4 ilość wyświetleń: 359 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2019-03-26
artykuł-Wiosenne porządki z alergią na kurz

Wiosenne porządki z alergią na kurz

Wraz z nastaniem cieplejszych dni zaczynamy myśleć o wiosennych porządkach. Większość z nas planuje mycie okien, zadbanie o zimowe ubrania, buty i sprzęt, gruntowne odkurzanie i mycie podłóg, a może nawet pranie dywanów.

Jednak w przypadku alergików, zwłaszcza osób uczulonych na kurz, te porządki powinny być znacznie bardziej kompleksowe. Muszą one obejmować także miejsca, które na co dzień są pomijane. Po takim gruntownym sprzątaniu każdy alergik będzie lepiej się czuł w swoim domu. Dlatego oprócz standardowych porządków, w domu alergika warto zadbać także o poniższe kwestie:

1.  Odkurzanie wszystkich mebli tapicerowanych.

Gromadzi się w nich bardzo dużo kurzu, którego nie widać.  Jest to jednak realne siedlisko roztoczy. Takie meble generalnie nie są najlepszym wyborem do domu alergika, ale jeśli już w nim są, to trzeba je koniecznie porządnie i regularnie odkurzać, najlepiej odkurzaczem z dużą siłą ssącą. Przydatna jest też funkcja trzepania, którą posiadają niektóre odkurzacze. Ta sama zasada dotyczy również materacy - trzeba je odkurzać jak najczęściej, a wiosną szczególnie warto zadbać o gruntowne wyczyszczenie materaca.

2. Odkurzanie i pranie zasłon oraz firan

Z nich też najlepiej zrezygnować przy alergii na kurz. Jeśli jednak nie możemy bez nich żyć, to trzeba zadbać o to, żeby nie stanowiły siedliska alergenów. Odkurzając je delikatnie odkurzaczem, pozbywamy się znajdującego się na nich kurzu. Zdejmowanie i pranie to absolutna konieczność przynajmniej raz na miesiąc - nie tylko wiosną.

3. Odkurzanie ścian i sufitów

Na pionowych powierzchniach także może osiadać niewielka ilość kurzu, a na ścianach dodatkowo często pojawiają się różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Wiosna to dobry moment, żeby dokładnie odkurzyć ściany i sufit - przyda się odkurzacz z długą rurą lub małe poręczne sprzęty, którymi można wygodnie sięgnąć do wszelkich zakamarków i kątów. Po odkurzaniu można umyć ściany, żeby je odświeżyć.

4. Czyszczenie żyrandoli i karniszy

Nikt nie lubi wspinać się na krzesła aby zetrzeć kurz. Trzeba to jednak robić przynajmniej kilka razy w roku. A już na pewno wiosną! Wystarczy lekko wilgotna ściereczka i stabilne krzesło. W przypadku trudno dostępnych miejsc dobrze sprawdzi się odkurzacz z precyzyjną końcówką.

5. Mycie roślin pokojowych

Na liściach niestety również osiada kurz, który nie tylko utrudnia funkcjonowanie roślin (ciężko im się “oddycha”), ale też nieestetycznie wygląda. Nasze rośliny będą nam wdzięczne, jeśli kilka razy w roku spłuczemy z ich liści kurz. Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą takie zabiegi, dlatego w mieszkaniu alergika powinny się znaleźć tylko takie kwiaty, które będzie można bez większych problemów umyć. Dodatkowo wiosną warto pomyśleć też o przesadzeniu naszych roślin w większe doniczki.

6. Odkurzanie ubrań w szafkach i szafach

Ubrania leżąc w szafie niestety także pokrywają się kurzem, szczególnie gdy są rzadziej używane. Jeśli nie były one zabezpieczone np. w foliowych workach, to przed sezonem powinno się je odkurzyć.

 

Jeśli masz alergię na kurz, a nie ma osoby, która może zastąpić cię podczas porządków, to warto pamiętać o założeniu maseczki, która ochroni Cię przed alergenami.

 

Komentarze (4)

Korcia, 2019-03-17 00:08:54

Z jednej strony o wszystkim tym wiem, ale z drugiej strony na co dzień o takich zakamarkach często się zapomina :( Dobrze, że na wiosnę we mnie wstępuje nowa energia i aż się chce to wszystko wysprzątać! :)


Ziela, 2019-04-29 13:23:23

Idzie majówka, wreszcie będę miała czas na takie porządki od a do zet


Domator123, 2019-04-10 00:15:25

Jak dobrze, że nie jestem alergikiem... To musi być prawdziwa udręka. Mimo wszystko lubię jednak, gdy w domu panuje porządek, dlatego taka rozpiska co należy wyprzątać podczas wiosennych porządków jest super!


Kiela, 2019-05-12 09:52:50

Przydatny artykuł. Dopiero niedawno u mnie się okazało, że jestem uczulona m.in na kurz i dopiero "uczę się" z tym żyć. Wszystko zaczęłam odkurzać i czyścić coraz częściej i dokładniej, a zapomniałam o najważniejszym, moim materacu, na którym tak na prawdę spędzam najwięcej czasu.


Napisz komentarz