1 ilość wyświetleń: 1709 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

2015-01-11
artykuł-Jesteś w ciąży. Czy zwierzak to dobry pomysł?

Jesteś w ciąży. Czy zwierzak to dobry pomysł?

Ciąża to czas niezwykły - na nowo odkrywasz siebie i swoje możliwości. Zdrowo się odżywiasz, czytasz mądre książki, unikasz wszystkiego, co potencjalnie szkodliwe, rezygnujesz ze swoich upodobań kulinarnych czy nawyków (np. rzucasz palenie). Ważne jednak, by nie popaść w przesadę. Czym innym jest zachowanie rozsądku i higieny, a czym innym sterylny obłęd.

W czasie ciąży z pewnością należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie ze zwierzętami. Ale jeśli już macie psa czy kota – to nie wyrzucajcie go z domu, tylko zainwestujcie w dobry odkurzacz (np. taki z funkcją usuwania sierści zwierząt). Unikajcie sytuacji, w których mogłoby dojść do zarażenia bakteriami i infekcjami. Jeśli natomiast planujecie kupno, lepiej się wstrzymać do czasu narodzin dziecka. To dotyczy przede wszystkim kotów, których sierść ma silne właściwości alergizujące. Poza tym są nosicielami wielu chorób, w tym tej najpopularniejszej, czyli toksoplazmozy. Zarażenie nią następuje właśnie poprzez kontakt z kałem kotów i innych zwierząt. Toksoplazmoza jest najbardziej niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży. Pocieszające jest to, że prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą podczas ciąży jest stosunkowo niewielkie. Jeśli posiadasz kota, istnieje spora szansa, że zdążyłaś wcześniej zarazić się i uodpornić. Mimo to, zaleca się, aby kobiety w ciąży nie opróżniały kociej kuwety – powinna ona być czyszczona codziennie, ale przez kogoś innego. Jeśli musisz zrobić to sama, załóż gumowe rękawice, a po skończonej czynności umyj dokładnie ręce i… rękawice.

Jeśli pracujesz ze zwierzętami, koniecznie po każdym kontakcie z nimi dokładnie umyj ręce. Jaszczurki, węże, żółwie, papugi, kanarki, gołębie mogą być nosicielami groźnych bakterii np. E. Coli, czy salmonelli.

Zagrożenie niesie ze sobą także bezpośredni kontakt ze środkami przeciw pchłom i kleszczom. Oczywiście niewielka ilość środka na pchły nie stwarza większego zagrożenia dla płodu, ale lepiej będzie, jeśli podczas odpchlenia zwierząt domowych ktoś Cię wyręczy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku środków owadobójczych. Kobiety w ciąży powinny je stosować z dużą ostrożnością. Zawierają one substancje, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka. Zamiast chemicznego środka owadobójczego, stosuj naturalne środki lub używaj świec z citronellą.

Na zakończenie - drogie Panie, nie zapominajcie, że ciąża to nie tylko wzmożony okres Waszej czujności. To przede wszystkim piękno oczekiwania. Przyda się spokój…

 

Komentarze (1)

Karola, 2016-02-28 00:12:46

Zarażenie nią następuje właśnie poprzez kontakt z kałem kotów i innych zwierząt. - a w tym szczególnie ptaków, ale też trzeba uważać na nieumyte owoce z targów, na nich mogą się znaleźć bakterie z odchodów kota lub właśnie ptaka.


Napisz komentarz