3 ilość wyświetleń: 530 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2018-05-04

Jak wspomóc alergika, żeby wiosna nie była mu straszna?

Po długiej, szaroburej zimie większość z nas wita wiosnę z otwartymi ramionami i uśmiechem na ustach. Wreszcie jest ciepło! Można zrzucić czapki, kozaki i zimowe kurtki, otworzyć szeroko okna, patrzeć na zieleniejący się świat i wdychać zapachy wiosny. Niestety nie dotyczy to każdego. Alergicy na samą myśl o wiośnie dostają kataru, kaszlu i zapalenia spojówek, a winne temu są w głównej mierze pyłki roślinne, które wiosną szczególnie dają o sobie znać. Już od przełomu kwietnia i maja kwitną trawy, których pyłki przez specjalistów uważane są za jedne z najsilniej uczulających alergenów wziewnych w Polsce. Jak można sobie poradzić z tym uciążliwym problemem?

Co można zrobić, żeby alergikowi wiosna nie była straszna?

1. Odpowiednia diagnoza i leczenie alergii

Pierwszym krokiem do okiełznania alergii i zminimalizowania jej przykrych objawów jest właściwa diagnoza lekarza. Alergolog rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu i oględzin, czasami przeprowadza się testy alergiczne. Gdy obawy się potwierdzą, proponuje się terapię farmakologiczną. Trzeba się zapoznać ze sposobem stosowania leków i trzymać się tego schematu, żeby zachować dobre samopoczucie.

2. Poznać kalendarz pylenia roślin

Jeśli już wiesz co Cię uczula, to warto zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin, żeby być przygotowanym w najbardziej newralgicznych tygodniach roku. Jest kilkanaście stron internetowych, które publikują alerty dotyczące stężenia pyłków w różnych miejscach Polski, możesz się z nimi zapoznać, żeby być na bieżąco i móc się przygotować na najsilniejsze „uderzenie alergenów”.

3. Właściwy wybór pory dnia na aktywność poza domem

Największe stężenie pyłków roślinnych występuje w ciągu dnia. Dlatego jeśli chcesz się wybrać na spacer, to najlepiej rano albo wieczorem, a najlepiej po deszczu. Wówczas możesz mieć pewność, że objawy alergii będą najmniej dokuczliwe. Podobnie sprawa wygląda z wietrzeniem domu – okna otwieraj w godzinach porannych lub wieczornych, żeby jak najmniej pyłków wpadło do pomieszczeń.

4. Częste sprzątanie domu

Pyłki roślinne trafiają do domu przez wentylację, otwarte drzwi i okna. Dlatego wiosna to jest ta pora roku, kiedy alergik właściwie nie powinien rozstawać się z odkurzaczem. Najważniejsze jest to, żeby używać właściwego sprzętu. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • odpowiednie filtry, dzięki którym sprzątanie jest skuteczne – musi być! Pyłki roślinne to wyjątkowo mikroskopijne zanieczyszczenia, które odkurzacz musi wciągnąć i zatrzymać w sobie (nie wypuścić wraz z wylatującym powietrzem). Najlepiej sprawdzi się system różnych filtrów: HEPA 13, przeciwpyłkowy, z węglem aktywowanym, mikrofiltr powietrza wylotowego. Dzięki takiemu połączeniu masz pewność, że jeśli odkurzasz, to alergeny znikną z Twojego domu.

  • zanieczyszczenia muszą być odpowiednio związane w pojemniku. Odkurzacz z wymiennym workiem odpada, bo kto choć raz miał z nim do czynienia, ten wie, że jest to alergiczna bomba zegarowa i nie ma możliwości, żeby wymienić go bez chmury unoszącego się wokół kurzu. W przypadku uczuleniowców taka sytuacja jest całkowicie niedopuszczalna, bo gwarantuje wystąpienie przykrych objawów chorobowych.

Zatem jaki wybrać odkurzacz?

Idealnie sprawdzi się tu nowość marki Thomas – Cycloon Hybrid LED Parquet. Po pierwsze, wyposażony jest we wszystkie niezbędne filtry, o których wspomniałam wyżej. Po drugie, posiada dwa wymienne moduły filtrowe – wodny Aqua-Fresh AirBox oraz trzykomorowy filtr cyklonowy EasyBOX.

Co to oznacza w praktyce? Otóż, możesz sprzątać, jak chcesz :)

  • Filtra wodnego używaj, gdy stężenie pyłków jest bardzo wysokie i robisz gruntowne porządki (niestety w okresie silnego pylenia alergenów „gruntowne” oznacza minimum raz na tydzień).
  • Natomiast do codziennego, szybkiego odkurzania możesz wykorzystać filtr cyklonowy. On też jest wyjątkowo przyjazny alergikom, ponieważ zbudowany jest z trzech komór, jednej na duże zanieczyszczenia i dwóch małych na drobny pył (właśnie pyłek roślinny). Dzięki takiej konstrukcji opróżnianie pojemnika jest wyjątkowo higieniczne – duże brudy wyrzucasz do kosza na śmieci, a małe w miarę potrzeb, po wypłukaniu wodą wylewasz do kanalizacji.

5. Częsta kąpiel i zmiana odzieży

Pamiętaj, że pyłki osiadają na Tobie i razem z Tobą trafiają do Twojego domu. Dlatego w okresie intensywnego pylenia roślin pierz ubrania po każdorazowym noszeniu i codziennie bierz prysznic i myj włosy, żeby spłukać z siebie alergeny.

6. Dużo uśmiechu :)

Nie zapominaj o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu, dzięki temu każdy, nawet alergik może cieszyć się wiosną! :)

Komentarze (3)

Renata, 2018-05-15 13:28:47

wiosna, wiosna a tutaj za oknem już lato :) moim zdaniem trzeba po prostu przetrwać ten okres, jakby pogodziś się z tym, że będziemy się przez chwilę gorzej czuli.


anka2, 2018-05-27 13:56:11

Z artykułu wynika jak nic, że alergik aby sobie ulżyć musi być po prostu naprawdę zdyscyplinowany i konsekwentny. Bez tego nie będzie się dobrze czuć.


Alinka, 2019-04-19 01:21:11

Ja i moje dzieci jesteśmy alergikami i wiosna to jest istny koszmar :( Dobrze, że chociaż mąż nie jest na nic uczulony i ma się dobrze, zazdroszczę mu :D


Napisz komentarz