0 ilość wyświetleń: 797 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2017-08-14

Wakacje z alergikiem – poważne wyzwanie

Każdy wyjazd na wakacje z osobą uczuloną na roztocze kurzu domowego może stanowić wyzwanie. Jeśli wynajmujemy prywatne kwatery, pokój w pensjonacie lub nawet w dobrym hotelu, warto wcześniej uzgodnić telefonicznie, że gościem będzie osoba z alergią. Trzeba poprosić o bardzo dokładne posprzątanie i przygotowanie pokoju alergika – szczególnie odkurzenie. Warto zapytać też o meble tapicerowane – czy zostaną dokładnie odkurzone oraz czy są nowe. Stare meble tapicerowane przez lata magazynują roztocze i ich alergizujące odchody. Już kilka godzin spędzonych w pokoju z zakurzoną wersalką może wywołać poważne objawy u alergika. Niestety nawet bardzo staranne sprzątnięcie pokoju może być niewystarczające jeśli obsługa stosuje odkurzacz starego typu, który likwiduje tylko większe zanieczyszczenia, a alergeny wypuszcza drugą stroną. Dlatego planując wakacje z alergikiem dobrze jest korzystać ze sprawdzonych miejsc, wybierać raczej nowe obiekty. Starsze budynki lub niektóre kwatery prywatne pełne są starych wykładzin dywanowych (siedlisko roztoczy) oraz wersalek pamiętających czasy PRL. Wybierając obiekt trzeba poprosić także o przesłanie zdjęć pokoju – grube zasłony, firany, dywanowa wykładzina i stara wersalka powinny skłonić nas do szukania jednak innego miejsca. Koniecznie trzeba też zapytać o rodzaj stosowanych kołder i poduszek – jeśli są z pierza to prawie na pewno są bardzo stare i znajdują się w nich całe kolonie roztoczy. Jeśli nie mamy pewności czy pościel będzie właściwa, najlepiej zabrać ze sobą własną kołdrę i poduszkę, odpowiednią dla alergika. W dobrej sytuacji są osoby posiadające własne domki rekreacyjne, które mogą sprzątnąć zgodnie z wszystkim zaleceniami dotyczącymi profilaktyki antyroztoczowej.
 
Jak przygotować domek na działce na pobyt alergika?
Przede wszystkim zadbać o odpowiedni wyposażenie – trzeba przywieźć z domu odpowiednie sprzęty i akcesoria do porządków. Głównym zadaniem jest oczywiście pozbycie się kurzu, dlatego warto zabrać ze sobą dobry odkurzacz, np. Thomas z filtrem wodnym. Sprzątanie wakacyjnego domku najlepiej zacząć właśnie od odkurzania i ścierania kurzu na mokro – wszelkie inne czynności wykonane przed odkurzeniem spowodują wzbijanie się kurzu.
 
W trakcie sezonu, jeśli na działce spędza wakacje alergik, warto zrezygnować z zamiatania i korzystać jednak z odkurzacza. Zamiatanie powoduje tylko usuwanie grubszych zanieczyszczeń, a drobinki kurzu (wraz z odchodami roztoczy) roznoszone są po całym domku. Najlepiej odkurzać codziennie, przynajmniej w pokoju gdzie śpi alergik. Trzeba pamiętać, ze profilaktyka antyroztoczowa jest bardzo ważna, nie tylko w domu, ale także na wakacjach, dzięki czemu wakacje alergika będą na pewno przyjemne i pozbawione przykrych objawów.
 
Jak zabezpieczyć domek na koniec sezonu?

Odpowiednie przygotowanie działki na koniec sezonu pozwala ograniczyć nakład pracy na początku kolejnego sezonu. Oczywiście nie da się całkowicie ochronić domku przed gromadzeniem kurzu, ale można zrobić kilka rzeczy, które będą pomocne. Najważniejsze jest oczywiście dokładne posprzątanie i odkurzenie domku na koniec ostatniego pobytu na działce. Ważne jest zabezpieczenie materacy i wszelkich tapicerowanych mebli np. folią, tak żeby kurz nie gromadził się w nich przez kolejne miesiące. Dywany, zasłony, firanki itp. trzeba wytrzepać/wyprać, odkurzyć, a najlepiej zdjąć i zapakować w folię na czas zimy. Trzeba tez wystrzegać się magazynowania na działce zbędnych rzeczy – stare ubrania, pościel czy narzuty świetnie gromadzą kurz i roztocze. Najlepiej, jeśli w takich generalnych porządkach na koniec sezonu nie uczestniczy osoba z alergią, ponieważ nasilony kontakt z alergenami będzie dla niej bardzo niekorzystny. 

A Wy jak radzicie sobie z alergią na wakacjach?

Komentarze (0)

Napisz komentarz