4 ilość wyświetleń: 776 wróć do listy
2018-10-11

Początek sezonu grzewczego, początek alergii ...

Początek jesieni niektórym alergikom przynosi ulgę, gdyż kończy się sezon pylenia większości drzew i traw. Niestety dla osób uczulonych na roztocza zaczyna się sezon wzmożonego ataku alergii. Jesień i zima oznaczają więcej czasu spędzonego w domu, a ponadto zmniejszone wietrzenie i sezon grzewczy przyczyniają się do wzrostu liczby roztoczy i nasilenia objawów alergii.

Dlatego gdy w domu mieszkają alergicy koniecznie trzeba zaplanować skuteczną walkę z roztoczami - dzięki czemu można znacznie zmniejszyć ich ilość w domu alergika i ograniczyć objawy.

Przede wszystkim odkurzanie - nawet codziennie

To najskuteczniejsza metoda usuwania roztoczy i ich uczulających odchodów. Żeby była w pełni skuteczna konieczne jest używanie odpowiedniego odkurzacza z filtrem wodnym np. Thomas Aqua+ Alerrgy&Family, które umożliwiają filtrowanie nawet najmniejszych alergenów, takich jak alergeny znajdujące się w odchodach roztoczy kurzu domowego. Dzięki temu powietrze po odkurzaniu pozbawione jest także mikroskopijnych alergenów, a nie tylko widocznych cząsteczek kurzu. Podczas odkurzania warto pamiętać nie tylko o dokładnym odkurzaniu podłogi, ale też mebli tapicerowanych i materacy, gdzie gromadzi się najwięcej roztoczy. W przypadku sprzątania materacy doskonale sprawdza się specjalna końcówka do odkurzania materacy. Do odkurzania materacy warto nastawić wysoką siłę ssącą, która umożliwi wciągnięcie alergenów także z głębszych warstw materaca.

Regularne pranie pościeli alergika

Alergicy powinni zaopatrzyć się w kołdry i poduszki, które nadają się do prania. Pranie w wysokiej temperaturze niszczy roztocza i umożliwia spokojniejszy sen alergika. W łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie, dlatego powinno się poświęcić szczególną uwagę na likwidację roztoczy tam, gdzie śpi osoba uczulona na roztocza. Dodatkowo, jeśli pojawią się silne mrozy to polecane jest wystawienie pościeli, poduszek, pluszaków i innych potencjalnych magazynów kurzu na mróz - roztocza tego nie przeżyją.

Wietrzenie

Nawet w chłodne dni trzeba pamiętać o wietrzeniu mieszkania, przynajmniej dopóki nie ma wysokiego stężenia smogu w powietrzu. Pozbywamy się w ten sposób z mieszkania zawiesiny domowych alergenów unoszących się wraz z powietrzem. Wietrzenia powinny jednak unikać osoby uczulone na alergeny grzybów - niestety jesienią ich stężenie w powietrzu jest wysokie, szczególnie w pobliżu parków czy lasów.

Odkurzanie zabawek

Istotny punkt profilaktyki antyroztoczowej to dbanie o zabawki dziecka. Ilość pluszowych zabawek trzeba niestety ograniczyć do minimum, a te które są w domu trzeba regularnie odkurzać (najwygodniej włożyć je do worka lub bawełnianej torby i odsysać kurz przez około minutę). Przydatne jest też pranie i wymrażanie pluszaków - te mniejsze można po prostu wkładać raz na jakiś czas do domowej zamrażarki. Inne zabawki najlepiej trzymać w zamykanych pudełkach i szafkach, tak żeby ograniczyć osadzanie kurzu.

Pomoc rodziny

Osoby uczulone na roztocza nie powinny uczestniczyć w odkurzaniu - najlepiej jeśli ten obowiązek przejmie ktoś inny. W trakcie odkurzania najlepiej wyjść na spacer i wrócić dopiero po zakończeniu odkurzania. Wdychanie kurzu, który jest wzbijany w powietrze podczas odkurzania niestety nie byłoby korzystne dla zdrowia alergika.

Gdy odpowiednio zadbamy o dom alergika, objawy alergii będą znacznie mniejsze.

Komentarze (4)

Sylwunia, 2018-10-17 15:53:27

Ważne jest to, że wodne odkurzacze też podczas odkurzania nawilżają powietrze.


woga, 2018-10-24 11:52:57

Wietrzenie jest ważne, choć czasem ludzie boją się ze wychłodzą mieszkanie a prawda taka, ze w swiezym powietrzu lepiej się pomieszczenie nagrzewa. Najlepiej na krócej otworzyc na szerokosc okno albo drzwi balkonowe. chwilę powietrzyć.


Gak-q, 2018-11-10 09:13:29

mam tą końcówkę co na zdjęciu - rewelacja, nie tylko do materaca ale wszelkich tapicerowanych mebli. Idealna do przestrzeni w kanapie .... jakie tam nieraz można znaleźć rzeczy.


Alergiczka, 2019-03-07 03:38:31

Sezon grzewczy się kończy, a zaczyna ten z pyleniem traw i drzew - jak żyć?!


Napisz komentarz