5 ilość wyświetleń: 638 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

Hybrydowy domownik na medal

Odkurzacz ze świecącą szczotką, dwoma...

Thomas DryBox Amfibia – nowość w domu

Każdy nowy sprzęt w domu to oczywiście...

2020-02-15
artykuł-Konserwacja odkurzacza

Konserwacja odkurzacza

Każdy z domowych sprzętów, aby nam dobrze i długo służył musi być nie tylko odpowiednio używany, ale również okresowo konserwowany. W tym artykule opiszę Wam jak dbać o odkurzacz bezprzewodowy Thomas, tak aby mógł on jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Najprościej mówiąc, aby odkurzacz mógł dobrze działać i efektywnie sprzątać, musi być sam regularnie wyczyszczony.

 

  1. Opróżnianie i czyszczenie  pojemnika na kurz

 

Jeśli chcemy aby odkurzacz cały czas działał na dużej mocy ssącej, należy często opróżniać pojemnik na kurz. Nie jest to konieczne przy okazji każdego odkurzania, ale nie powinniśmy czekać do momentu, aż pojemnik cały się zapełni. W zależności od częstotliwości użycia i ilości zbieranych zanieczyszczeń, warto średnio raz w tygodniu usunąć zebrany brud z pojemnika. Ja przy okazji opróżniania pojemnika, dodatkowo przecieram jego wnętrze, tak aby usunąć zebrany na ściankach kurz. Najlepiej użyć w tym celu suchej ściereczki z mikrofibry, która bardzo dobrze zbiera drobinki kurzu i pyłu.

 

  1. Czyszczenie filtra cyklonowego

 

Filtr cyklonowy znajduje się wewnątrz pojemnika na kurz, aby go wyciągnąć należy delikatnie go przekręcić i wyjąć. Filtr dokładnie myjemy w wodzie, nie jest konieczne użycie środków myjących. Mokry filtr należy pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Nie wolno umieszczać wilgotnego filtra w odkurzaczu - niedosuszony filtr nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji (drobinki kurzu się do niego przykleją) a dodatkowo taki filtr może po prostu zaśmierdnąć. Zgodnie z instrukcją najlepiej aby filtr wysychał 24 godziny, oczywiście w cieplejszych warunkach filtr wyschnie szybciej. Jak często należy myć filtr? Najprościej mówiąc - wtedy gdy widzimy, że jest już mocno zabrudzony. W moim przypadku wykonuję tę czynność średnio raz w miesiącu.

 

  1. Czyszczenie filtra ochronnego silnika

 

Filtr ten znajduje się w górnej części odkurzacza. Unosimy obudowę i wyciągamy filtr. Podobnie jak w przypadku filtra cyklonowego, również ten filtr myjemy w wodzie i pozostawiamy do dokładnego wyschnięcia. Filtr silnika brudzi się zdecydowanie mniej niż filtr cyklonowy, więc częstotliwość jego czyszczenia jest zdecydowanie rzadsza. Kiedy konieczne jest jego czyszczenie? Najlepiej po prostu zaglądać co jakiś czas pod pokrywę odkurzacza, aby stwierdzić czy filtr wymaga już czyszczenia.

 

  1. Czyszczenie szczotki obrotowej

 

Jest to czynność, którą moim zdaniem najlepiej wykonywać dość często. Czysta szczotka zapewnia lepsze działanie odkurzacza. Potrafią się w nią zaplątać włosy i spowodować jej zapchanie. Urządzenie zostało bardzo dobrze zaprojektowane, ponieważ szczotkę można bardzo łatwo i szybko wyczyścić. Można wyciągnąć ją w całości, co pozwala na dokładne jej opróżnienie z włosów i innych zanieczyszczeń

Komentarze (5)

Grzesiek, 2020-02-27 17:03:06

Z tym czyszczeniem szczotki to święta prawda, trzeba robić to w miarę często. Mi się kiedyś tak bardzo zatkała ssawka, że odkurzacz przy dużej mocy zaczął mi się niebezpiecznie przegrzewać. Lepiej sprawdzać i czyścić systematycznie bo potem może się okazać ze odkurzacz jest do wymiany.


Renia43, 2020-02-27 17:17:33

Widzę, że utrzymywanie takiego odkurzacza jest całkiem proste i przyjemne. Poluję na odkurzacz bezworkowy i bezprzewodowy bo w sumie po pierwsze te worki trzeba wymieniać i kupować, a to dodatkowy koszt, a po drugie to jest siedlisko kurzu i alergenów, jeśli się rozszczelni to przy każdym odkurzaniu mnóstwo tego syfu osiada z powrotem w pomieszczeniach. A po trzecie taki odkurzacz jest mały, lekki i poręczny, do małych mieszkań idealny.


Nest, 2020-03-02 16:49:17

Mnóstwo osób właśnie przez zaniedbywanie stanu odkurzaczy narzeka na to, że są coraz mniej wydajne, gorzej pracują a nawet dochodzi do tego, że się szybciej psują. A wystarczy raz na jakiś czas przeczyścić filtry i końcówki


Maryna, 2020-03-17 01:15:51

Mam odkurzacz z filtrem cyklonowym i oprócz takiego ogólnego mycia polecam do czyszczenia trudno dostępnych miejsc dodatkowo wykorzystać patyczki higieniczne albo szczoteczkę do zębów. Tylko trzeba czyścić delikatnie żeby nie uszkodzić.


Tadzika, 2020-03-30 01:19:22

Całkiem przydatne informacje, krótko i na temat. Chyba zacznę to wprowadzać w życie bo szczerze mówiąc nie zawsze trzymałam się wszystkich zasad:)


Napisz komentarz