1 ilość wyświetleń: 1133 wróć do listy

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

2015-12-15

Poczuj magię świątecznych porządków – czyli o metodzie Marie Kondo

Ze względu na zbliżające się święta postanowiłam podzielić się z Wami w jaki sposób w tym roku zamierzam zrobić generalne porządki. Jeżeli zrobię to dobrze to będą to ostatnie porządki w moim życiu.  

Kilka słów o tym jak odkryłam nową metodę

Niedawno wpadłam na interesującą książę „ Magia sprzątania – japońska sztuka porządkowania i organizacji” Marie Kondo. Nie kupiłam jej od razu, bo nie lubię czytać książek o sprzątaniu. Zdecydowanie wolę poczytać artykuły w internecie lub obejrzeć krótkie filmiki z poradami. Jednak ta książka nie dała mi spokoju i po prosiłam męża, żeby mi ją kupił. Po przeczytaniu już wiem dlaczego, intuicja kazała mi zrobić dla tej książki wyjątek i co ją łączy ze wszystkimi książkami, które ostatnio przeczytałam. 

Ta książka jest po prostu o szczęściu.

Metoda KonMari oprócz porad na temat organizowania rzeczy, to przede wszystkim sposób do odpowiedniego nastawienia do porządku. 

Sprzątanie ma nam umożliwić stworzenie wokół nas przestrzeni, która ma przynieść szczęście. W szczęśliwej przestrzeni, nie ma miejsca na ubrania, których nie lubimy, na książki, których nie chcemy przeczytać, lub na gadżety, których nigdy tak naprawdę nie użyliśmy i jest małe prawdopodobieństwo, że do czegoś nam się przydadzą. 
Podstawowym założeniem jest zmiana sposobu myślenia o sprzątaniu – sprzątanie to nie układanie, a pozbywanie się nadmiaru rzeczy. Dlatego żadna metoda nie będzie skuteczna jeżeli nie wyeliminuje się nadmiaru rzeczy.

 „Sekret sukcesu polega na przeprowadzeniu jak najdokładniejszego, jednorazowego porządkowania i zaczęciu od wyrzucania”. 

Jeżeli zrobi się to dobrze, to już nigdy więcej nie będzie trzeba robić generalnych porządków. Brzmi świetnie ? Jeżeli tak to przedstawię w dużym skrócie w jaki sposób należy wyrzucać rzeczy. Wydawałoby się to oczywiste, ale mogę się założyć, że nie raz zdarzyło się Wam zatrzymać coś co może się jeszcze przydać, ale po czasie okazywało się, że kolejny rok przeleżało w szafie. 

W jaki sposób skutecznie wyrzucić nadmiar rzeczy wg Marie Kondo?

  • pomyśl co byś chciała na prawdę zatrzymać, a nie zastanawiaj się czego chcesz się pozbyć
  • zatrzymaj rzeczy, które kochasz
  • „najlepszym sposobem na dokonanie wyboru tego, co chcesz zatrzymać, a czego chcesz się pozbyć, to wzięcie każdego przedmiotu do ręki i zadanie sobie pytania: „Czy to daje mi radość?”

Właśnie takie proste założenie najbardziej mi się spodobało w tej książce. Jak tylko przeczytałam pierwsze rozdziały, miałam ogromną motywację do zrobienia generalnych porządków u siebie. Książkę przeczytałam w jeden weekend i od razu wzięłam się do świątecznych porządków. Plan jest taki: zdążyć do świąt. Następnym razem pokażę, czy w praktyce jest to takie proste jak i w teorii.

Komentarze (1)

lampka, 2015-12-17 21:57:46

ciekawy artykuł, myślałam że ta książka to tylko "modny gadżet" ale to chyba fajny prezent dla Święta ;)


Napisz komentarz