1 ilość wyświetleń: 837 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2017-12-18

Porządki świąteczne w domu alergika

Świąteczne porządki to ta mniej lubiana strona świąt. Jednak faktem jest, że święta motywują nas do zrobienia większych porządków. Wysprzątany dom nastraja pozytywnie i sprawia, że łatwiej nam wczuć się w świąteczną atmosferę, a choinka pięknie się prezentuje w czystym otoczeniu.

Żeby jednak porządki nie odebrały nam radości ze zbliżających się świąt, trzeba je dobrze zaplanować. Wystarczy zrealizować najważniejsze punkty z poniższej listy, żeby dom na święta wyglądał zadowalająco.

Odkurzanie i ścieranie kurzu

Dom alergika powinien być przede wszystkim dokładnie odkurzony. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz z wodnym filtrem (np. AQUA+ ALLERGY & FAMILY),  który dokładnie oczyści podłogę i meble tapicerowane, a w powietrzu nie będą unosić się szkodliwe alergeny. Odkurzanie przed świętami powinno być szczególnie dokładnie — warto odsunąć kanapę, szafki, dokładnie odkurzyć wszelkie zakamarki. Konieczne jest także dokładne ścieranie kurzu wilgotną ściereczką, tak żeby unoszący się kurz nie drażnił naszych dróg oddechowych. Jeśli mamy sztuczną choinkę warto ją także porządnie odkurzyć przed rozstawieniem. Osoby z alergią na roztocza kurzu domowego powinny unikać kontaktu z kurzem lub zaopatrzyć się w specjalną maseczkę ochronną.

Kąpiel kwiatów

Jeśli w domu są kwiaty doniczkowe, to pamiętajmy, że ich liście także gromadzą kurz. Przed świętami warto więc kwiaty delikatnie opłukać pod prysznicem. Liście opłukane z kurzu będą ładnie wyglądać, a do tego roślinki będą mogły lepiej oczyszczać powietrze. Zwróć uwagę, czy w doniczce nie rozwinęła się pleśń — ma ona silne właściwości uczulające. Takie kwiaty lepiej wynieść z domu alergika.

Lśniąca podłoga

Plamy na podłodze nie wyglądają zbyt dobrze, szczególnie w czasie świąt. Dlatego konieczne jest staranne umycie podłóg — najlepiej zrobić to już po zakończeniu kulinarnych przygotowań. Świetnie sprawdzi się mop parowy, który nie wymaga użycia środków chemicznych, a bardzo dobrze myje podłogę, usuwając przy okazji wszelkie alergeny jak odchody roztoczy czy zarodniki pleśni.

Czyste lustra

Mycie okien w grudniu nie jest dobrym pomysłem, ale na pewno trzeba zadbać o wszelkie wewnętrzne szyby i lustra. Gdy są poplamione, robią bardzo kiepskie wrażenie i tracą swoją elegancję. Do mycia luster i szyb świetnie sprawdza się myjka Thomas  — niepotrzebne są wtedy żadne środki czyszczące, tylko woda. Jest to na pewno plus dla większości alergików, ponieważ spraye do mycia okien zawierają składniki, które mogą podrażniać drogi oddechowe alergików, a szczególnie osób z astmą.

Kuchnia alergika

Przygotowanie wigilijnych dań wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Szczególnie w domu alergika, gdzie często trzeba modyfikować przepisy, żeby potrawy były bezpieczne dla osoby z alergią pokarmową. Dlatego kuchnia przed świętami często wygląda jak plac bitwy. Po zakończeniu szykowania dań warto jednak zadbać przynajmniej o posprzątanie blatów kuchennych i schowanie brudnych naczyń do zmywarki — nie zajmie to dużo czasu, a sprawi, że kuchnia będzie wyglądać estetycznie.

Pozostaje jeszcze tylko sprzątnięcie ogólnego bałaganu jak rozrzucone zabawki dzieci, ubrania nieschowane do szafy lub inne przedmioty — i oczywiście umieszczenie kilku świątecznych dekoracji. I już można cieszyć się świąteczną atmosferą w czystym, zadbanym domu.

Komentarze (1)

galka, 2017-12-29 08:47:38

nie znoszę myć okien zimą.


Napisz komentarz