0 ilość wyświetleń: 1563 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

2015-05-22
artykuł-Jak dobrze wybrać odkurzacz

Jak dobrze wybrać odkurzacz

Na rynku dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na: moc silnika, siłę ssania, jego typ, gabaryty oraz wagę.  Parametrem, który w dużym stopniu określa skuteczność odkurzania jest moc ssania. Bardzo często odkurzacze o wysokiej mocy silnika mają mniejszą siłę ssania, niż te o mocy znacznie niższej i w efekcie o wiele gorzej odkurzają niż te drugie, często tańsze. Niestety, nie każdy sklep jest wyposażony w urządzenie do pomiaru mocy ssania, co utrudnia wybór odpowiedniego odkurzacza.

Oprócz mocy ssania istotny jest jego rodzaj: tradycyjny (workowy), bezworkowy bądź wodny. Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, każdy typ ma swoje wady i zalety. Wybór najlepszego zależy przede wszystkim od tego kto będzie najczęściej odkurzał, od rodzaju i wielkości powierzchni oraz od rodzaju zabrudzenia.

Jeżeli chodzi o tradycyjny odkurzacz, to każdy na pewno miał okazję nim sprzątać i zna jego dobre i złe strony, zatem nie będę dużo pisać na jego temat. Moim zdaniem największymi jego atutami jest niska cena oraz łatwość w obsłudze. Do wad zaliczam spadającą moc ssania i konieczność wymiany worków co podnosi koszt użytkowania.

Drugim moim odkurzaczem był model z grupy bezworkowych, które ostatnio są dość popularne. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba liczyć się z częstym opróżnianiem pojemnika na kurz. Rozwiązanie na pewno ekonomiczne, ale bardziej czasochłonne. Dlaczego dbanie o pusty pojemnik jest tak istotne? W związku z brakiem worka jedyną barierą między silnikiem a kurzem są filtry, które bez systematycznego opróżniania pojemnika szybciej się zapychają co bezpośrednio wpływa na moc ssania odkurzacza. Moja porada - przy zakupie warto dokupić komplet dodatkowych filtrów. Jeżeli moc ssania będzie słabsza, wystarczy włożyć nowe filtry, a stare nie wyrzucać tylko odkurzyć i zostawić na kolejną zmianę. Dla miłośników sprzątania dodatkowym atutem będzie widoczny za każdym razem efekt sprzątania w postaci zgromadzonego pyłu w pojemniku.Ten rodzaj odkurzacza poleciłabym na pewno rodzicom, których dzieci nie chcą odkurzać (bardzo łatwo sprawdzić czy pojemnik jest pusty czy pełny :) ) oraz osobom starszym, którym nie zależy na bardzo szybkim sprzątnięciu, tylko na niskich kosztach użytkowania. Odkurzacz jest lekki, zatem idealnie sprawdzi się dla tych osób.

Od niedawna posiadam ostatni typ odkurzacza tj. wodny - model Multi Clean x10 parquet  firmy Thomas. Powodem, dla którego zdecydowałam się na zmianę było  połączenie dwóch funkcji: odkurzania i mycia jednocześnie. Dodatkowym atutem jest filtr wodny, który pochłania więcej kurzu oraz roztoczy, co jest ważne dla dziecka. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz