4 ilość wyświetleń: 382 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

2019-05-16
artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów, podczas którego wiele godzin spędzamy w samochodzie. Warto pamiętać, że przed każdą dłuższą podróżą auto wymaga odpowiedniego przygotowania. A w przypadku alergików, oprócz skontrolowania sprawności opon czy poziomu oleju, należy odpowiednio przyszykować jego wnętrze, tak żeby podróż dla osoby z alergią nie była uciążliwa. Kilka godzin spędzonych w zakurzonym samochodzie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Szczególnie jeśli alergik jest kierowcą. Wówczas nagłe ataki kichania lub łzawiące oczy utrudniałyby kierowanie pojazdem.
 

Dlatego przed podróżą, zarówno w przypadku osób uczulonych na roztocza, jak i osób uczulonych na pyłki roślin, niezbędne jest dokładne odkurzenie tapicerki i kokpitu. Pracę najlepiej zacząć od wyjęcia z samochodu wszystkich niepotrzebnych rzeczy i wszelkich „kurzołapów”, takich jak poduszki, maskotki czy kocyki. Jeśli konieczne jest ich używanie, to przed podróżą trzeba je dokładnie odkurzyć, a następnie wyprać w wysokiej temperaturze. Powinno się także zdjąć, wyczyścić i wyprać pokrowce.

 

Po usunięciu wszystkich przedmiotów można zacząć gruntowne odkurzanie. Do dokładnego czyszczenia samochodu świetnie sprawdzają się odkurzacze z wodnym filtrem marki Thomas, które skutecznie usuwają nie tylko większe zabrudzenia, ale też mikroskopijne alergeny. Ponadto sprzęty te mają specjalne końcówki, dzięki którym bez problemu dotrzemy nawet do najmniejszych zakamarków. Najdokładniej należy oczywiście odkurzyć tapicerkę, w którą wnika kurz i inne alergeny. Istotne jest także zwrócenie uwagi na dywaniki, boczne schowki i wszystkie miejsca, w których może gromadzić się kurz.
 

Kokpit, głośniki i wyloty wentylacji można odkurzyć przy użyciu specjalnych końcówek, np. szczotek, a następnie przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Warto pamiętać, że specjalne chusteczki do czyszczenia kokpitu mogą zawierać uczulające substancje chemiczne, nie należy więc nadużywać ich stosowania. Polecam też zrezygnowanie z odświeżaczy samochodowych czy popularnych „choinek” zapachowych. Nie są to elementy niezbędne do funkcjonowania samochodu, a mogą być niekorzystne dla osób z alergią.


Natomiast do utrzymywania porządku w samochodzie na co dzień, doskonale sprawdzają się małe odkurzacze ręczne Thomas, które nie wymagają podłączenia do prądu. Zajmują one niewiele miejsca, dzięki czemu można je swobodnie zabrać w podróż i użyć w razie potrzeby, np. gdy dziecko nakruszy na tapicerkę.

 

Niezwykle ważne jest też regularne czyszczenie klimatyzacji – to najlepiej zlecić specjalistom. W nieregularnie czyszczonej instalacji klimatyzacyjnej gromadzą się zarodniki pleśni, które są bardzo silnym alergenem, mogą powodować kaszel i inne problemy zdrowotne.

 

Komentarze (4)

Igor, 2019-06-18 13:35:51

Spoko artykuł. W sumie jestem alergikiem i nie pomyśłałbym o tym, że zwykła choinka zapachowa może być przyczyną mojego częstszego kichania w samochodzie, a tu proszę.


Karolina, 2019-06-24 13:07:23

Ja mam problem z silnym łzawieniem na wiosnę. Brzoza strasznie pyli i ten pył osiada często na samochodach. Jak to się dostanie do samochodu to się nie da spokojnie jechać, takie odkurzanie tapicerki ma dla mnie zbawienny wpływ.


Viannka, 2019-08-05 15:51:01

Właśnie niedawno miałam czyszczenie klimatyzacji w samochodzie i czuje kolosalną różnicę. Więć drodzy alergicy- jeśli nie wiecie o co chodzi z kaszleniem w aucie to chodzi o klimatyzację:) ale warto też przy okazji posprzątać całe autko


Patrykk, 2019-08-26 17:04:49

Katar sienny to u mnie norma na wiosnę i to jest jakaś masakra. Odkurzam auto systematycznie i dokładnie i jakoś da się z tym żyć bo inaczej byłoby niebezpiecznie.


Napisz komentarz