1 ilość wyświetleń: 3009 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2017-04-25

Jak zmniejszyć ilość pyłków w domu alergika?

Sezon pylenia jest już w pełni - nie tak dawno przestała pylić leszczyna, a teraz daje nam się we znaki brzoza. Na wiosnę alergicy mają naprawdę “przekichane” - drzewa pylą w zasadzie już od lutego, a gdy stężenie pyłków drzew się obniża, to zaczynają pylić trawy i zboża. Naprawdę osobom uczulonym na pyłki roślin jest teraz bardzo ciężko. Oczywistym zaleceniem dla alergików jest unikanie spacerów wśród drzew i łąk w okresie pylenia, ale co powinniśmy zrobić, żeby w naszym domu czuć się lepiej i żeby nie dostawało się do niego zbyt dużo uczulających nas pyłków? Jak stworzyć pewnego rodzaju azyl bez alergenów? Oto kilka praktycznych porad.

  • wszyscy domownicy, którzy wracają ze spaceru powinni kurtki i inne zewnętrzne okrycia zostawiać w zamkniętej szafie.  Takie kurtki po spacerze warto delikatnie oczyścić odkurzaczem ustawionym na niską moc, dzięki czemu zmniejszamy ilość pyłków, która przyczepiła się do materiału.
  • pozostałe ubrania po powrocie ze świeżego powietrza (spodnie, bluzy) najlepiej jest zmienić, a ubrania odkurzyć lub włożyć do prania
  • alergik po spacerze powinien jak najszybciej wziąć prysznic i umyć włosy - spłukujemy wtedy pyłki, które osiadają na powierzchni skóry i na włosach. Taki prysznic to prawdziwe oczyszczenie i jest to bardzo ważny element ograniczania ilości pyłków w domu, spłukujemy bowiem większość alergenów, które w przeciwnym razie towarzyszyłyby nam przez kolejne godziny i powodowały nieprzyjemne objawy.
  • wietrzenie mieszkania najlepiej ograniczyć do deszczowych dni, gdy powietrze na zewnątrz jest oczyszczone z pyłków. Najlepiej wietrzyć krótko po ulewnym deszczu. W tym roku pogoda na szczęście sprzyja alergikom i deszczowych dni jest całkiem sporo. Jeśli jednak musimy wywietrzyć mieszkanie mimo że nie padało, to po wietrzeniu warto odkurzyć mieszkanie, żeby usunąć pyłki i inne zanieczyszczenia, które dostały się do domu wraz z powietrzem.
  • dobry odkurzacz - w okresie pylenia należy jak najczęściej odkurzać i ścierać kurz - pyłki wchodzą w skład kurzu domowego i wraz z nim roznoszą się po całym mieszkaniu wywołując objawy uczulenia. Do odkurzania w domu alergika trzeba wybrać odkurzacz, który będzie filtrował nawet tak mikroskopijne cząsteczki jak pyłki roślin - np. bardzo dobrze sprawdzają się odkurzacze Thomas z filtrem wodnym.
  • warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza z dobrym filtrem, urządzenia te działają dość cicho i w większości przypadków skutecznie oczyszczają powietrze z alergenów wziewnych.
  • można także kupić specjalne siatki przeciwpyłkowe, które montuje się w oknach podobnie jak moskitiery. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania okna mogą być częściej otwierane, a ilość pyłków, która dostaje się do wnętrza domu jest znacznie zmniejszona
  • w okresie pylenia uczulających nas roślin, nie powinno się suszyć prania na zewnątrz, ponieważ na ubraniach osiadają wówczas pyłki, które wnosimy następnie do domu wraz z suchym praniem.

Wszystkie te zabiegi zdecydowanie ograniczają stężenie pyłków w powietrzu domowym a tym samym poprawiają samopoczucie alergika. Jeśli nie można stosować się do wszystkich zasad, polecam wybrać przynajmniej kilka z nich, to także pomoże łagodniej przetrwać sezon pylenia. Na pewno najważniejsze jest odkurzanie odkurzaczem z filtrem wodnym - np. Thomas, pozbywamy się wtedy pyłków, które dostały się do domu, bo nigdy nie uda się w 100% zabezpieczyć przed wnikaniem alergenów drzew do pomieszczeń.

Komentarze (1)

Marek_, 2017-05-24 16:01:45

Potwierdzę, że najlepiej wietrzyć właśnie w mokre dni, kiedy pada.


Napisz komentarz