3 ilość wyświetleń: 562 wróć do listy
2019-02-26
artykuł-Rady dla alergików - kiedy zaczyna już pylić leszczyna ...

Rady dla alergików - kiedy zaczyna już pylić leszczyna ...

Najgorszą porą roku dla alergików jest wiosna, jednak już w lutym (a nawet w styczniu) leszczyna zaczyna dokuczać wielu alergikom. W zasadzie jej mikroskopijne pyłki, które u wrażliwych osób mogą wywoływać katar sienny, łzawienie i alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy nawet ataki astmy.

Alergia na pyłki leszczyny jest w Polsce bardzo powszechna, a drzewa te występują w zasadzie wszędzie - w lasach, na terenach podmiejskich, w wielu parkach i ogrodach miejskich. Jedynym “azylem” dla alergików, gdzie stężenie pyłków byłoby znikome są zamknięte pomieszczenia. Jednak żeby naprawdę w domu można było odpocząć od uczulających alergenów trzeba odpowiednio zadbać o powietrze - o jego oczyszczenie.

Potrzebne jest  wprowadzenie kilku zasad, które umożliwią ograniczenie stężenia alergenów do minimum.

Przede wszystkim oddzielenie strefy ubrań wierzchnich od reszty domu - lepiej sprawdzi się zamykany przedpokój lub przynajmniej zamykana szafa na kurtki - na wierzchnich ubraniach, czapkach, szalikach osiada bardzo dużo pyłków, które wnosimy w ten sposób do domu. A po spacerze w miejscach, gdzie stężenie alergenów było wysokie warto delikatnie odkurzyć wierzchnie ubrania przed schowaniem ich do szafy, a ortalionowe kurtki przetrzeć wilgotną ściereczką. W tym celu świetnie sprawdzają się małe, podręczne odkurzacze, które można po prostu włączyć i szybko oczyścić ubrania, bez żadnych dodatkowych przygotowań. W ten sposób można usunąć dużą ilość alergenów, które przyczepiły się do naszej kurtki i zostały wniesione do domu. Po każdym spacerze warto też dokładnie przemyć twarz i oczy wtedy usuniemy alergeny i ograniczymy ryzyko wywołania reakcji alergicznej.

Druga sprawa to kwestia wietrzenia pomieszczeń - unikamy uchylania okien i wietrzenia podczas słonecznej pogody - wtedy stężenie pyłków jest wysokie, a otwierając okna wpuszczamy alergeny do środka. Natomiast zawsze warto porządnie wywietrzyć mieszkanie po opadach deszczu lub śniegu - wtedy możemy liczyć na świeże i oczyszczone powietrze.

Trzecia sprawa to regularne odkurzanie przy użyciu odkurzacza z wodnym filtrem - wyłapuje on w zasadzie wszystkie alergeny z powietrza - w tym także pyłki drzew. Trzeba jednak odkurzacz gruntowanie - nie tylko podłoga, ale też wszelkie zakamarki, meble tapicerowane, materace - tutaj idealnie sprawdza sie odkurzacz wodny Thomas ze względu na duży wybór końcówek, które bez wysiłku można wymieniać w zależności od odkurzanej powierzchni.

Po dokładnym odkurzeniu takim odkurzaczem powietrze jest naprawdę czyste - znacznie lżej się oddycha, a co najważniejsze, pozbawione jest alergenów. Ważną zaletą odkurzaczy wodnych Thomas jest nawilżanie powietrza - co jest korzystne dla naszych dróg oddechowych, a szczególnie w przypadku alergików.

Pamiętajcie, że pyłki unoszą się w powietrzu, ale też osiadają wraz z kurzem. Dlatego pozbywanie się kurzu, odkurzanie mebli tapicerowanych i dywanów to konieczność w domu każdego alergika, nawet jeśli nie jest od uczulony na roztocza. W sezonie pylenia najlepiej odkurzać codziennie, wtedy powietrze będzie oczyszczone i nasz organizm będzie mógł odpocząć w domu od uciążliwych objawów alergii.

Komentarze (3)

karolina, 2019-02-26 15:27:41

A to racja, tak mi się wydawało ze to moze juz leszczyna pyli, ale luty - wydawało mi się ze pózniej się pojawia. Moze tez ma znaczenie, że było juz spro dość ciepłych dni.


colia/0, 2019-02-27 09:34:13

nie jest fajnie być alergikiem :( przed pyleniem nie uciekniesz, można minimalizować oznaki ale całkowicie się nie da tego pozbyć


Grzesiek, 2019-06-24 13:22:59

Przynajmniej jest jakiś sposób, żeby choć w domu dało się przetrwać okres pylenia, a to już dla mnie jakieś pocieszenie...


Napisz komentarz