5 ilość wyświetleń: 624 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!
Poznaj odkurzacze dla właścicieli zwierząt!

Pogryzione kapcie, błoto po...

artykuł-Od odkurzacza do czworonoga
Od odkurzacza do czworonoga

2020 to rok bez precedensu, wiadomo… w naszym...

artykuł-Jak sprzątamy po naszych pupilach?
Jak sprzątamy po naszych pupilach?

Posiadacze zwierząt wiedzą doskonale, ile...

2019-11-27
artykuł-Zwierzęta w domu alergika - jak dbać o porządek.

Zwierzęta w domu alergika - jak dbać o porządek.

Posiadanie zwierząt to marzenie wielu osób, należy jednak pamiętać, że zawsze wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. To nie tylko karmienie, zabawa i spacery, ale też konieczność sprzątania po swoim pupilu, tak żeby sierść nie znajdowała się w każdym miejscu domu. Sprawa jest szczególnie istotna w mieszkaniach alergików, gdy unosząca się sierść i kurz mogą uczulać i podrażniać drogi oddechowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów konieczne jest zaplanowanie w codziennym harmonogramie dokładnego sprzątania. Odpowiednie dbanie o porządek umożliwia zachowanie czystości i minimalizację wpływu obecności zwierzaka na alergików.

 

Podstawowym sprzętem w mieszkaniu ze zwierzakami jest dobrej jakości odkurzacz. Specjalistyczne wodne odkurzacze Thomas są dedykowane posiadaczom zwierząt i alergikom, stanowią więc idealny wybór. Wodny filtr doskonale filtruje nawet najdrobniejsze alergeny, a specjalne końcówki bez problemu usuwają sierść nie tylko z podłogi, ale też mebli tapicerowanych i dywanów.

 

Jak często odkurzać mieszkanie, w którym przebywa pies lub kot?

W przypadku alergii - najlepiej codziennie, ponieważ zwierzęta bez przerwy gubią pewną ilość sierści i naskórka, który może wywoływać objawy alergii. Dodatkowo wiosną i jesienią linienie u zwierząt może być jeszcze bardziej nasilone, wtedy codzienne odkurzanie jest praktycznie niezbędne. Jeśli nie mamy alergii, to częstotliwość odkurzania można dopasować do ilości wypadającej sierści i naszej tolerancji na obecność fruwających kłaczków. Na pewno w domach, gdzie przebywa więcej zwierząt częste odkurzanie przynajmniej w miejscach gdzie najczęściej przebywają zwierzęta jest konieczne żeby dom wyglądał schludnie, a sierść nie znajdowała się np. na talerzach.

 

Na co zwrócić uwagę przy sprzątaniu?

Posiadając zwierzaka, nie wystarczy odkurzyć podłogę, na której sierść jest najbardziej widoczna. Trzeba pamiętać że lekki puch (szczególnie kotów) i drobniejsza sierść wraz ze złuszczonym naskórkiem zwierząt unoszą się wraz z kurzem, osiadają na meblach i w różnych zakamarkach. Z tych powodów konieczne jest dokładne odkurzanie różnych miejsc:

  • podłogi i dywanów

  • legowiska zwierzęcia i miejsc w których najczęściej odpoczywa

  • kanap, foteli i innych mebli tapicerowanych

  • wszelkich zakamarków, gdzie może zbierać się kurz

Do tych celów potrzebne mogą być różne końcówki odkurzacza, np. takie, które ułatwiają skuteczne zebranie sierści przyczepionej do obicia mebli. W przypadku poważniejszych zabrudzeń na meblach tapicerowanych czy dywanie, może przydać się funkcja piorąca, w która wyposażone są niektóre odkurzacze Thomas. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, jeśli w domu jest szczeniak, który jeszcze nie zawsze daje znać, że potrzebuje wyjść za potrzebą na dwór i zdarza mu się załatwić na dywan w salonie…

 

Warto także regularnie przecierać podłogę na mokro, żeby pozbyć się zabrudzeń pozostawianych przez zwierzaka (ślady łap, śliny, brud przyniesiony na łapach).

Oprócz sprzątania, ilość sierści w domu można zmniejszyć też poprzez odpowiednią pielęgnację pupila. Regularne szczotkowanie (w przypadku alergików najlepiej robić to poza domem) sprawia, że usuwamy martwą sierść i w domu zwierzak będzie gubił jej znacznie mniej.

Przy odrobinie dobrych chęci, zastosowaniu dobrego odkurzacza i dopilnowaniu regularności sprzątania posiadanie zwierzęcia będzie prawdziwą przyjemnością, pozbawioną wszechobecnej sierści i nieprzyjemnych objawów alergii.

Komentarze (5)

Wiesław, 2019-12-30 14:38:42

My używamy zwykłego odkurzacza do usuwania sierści z koncówka która ma wysuwaną szczotkę w zależności od powierzchni i szczerze mówiąc nie daje to wiele, może faktycznie troche sierści się zbiera z legowiska ale poza tym większośc się roznosi na tych szczotkach w inne miejsca. Chyba musimy pomyśleć nad zmianą sprzętu.


Karina, 2019-12-31 02:42:08

Przydałoby się u mnie coś takiego do czyszczenia dywanów i podłogi po niespodziankach naszego 4 miesięcznej suczki. Kupiliśmy specjalną matę ale jak na razie nic nie pomaga i załatwia się najczęściej w rogu salonu na dywanie i za każdym razem trzeba conajmniej pół godziny poświęcić, żeby to posprzątać. Dlatego marzy mi się taki odkurzacz


Renacia, 2020-01-04 08:58:16

To prawda, że trzeba regularnie wyczesywać swoje zwierzaki, tylko trzeba dobrać odpowiednią szczotkę do długości i rodzaju sierści. Zaczęłam wyczesywać mojego labradora dwa razy w tygodniu i widzę jaka jest różnica. Całkowicie sierści w domu się nie pozbędę (od tego mam odkurzacz) ale w ogólnym rozrachunku jest jej dwa razy mniej.


Henek, 2020-01-23 14:33:02

Z takim codziennym sprzątaniem u mnie ciężko. Odkurzam co 2 lub 3 dzień ale pewnie przez to, że też mam odkurzacz z filtrem i czyści w miarę dokładnie więc nie muszę tego sprzątania rozkładać na każdy dzień


Wera_lka, 2020-03-27 01:18:33

Jeśli chodzi o miejsca, na które trzeba zwrócić uwagę przy sprzątaniu to dodałabym jeszcze miejsce gdzie futrzaki jedzą (u mnie na podłodze wokół miski gromadzi się najwięcej sierści) i okolice grzejnika, szczególnie w zimie bo koty uwielbiają się przy nich wylegiwać.


Napisz komentarz