5 ilość wyświetleń: 483 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2019-03-29
artykuł-Sypialnia alergika - jak zadbać o nią na wiosnę

Sypialnia alergika - jak zadbać o nią na wiosnę

Nie wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. O ile dłuższe dni i słońce to prawdziwa radość, to jednak pojawienie się wysokiego stężenia pyłków drzew i traw w powietrzu nie zachwyca większości alergików. Zamiast spacerować po parku i podziwiać budzącą się do życia przyrodę, chętniej spędzają czas w domu, gdzie stężenie uczulających pyłków zwykle bywa mniejsze. Dlatego, żeby ograniczyć objawy alergii warto zadbać o to, żeby przynajmniej sypialnia stanowiła azyl dla alergika - spędza w niej przecież co najmniej 8 godzin na dobę.

Sypialnia alergika powinna być urządzona w taki sposób, który pomoże ograniczyć ilość alergenów. Najlepiej sprawdzi się tam wystrój minimalistyczny, przy którym łatwiej utrzymać porządek - brak bibelotów, odsłoniętych regałów z książkami czy zasłon, na których osiada nie tylko kurz, ale też inne alergeny jak np. pyłki brzozy i innych popularnych drzew.

Obecność dywanu w sypialni alergika jest sprawą kontrowersyjną, ale jeśli wybierzemy dywan z materiału, który chroni przed namnażaniem się roztoczy, a jednocześnie jest łatwy w czyszczeniu, to na pewno ociepli on wygląd pokoju. Poza tym w przypadku pokoju dziecka dywan stanowi zwykle ulubione miejsce zabawy.
 

Podczas sezonu pylenia należy ograniczyć wietrzenie sypialni, a okna otwierać szeroko po ulewnych deszczach - wtedy wpuścimy do pomieszczenia idealnie oczyszczone, świeże powietrze. Natomiast jeśli musimy przewietrzyć pokój w ciągu słonecznego dnia, to warto potem dokładnie odkurzyć pomieszczenie odkurzaczem z odpowiednim filtrem (wodnym lub HEPA) który przefiltruje powietrze i wyłapie dokuczliwe alergeny. Dlatego w sezonie pylenia sypialnię alergika najlepiej odkurzać codziennie, nie zapominając o odkurzeniu narzuty, mebli, półek i oczywiście dywanu. Alergeny mogą osiadać też na powierzchniach pionowych, szczególnie chropowatych - jeśli więc ściana w sypialni nie jest idealnie gładka to można rozważyć także delikatne odkurzenie ścian z użyciem miękkiej końcówki.

Oprócz regularnego odkurzania pomocne jest też mycie na mokro - wilgotna szmatka bez problemu zmyje alergeny z gładkich powierzchni mebli czy okien. Można też włączyć odkurzacz i pozwolić na przefiltrowanie powietrza na podobnej zasadzie jak działają oczyszczacze powietrza - z tą różnicą, że szybkość wymiany powietrza będzie znacznie większa. Taka metoda oczyszczania powietrza z alergenów jest bardzo skuteczna. Oczywiście należy pamiętać, że silniki odkurzaczy nie są zaprojektowane do długotrwałej pracy, tak jak oczyszczacze, więc czas pracy powinien być dostosowany do możliwości danego modelu odkurzacza.

Dobry odkurzacz to niezbędny sprzęt w domu każdego alergika. Sprawdza się on nie tylko przy alergii na roztocza kurzu domowego, ale również przy alergii na pyłki. Dzięki temu, że dobrej jakości filtr wyłapuje z powietrza nawet najmniejsze cząsteczki, powietrze w sypialni po odkurzaniu może być praktycznie pozbawione uczulających pyłków roślin. W takim pokoju alergik może odetchnąć z ulgą.

Komentarze (5)

Magda, 2019-03-11 02:57:06

Kocham dywany, ale wiem ile alergenów potrafi się tam zebrać i musiałam zrezygnować z nich w całym domu, nie tylko w sypialni :(


Karo, 2019-03-19 03:59:20

Mycie na mokro to jest to! Mopowania nigdy nie lubiłam, ale odkurzaczem to co innego :)


Zawadka, 2019-03-23 04:05:10

Taka ładna pogoda, słońce świeci, aż się chce otwierać okna i wychodzić na spacery, ale już czuć, że w powietrzu jest co raz to więcej pyłków. Fajny pomysł z tym oczyszczaniem powietrza odkurzaczem :)


Alergik, 2019-04-29 13:24:56

Czekam na deszcz! Po deszczu alergikowi zawsze oddycha się lżej :)


Gosia, 2019-06-24 12:59:25

Polecam pozbyć się zbyt dużej ilości niepotrzebnych rzeczy. Tak jak piszą w tym artykule im więcej rzeczy tym więcej kurzu i ciężej nam, alergikom, dlatego minimalizm rządzi!


Napisz komentarz