4 ilość wyświetleń: 782 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2017-02-28

Wiosenne porządki w domu alergika

Większość z nas cieszy się ze zbliżającej się wiosny, dni stają się coraz dłuższe i czuć wiosenną atmosferę, jednak dla mnie wiosna kojarzy się niestety głównie z rozpoczęciem sezonu pylenia drzew. Wszyscy myślą też o wiosennych porządkach. Jak się za nie zabrać, żeby nie dopuścić do pogorszenia objawów alergii?

Na pewno warto dokładnie je rozplanować żeby zminimalizować kontakt z alergenami. Idealnie jeśli przy wiosennych porządkach możemy skorzystać z pomocy kogoś innego, ale nie każdy ma taką możliwość.

Mycie okien - kwintesencja wiosennych porządków - umycie okien z zimowego brudu i resztek smogu, który się osadzał na zewnątrz szyb przez kilka miesięcy na pewno poprawi nam humor. Do mycia okien wybierz środki ekologiczne lub domowe, inne mają bardzo silny zapach i zawierają liczne środki chemiczne, które mogą podrażniać wrażliwe drogi oddechowe alergika lub mogą uczulać. Oprócz mycia szyb nie zapomnij o dokładnym umyciu ram okiennych, na których gromadzi się trudny do ścierania kurz. Mycie okien najlepiej zaplanować po opadach deszczu, wtedy w powietrzu jest zdecydowanie mniej alergenów roślin i rozmaitych pyłów, które dostaną się do mieszkania przy otwartych oknach.

Odkurzanie – warto poświęć przynajmniej jeden dzień na generalne odkurzanie, odkurz cały dom, wszystkie meble tapicerowane, dywany, materace, odsuń szafki i inne sprzęty które można przesunąć. Odkurzając korzystaj z odkurzacza z dobrym filtrem, jest to sprawa kluczowa przy odkurzaniu domu alergika. Alergikom Thomas poleca modele: PERFECT AIR ALLERGY PURE oraz AQUA+ ALLERGY & FAMILY (jeśli poszukujesz modelu oferującego funkcję piorącą/myjącą).

Wietrzenie szafy - zrób przegląd zimowych ubrań, których już nie założysz w tym sezonie, dokładnie je wytrzep lub odkurz i zapakuj do worków foliowych lub szczelnych plastikowych pudełek, dzięki temu nie będą się kurzyć przez najbliższe miesiące.

Wyrzuć niepotrzebne rzeczy - wybierz ubrania, które są za małe, zniszczone lub ci się po prostu nie podobają - nie odkładaj ich na bliżej nieokreślone “potem” tylko się ich pozbądź, nie tylko zajmują miejsce, ale są też siedliskiem kurzu.

Zadbaj o rośliny  - jeśli masz w domu kwiaty doniczkowe zrób im wiosenne “spa” - płukanie pod prysznicem, usunięcie martwych liści czy fragmentów łodyg, sprawdzenie czy w ziemi nie ma pleśni, podlanie naturalnym nawozem - takie zabiegi na pewno sprawią im przyjemność, a dokładne mycie oczyści je z uczulającego kurzu.

Sprawdź ściany za szafą i innymi meblami stojącymi blisko ściany, czy podczas zimy nie pojawiła się tam pleśń. Takie sytuacje mogą się zdarzać szczególnie w mieszkaniach o słabej wentylacji lub starych budynkach. Jeśli znajdziesz jakieś ognisko pleśni koniecznie o usuwanie poproś fachowca, pleśń to nie tylko silny alergen, ale mogą powodować też poważne problemy ze zdrowiem.

Takie wiosenne porządki nie tylko sprawią, że z większą radością powitamy wiosnę, ale też poprawią nasze samopoczucie. Ja po takich generalnych porządkach, gdy pozbywam się wszelkiego kurzu czuję się zdecydowanie lepiej. Wiosna niestety nie jest moją ulubioną porą roku ze względu na to, że mam alergię na pyłki drzew, ale wydłużające się dni zdecydowanie poprawiają moje samopoczucie psychiczne i z większą chęcią zajmuję się domowymi porządkami. Jeśli Was wiosna też pobudza do większej aktywności, to warto część wiosennej energii przeznaczyć na takie porządki :)

Komentarze (4)

karolcia, 2017-03-13 16:35:41

wyrzuć niepotrzebne rzeczy - miód na moje uszy ... ;) dla mnie to podstawa wiosennych porządków. Od razu robi się więcej miejsca w szafach, więcej przestrzeni. Jak coś nie było noszone dwa sezony to już tego nie ubierzemy. jakieś niepotrzebne bibeloty też przydałoby się powyrzucać.


tamara_, 2017-03-31 20:57:20

no wiosna motywuje do porządków, z wiosennymi porządkami kojarzą mi się przede wszystkim mycie okien


ch_a, 2017-04-17 14:09:44

no to dobry okres na tzw dla mnie odgruzowanie, czyli wyrzucam to co niepotrzebne, przegląd szaf, szuflad i wyrzucenie tego co zbędne. od razu jest wtedy przyjemnej.


tereska, 2017-04-26 17:04:16

oj za ścianą za meblami ile razy znalazłam coś czegoś się wcześniej wieki szukało ...


Napisz komentarz