1 ilość wyświetleń: 2194 wróć do listy
2016-06-13

Recykling odkurzacza = dbanie o środowisko

Zakup i wymiana domowych sprzętów na nowe jest dla większości przyjemną sytuacją. Nowy sprzęt jest zawsze ładny, nieużywany, bez zarysowań, ładnie opakowany. Jeśli trafiłeś na stronę naszego portalu, to z dużym prawdopodobieństwem szukasz właśnie nowego, niezbędnego w domu sprzętu – odkurzacza. Gratulujemy wyboru, nasz portal z pewnością pomoże Tobie wybrać Twój idealny odkurzacz. Ale czy zastanawiałeś się już, co zrobisz ze swoim obecnym odkurzaczem, kiedy w Twoim domu pojawi się ten idealny?

Jeśli Twój obecny odkurzacz nie jest uszkodzony, działa, odkurza, czyli spełnia swoją funkcję, możesz go sprzedać. Ale jeśli jego wartość jest już stosunkowo niewielka, możesz zastanowić się nad przekazaniem go potrzebującej osobie. Możesz dać swoje ogłoszenie darmowego przekazania sprzętu na portalach internetowych lub w lokalnej prasie, w której tego typu ogłoszenia są z reguły darmowe.

Ale co jeśli Twój aktualny odkurzacz jest uszkodzony, nie działa i wiesz, że jego naprawa mija się z celem, ponieważ odkurzacz jest już mniej wart niż koszt jego naprawy. Oczywiste jest, że chcesz się go pozbyć, nie chcesz już tego sprzętu mieć w domu. Chcesz go wyrzucić, ale … uwaga Twój odkurzacz nie jest już „zwykłym przedmiotem” , w momencie, w którym zdecydowałeś się go pozbyć stał się – elektrośmieciem. Jest to o tyle istotne, że elektrośmieci nie można tak po prostu wyrzucić razem z odpadami gospodarczymi. Czym tak naprawdę dokładnie są elektrośmieci?

Elektrośmieci są to zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne - wszelkie popsute, od dawna  nieużywane, ale również już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Z jakiego powodu sprzęty elektryczne i elektroniczne zostały wyróżnione jako szczególna grupa odpadów? Z tego względu, że są one klasyfikowane jako odpady niebezpieczne, które zawierają trujące substancje. Takie sprzęty muszę być zbierane selektywnie i zostać poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji, które się  w nich znajdują. Elektrośmieci powinno oddać się do punktu zbierania elektrośmieci, których na terenie kraju jest bardzo dużo. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „elektrośmieci” wraz z nazwą Twojej miejscowości i z pewnością zostaniesz poinformowany o kilku punktach, w których możesz oddać bezpłatnie swój stary, nieużywany sprzęt.

Jest to o tyle istotne, że niebezpieczne substancje, które znajdują się z urządzeniu, po wydostaniu się z niego, przenikają do gleby i tym samym mogą wpłynąć na jakość wód gruntowych, zdrowie zwierząt, ale i również ludzi. Właśnie z tego względu, za wyrzucanie elektrośmieci bezpośrednio do zwykłego śmietnika, grozi kara grzywny sięgająca kwoty do 5000 zł. Ale nie tylko z tego powodu, elektrośmieci powinny trafiać do recyklingu, powód jest również bardzo praktyczny. Przekazane do przetworzenia, mogą być wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów np. sprzętów elektronicznych, misek żaroodpornych, mebli i tym samym stary, zepsuty odkurzacz otrzymuje „drugie życie”, nie szkodzi naturze, a jej pomaga, gdyż zmniejsza się wówczas skala produkcji nowych elementów. Będąc przy kwestii produkcji, warto wspomnieć, że nie tylko na Tobie jako konsumencie spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie uszkodzonego sprzętu, wiele zadań z tym związanych ma również sam producent.

Na producencie spoczywają liczne obowiązki nałożone na niego przepisami następujących ustaw: z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2005 nr 180 poz. 1495 z późn. zm.), z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. 2013 poz. 888 z późn. zm.). Wymogi powyższych ustaw zostały spełnione przez producenta odkurzaczy Thomas, firmę Robert Thomas Metall- und Elektrowerke GmbH & Co, czego potwierdzeniem jest uzyskany certyfikat wydawany przez profesjonalną organizację odzysku CCR RELECTRA OO SEiE S.A. , CCR REPACK Polska OOO. Spełnienie tych wymogów przez producenta sprzętów elektronicznych świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o jego odpowiedzialności za wpływ własnego procesu produkcyjnego na środowisko naturalne.

Skoro dbałość o odpowiednie zabezpieczenie sprzętów elektronicznych zaczyna się już od producenta, warto aby Twoje odpowiedzialne postępowanie z elektrośmiećmi mogło stanowić kolejny ważny element ochrony środowiska przed nadmiernymi i często niebezpiecznymi odpadami. Nawet jeśli z natury „lubisz chomikować” różne przedmioty, z nadzieją , że „może jego elementy się przydadzą” … to w przypadku uszkodzonego sprzętu elektrycznego, ze względu na własne bezpieczeństwo, powinieneś zdecydować się na jego pozbycie i oddanie do najbliższego punktu zbioru elektrośmieci.

Komentarze (1)

Lilka, 2016-06-15 13:52:56

Również w wielu sklepach jest opcja wyboru, że zabierają stary sprzęt.


Napisz komentarz