2 ilość wyświetleń: 8853 wróć do listy

Zobacz również

Hybrydowy domownik na medal

Odkurzacz ze świecącą szczotką, dwoma...

Thomas DryBox Amfibia – nowość w domu

Każdy nowy sprzęt w domu to oczywiście...

2015-10-14

Filtr HEPA

System filtracji stanowi bardzo ważny element budowy wielu urządzeń domowego użytku, z których najpopularniejszym jest odkurzacz. Filtr w odkurzaczu spełnia niezwykle ważne zadanie, gdyż wpływa na efektywność jego pracy. Podstawowym zadaniem odkurzacza jest zasysanie nie tylko wszelkich brudów, ale również cząsteczek kurzu i pyłków, a złej jakości filtr może spowodować, że funkcja ta nie będzie odpowiednio wykonana. Nieodpowiedni system filtracji powoduje, że drobinki kurzu, pyły, roztocza, które siłą ssącą zostały usunięte przez odkurzacz, w miejscu wylotu przedostaną się z powrotem do mieszkania i osadzą ponownie na podłodze lub przedmiotach. Oznacza to, że być może efekt sprzątania jest widoczny, ponieważ usunięte zostały okruchy, włosy, sierść, ale towarzyszące temu domowemu brudowi, znacznie mniejsze cząsteczki kurzu, pyłu oraz roztocza nadal „fruwają” po mieszkaniu. Nie tylko ponownie osiadają na wszystkim co napotkają na swojej drodze, ale również krążą w powietrzu i są przez nas wdychane. Dlatego wybierając model odkurzacza jedną z cech, na której powinniśmy się skupić jest zastosowany w nim system filtracji. Jakie rodzaje filtrów są wykorzystywane we współczesnych odkurzaczach?  

Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest filtr HEPA. Słowo HEPA to tak naprawdę skrót z High Efficiency Particulate Air - filtr o dużej skuteczności filtracji. Jednak co warto podkreślić filtr HEPA, filtrowi HEPA nierówny. Szczegółową specyfikację filtracji określa system numeracji, którym opisany powinien być każdy rodzaj filtra. W przypadku filtrów HEPA są to symbole H13 lub H14. Parę lat temu numeracja filtrów HEPA zaczynała się od wartości 10, poprzez 11 i 12, jednak w 2010 roku te wartości zostały oficjalnie przydzielone do systemu filtracji EPA (EPA 10, EPA 11, EPA 12). Warto o tym pamiętać, kiedy sprzedawca w sklepie będzie oferował system filtracji opisany wartością liczbową 12 i  jednocześnie przedstawiał go jako rodzaj filtracji HEPA.

Mechanizm działania filtra HEPA polega na połączeniu trzech systemów: przechwytywania, zderzania oraz dyfuzji. HEPA filtr ma zdolność wychwytywania niemal wszystkich cząsteczek większych od 0,3 mikrona (np. roztocza, pyłki kwiatowe, zarodniki oraz komórki grzybów). Jednak jaka jest różnica pomiędzy filtrem HEPA H13, a H14? Wyższa wartość oznacza większą efektywność w wychwytywaniu mikroskopijnych drobinek. Filtr HEPA H13 wyłapuje 99,95% cząsteczek wielkości 0,3 mikrona, natomiast H14 posiada tę zdolność na poziomie 99,97%. Oznacza to, że każdy HEPA filtr, bez względu na system numeracji, gwarantuje bardzo dobrej jakości system filtracji.  

Warto jednak podkreślić, że nie wystarczy tylko kupno modelu z odpowiednim rodzajem filtra, ponieważ tak samo ważny jak wybór filtra jest również sposób jego konserwacji. Każdy filtr w trakcie wykonywania swojego głównego zadania, czyli przechwytywania brudów, zużywa się i stopniowo traci swoje wyjściowe właściwości. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stopnia jego zużycia. Każdy producent w instrukcji dołączonej do odkurzacza, musi dokładni opisać jak należy postępować z zastosowanym w jego odkurzaczu filtrem.  Niektóre filtry można i trzeba regularnie czyścić, przy czym aby zachować właściwości filtra, należy sztywno trzymać się zasad opisanych w  instrukcji. W przypadku innych modeli odkurzaczy, wykorzystywane w nim filtry należy po pewnym czasie po prostu wyrzucić i kupić nowe. Warto o tym pamiętać i postępować zgodnie z opisanymi w instrukcji użytkowania zasadami i po określonym czasie nabyć nowy filtr. Ceny nowych filtrów HEPA różnią się w zależności od marki i modelu odkurzacza, jednak zawsze należy mieć na uwadze fakt, że ta część odkurzacza nie jest nieużytecznym dodatkiem, ale naprawdę ważną częścią urządzenia.

Komentarze (2)

kandydat nabywca, 2020-05-24 15:26:34

Chciałby poznać różnicę pomiędzy filtrem HEPA 7 a filtrem HEPA. znajdują się w odkurzaczach !-szy Rovus storm Vac 2w1 @-gi w Defort 2w1


ola, 2020-06-16 12:55:00

gdzie można kupić filtr hepa do odkurzacza Rovus storm Vac 2w1


Napisz komentarz