu. Część z nich od razu wyrzuciłam i nawet nie oglądałam. Pozostałe odłożyłam do pudełka “różności” na inny raz. Mam tradycję, że zdjęcia wywołuję raz w roku i wkładam do albumu na urodziny mojej córeczki. Jest to bardzo fajna tradycja, bo wtedy cała rodzina wspomina miniony rok. W tej kategorii znalazły się również leki i kosmetyki. Większość okazała się już być przeterminowana, zatem od razu ją wyrzuciłam.

Ścierki i torebki, zawsze stanowiły wyzwanie w moim mieszkaniu. Za każdym razem jak je poukładałam, to i tak po tygodniu był niesamowity bałagan. Wszystko ułożyłam w pionie i do dnia dzisiejszego wyglądają jak na zdjęciu. Dla mnie zmiana jest rewelacyjna!

Zapasy ­

Myślałam, że to nie jest problem mojego mieszkania, bo już dawno z tym skończyłam. Jednak przy porządkach okazało się, że w jednej szafce była jedna paczka papieru, pod łóżkiem druga, a do tego ręczniki papierowe. Na zdjęciu widać ile to zajmuje miejsca. Najgorsze jest to, że nie ruszyłam tego stosu od miesiąca, bo w łazience zawsze trzymam 8 rolek w koszyczku.

Komentarze (1)

jipi, 2016-01-11 16:33:17

ciekawe jak długo uda się utrzymać porządek ......


Napisz komentarz