4 ilość wyświetleń: 676 wróć do listy
2018-12-21
artykuł-Okres świąteczny to czas zwiększonej czujności dla alergików

Okres świąteczny to czas zwiększonej czujności dla alergików

Przede wszystkim problematyczne mogą być świąteczne porządki - jeśli w domu jest osoba uczulona na alergeny roztoczy, to wzbijający się kurz na pewno nie będzie korzystny dla jej zdrowia. Świąteczne porządki w domu alergika powinny przebiegać z zastosowaniem kilku ważnych reguł. 

Najlepiej jeśli sprzątaniem zajmie się osoba, która nie ma alergii na kurz. Jeśli nie można uniknąć takich sytuacji, to warto sprzątać w specjalnej maseczce, która ochroni przed alergenami lub przynajmniej zasłonić usta i nos apaszką. Narażenie na alergeny jest minimalizowane też dzięki regularnym porządkom i codziennemu odkurzaniu. Natomiast jeśli pozwolimy kurzom osiadać przez dłuższy czas, to można się spodziewać nieprzyjemnych objawów alergii, gdy będziemy pozbywać się dużych ilości nagromadzonego kurzu tuż przed świętami.

Dlatego w domu alergika przede wszystkim konieczne jest codzienne odkurzanie, nie tylko tuż przed świętami. Najlepiej sprawdza się odkurzacz z wodnym filtrem, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wszystkich alergenów obecnych w kurzu, także tych mikroskopijnych. Należy zadbać o odkurzanie podłogi i dywanów, ale też materacy, mebli tapicerowanych, wnętrza szaf i wszelkich zakamarków. Przed przyniesieniem ozdób świątecznych  także warto odkurzyć pudełko i jego zawartość. Delikatne ozdoby można odkurzać wykorzystując minimalną siłę ssania odkurzacza, dzięki czemu nie musimy obawiać się o zniszczenie dekoracji. A na sztucznej choince, łańcuchach i bombkach, które spędziły cały rok na strychu lub w piwnicy na pewno zgromadziło się sporo kurzu.

Kolejna sprawą, na którą powinni zwrócić uwagę alergicy to niektóre tradycyjne potrawy. Osoby uczulone na orzechy powinny pytać o składniki dodane do sałatek, kutii czy ciast, ponieważ orzechy nie zawsze dodawane są do wypieków w całości, czasem są mielone i niewidoczne dla alergika. Jednak wigilia bez orzechów nie będzie stanowiła tak poważnego problemu jak wigilia bez ryb - a zdarza się, że alergia na ryby jest tak silna, że alergik nawet nie może przebywać w miejscu, gdzie wcześniej była smażona ryba. W takiej sytuacji najlepiej po prostu zrezygnować z potraw rybnych, a zastąpić je pierogami, sałatkami czy grzybkami w cieście. Bezpieczeństwo alergika jest ważniejsze, niż obecność karpia na wigilijnym stole.

Warto pamiętać też o niektórych świątecznych ozdobach, które mogą wywoływać alergię. Zalicza się do nich np. gwiazda betlejemska. Ta ozdobna roślina jest symbolem świąt, niestety u osób uczulonych na lateks kontakt z tą rośliną może skończyć się reakcją alergiczną, ze względu na obecność alergii krzyżowej. Dlatego osoby uczulone na lateks powinny zrezygnować z zakupu tej rośliny. Nawet żywa choinka może stanowić problem dla niektórych alergików, szczególnie jeśli drzewko jest zaatakowane przez grzyby - zarodniki grzybów obecne na korze mogą wywoływać objawy alergii u osób uczulonych na pleśnie. Warto dlatego dopilnować, żeby drzewko było świeże, nie miało oznak chorób kory czy igieł. 

Święta alergika na pewno będą przyjemniejsze, jeśli spędzi je bez towarzystwa uczulających go alergenów - wystarczy tylko odpowiednio wcześniej o to zadbać

Komentarze (4)

asiaa, 2018-12-25 06:27:28

Najlepiej to całą rodzinę zaprosić do wspolnych porzadkow :)


tutka1, 2019-01-10 09:44:30

Alergik to musi cały czas na siebie uważać ...


Ofelka, 2019-05-09 10:17:00

U mnie zawsze w czasie świątecznego sprzątania jest masakra. Zazwyczaj wszystko sprzątam w ostatniej chwili i w powietrzu jest masę kurzu i zarazków. Zazwyczaj jak już było bardzo źle spryskiwałam powietrze wodą i otwierałam okna ale może faktycznie czas pomyśleć o filtrze...


Bianka, 2020-01-23 14:43:24

Dużo osób jest nieświadomych, że za każdym razem jak się wyjmuje sztuczną choinkę na święta to przed jej dekorowaniem trzeba ją odkurzyć, bo inaczej za nic w świecie nie uda się pozbyć tego kurzu a to właśnie takie sztuczne drzewko zbiera go najwięcej.


Napisz komentarz