4 ilość wyświetleń: 674 wróć do listy

Zobacz również

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2019-07-19
artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna przyczynę swojej alergii – czasem wystarczy wykonać podstawowe testy, czasem objawy pojawiają się krótko po kontakcie z uczulającym czynnikiem i łatwo ustalić alergen. Ale zdarzają się sytuacje, gdy katar lub wysypka pojawia się i znika bez wyraźnej przyczyny lub pojawia się mimo usunięcia alergenów ze swojego otoczenia. Jeśli objawy pojawiają się najczęściej w domu, warto wtedy przyjrzeć się bliżej swojemu mieszkaniu, w którym mogą ukrywać się alergeny.

Klimatyzacja - nie zawsze dobra dla alergików

Niestety, klimatyzacja, mimo że znacząco poprawia komfort, może być przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Zarodniki pleśni wydmuchiwane z klimatyzatora są bardzo silnym alergenem i osoby uczulone mogą cierpieć na katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy nawet ataki astmy. Dlatego konieczne jest regularne serwisowanie klimatyzatora lub czasowa rezygnacja z klimatyzacji. Pomocne jest także regularne odkurzanie, które usuwa zarodniki pleśni osiadające na podłodze czy sprzętach.

Środki czystości - alergia kontaktowa

Nawracająca, bardzo swędząca wysypka na dłoniach może świadczyć o kontaktowym zapaleniu skóry spowodowanym środkami czystości lub niektórymi kosmetykami. Warto jednak pamiętać, że przyczyną może być nie tylko płyn do naczyń, ale też rzadziej stosowane środki czystości jak np. do sprzętu elektronicznego czy mebli, których pozostałości mogą podrażniać delikatną skórę alergika. Rękawiczki ochronne mogą nie być wystarczające, ponieważ skóra ma kontakt z pozostałościami detergentów pozostającymi na umytych przedmiotach. Najlepiej na kilka tygodni zastąpić popularne środki czystości naturalnymi sposobami (ocet, soda, szare mydło) i zaobserwować, czy nastąpi poprawa.

Kurz nawet gdy wydaje się czysto

Alergia na roztocza jest bardzo częsta i „podstępna” – czasem wydaje się nam, że w mieszkaniu nie ma kurzu, bo jest regularnie odkurzane i nie jest on widoczny gołym okiem.

Niestety jego warstwy wraz z uczulającymi odchodami roztoczy mogą ukrywać się w różnych zakamarkach, szczególnie w meblach tapicerowanych czy materacach, a alergeny unoszą się w powietrzu w dużym stężeniu. Katar, ataki kaszlu czy łzawienie u osób z alergią są wówczas nieuniknione. Żeby skutecznie walczyć z roztoczami konieczne jest nie tylko bardzo dokładne i regularne odkurzanie, ale też stosowanie odkurzaczy z odpowiednim filtrem – np. wodny odkurzacz Thomas, który niezwykle skutecznie filtruje mikroskopijne alergeny roztoczy. Odkurzacze tradycyjne zazwyczaj nie są w stanie wyłapać tak drobnych alergenów i po wciągnięciu do worka odkurzacza wylatują one z powrotem wraz z wydmuchanym powietrzem, co dodatkowo naraża alergika na wystąpienie objawów.

Alergeny potrafią być bardzo dobrze ukryte, ale na szczęście w większości przypadków wystarczy przeprowadzenie “śledztwa”, żeby wykryć możliwą przyczynę a następnie wprowadzenie zmian umożliwiających usunięcie alergenów z naszego otoczenia.

Komentarze (4)

Alicja, 2019-08-05 12:07:37

Ja zawsze używam rękawiczek do mycia ale to nie jest ani wygodne ani do końca bezpieczne, o czym się nie raz mogłam niestety przekonać. Alergicy nie mają łatwo w życiu..


Elka, 2019-08-05 12:11:50

Mam w mieszkaniu klimatyzację i po zamontowaniu zaczęłam faktycznie częściej odkurzać, bo powietrze robiło się owszem przyjemnie chłodne ale i "brudniejsze". Ale przynajmniej mam teraz czysto;)


Radek, 2019-08-26 15:59:30

A już myślałem, że nie ma sposobu na roztocza, wydawało mi się, że próbowałem już wszystkiego, a tu proszę. Może faktycznie warto wypróbować takiego odkurzacza.


KinKong, 2019-08-29 11:35:32

U mnie zawsze występuje wysypka na rękach po wysprzątaniu domu ale nie mogę dojść do tego, który konkretnie środek mi szkodzi. Zostaje mi albo dermatolog albo maksymalne ograniczenie kontaktu z tymi substancjami.


Napisz komentarz