3 ilość wyświetleń: 1432 wróć do listy

Zobacz również

Hybrydowy domownik na medal

Odkurzacz ze świecącą szczotką, dwoma...

Thomas DryBox Amfibia – nowość w domu

Każdy nowy sprzęt w domu to oczywiście...

2020-03-19
artykuł-Jak dbać o higienę w domu?

Jak dbać o higienę w domu?

Od poniedziałku niemal wszystkie instytucje w kraju są zamknięte. Dołączamy się do apelu, aby pozostać w tym czasie w domu, dbać o swoje zdrowie oraz higienę. Najważniejsze to nie ulec panice i stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/

Natura wirusa nieco różni się od innych patogenów, jak bakterie czy grzyby, które rozwijają się w ciepłych i wilgotnych zakamarkach naszego domu. Wirusy są znacznie mniejsze i żeby się rozmnażać potrzebują żywego organizmu. Nie znaczy to jednak, że poza człowiekiem jest on całkowicie niegroźny, może bowiem pozostać na martwych powierzchniach nawet do kilkudziesięciu dni. 

Zarazki  przenoszone są przede wszystkim na rękach, podczas kichania, mówienia,  a nawet przez pyłki kurzu, dlatego wirusy bywają bardzo zaraźliwe i po przekształceniu się w chorobę, niebezpieczne dla człowieka. 

Ważnym z zaleceń jest pozostanie w domach i ograniczenia wychodzenia na zewnątrz, dlatego musimy pamiętać, żeby zwrócić szczególną uwagę na zachowanie nie tylko podstawowych zasad higieny osobistej, ale także środowiska, w którym przebywamy. 

 

W tym artykule dowiecie się jak dbać o higienę i zapewnić sobie oraz swoim bliskim bezpieczeństwo w domu.

 

  1. Po pierwsze - dbanie o higienę osobistą. 

Najwięcej zarazków znajduje się na dłoniach. To nimi najczęściej się witamy, trzymamy się poręczy w komunikacji miejskiej, płacimy gotówką lub dotykamy klamek drzwi budynków publicznych. Wystarczy odruchowo dotknąć takimi rękoma okolic twarzy i tysiące drobnoustrojów dostaje się do naszego organizmu.  Żeby temu zapobiec trzeba myć ręce jak najczęściej, jak najdokładniej i jak najdłużej. Optymalny czas mycia to ok 30 sekund. Dobrze mieć przy sobie płyn dezynfekujący do rąk z wysokim stężeniem alkoholu, min. 70%. Ważne, żeby odkazić ręce zaraz po wejściu do domu, aby jak najmniej zarazków dostało się do środka.

 

  1. Po drugie - higiena snu.

Dbanie o dom wolny od zarazków najlepiej zacząć od sypialni. Przez ⅓  doby przebywamy w jednym pomieszczeniu, więc są to idealne warunki dla rozwoju choroby.  W pierwszej kolejności zadbaj o czystość pościeli i materaca. Poszewkę i prześcieradło najlepiej prać w wysokiej temperaturze, ponieważ wirusy nie przepadają za temperaturą wyższą niż  60 stopni Celsjusza. Kołdrę i poduszki dobrze jest przewietrzyć. Nie można też zapominać o materacu, który bywa największym siedliskiem zarazków. Do tego może posłużyć odkurzacz o dobrej mocy ssącej, który wyczyści go powierzchniowo. Natomiast dla dogłębnego i lepszego efektu można użyć odkurzacza piorącego i sody oczyszczonej.  Taki zabieg skutecznie odświeży materac i zabije drobnoustroje.

 

  1. Po trzecie- środki czystości

Aby wyeliminować zarazki, a zwłaszcza wirusy potrzebny jest silny przeciwnik. Dobrze używać środków czystości, które zawierają substancje odkażające. Szczególną uwagę powinniśmy w tym kontekście poświęcić przedmiotom codziennego użytku, takimi jak telefon, laptop, klamki, szczoteczka do zębów. Powinniśmy także pamiętać, żeby używać odpowiednich detergentów do czyszczenia mebli i podłóg. Dzięki temu mamy szansę pozbyć się jak największej ilości mikroorganizmów.

 

  1. Po czwarte- regularne odkurzanie. 

Na co dzień przenosimy miliony zarazków i część z nich pozostaje w naszym domu na przedmiotach, meblach, a także osiada na podłodze przez cząsteczki kurzu. W okresie wzmożonej aktywności wirusa ważne jest systematyczne i dokładne odkurzanie. Bardzo dobrze w tej kwestii sprawdzają się odkurzacze z filtrem cyklonowym, który oddziela duże zanieczyszczenia od drobnego kurzu i pyłu,  po czym oczyszcza powietrze poprzez filtr HEPA, który wychwytuje i zatrzymuje cząsteczki obce. Szacuje się, że filtr jest w stanie zatrzymać ponad 90% zanieczyszczeń. Oprócz częstego i dokładnego odkurzania parkietów i dywanów warto wziąć pod uwagę trudno dostępne zakamarki, takie jak przestrzenie między meblami czy listwy przypodłogowe. Dużo czasu spędzamy również na kanapach i fotelach, dlatego warto odkurzyć i wyprać tapicerki.

 

  1. Po piąte- sprzątanie po sprzątaniu

Na nic się zda dokładne sprzątanie domu jeśli po wszystkim nie wyczyścimy odpowiednio sprzętu. Wszelkie  szczotki, szmatki i myjki należy porządnie zdezynfekować bądź wymienić, jeśli jest taka konieczność. Rzeczy z materiału najlepiej wygotować, a pojemniki opróżnić i dokładnie wyczyścić. 

 

Pamiętajmy więc, aby w najbliższym czasie ze szczególną uwagą dbać o higienę osobistą, czystość i porządek w domu, a także ograniczajmy możliwie jak najbardziej wychodzenie z domu. Najważniejsze jest przecież ludzkie zdrowie, warto o nie zadbać.

 

Komentarze (3)

Cezar, 2020-04-23 11:33:22

W sumie dobrze pamiętać, o dezynfekcji rzeczy. Osobiście o tym czasem zapominam, a przecież telefonu używam najczęściej właśnie na zewnątrz, brudnymi rękami. Z odkurzaniem i ogólnie sprzątaniem się już przyzwyczaiłem, że trzeba to robić częściej w tych trudnych czasach.


Ofelia42, 2020-04-23 11:33:55

Przydałby mi się taki filtr w odkurzaczu. Oboje z mężem pracujemy nie zdalnie i staramy się stosować do zaleceń-środki do dezynfekcji idą w ruch. Nie ukrywam, że czułabym się bezpieczniej gdybyśmy mieli też porządny odkurzacz, żeby faktycznie pozbyć się też zarazków z podłogi bo tej tak po prostu nie da się odkazić.


Yolanda, 2020-05-26 10:19:12

Ciężko jest się przyzwyczaić do nowej rzeczywistości ale trzeba. Odkurzamy co 2 dni całe mieszkanie i myjemy dokładnie blaty


Napisz komentarz