2 ilość wyświetleń: 2186 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2016-12-01

Ukryte źródła alergenów w mieszkaniu

Przy alergii wziewnej unikanie alergenów to podstawa utrzymania dobrego samopoczucia i ograniczenia objawów. Co robić jeśli pomimo dokładnego sprzątania, wciąż mamy objawy alergii? Trzeba szukać...czasem alergeny można znaleźć w miejscach, których się nie spodziewamy, a one wydostając się do powietrza, powodują u nas nieprzyjemne objawy i utrudniają leczenie.

Alergia na roztocza

Oprócz powszechnie znanych miejsc (meble tapicerowane, zasłony, pościel, materac, dywany, pluszaki itp.) kurz i roztocza można znaleźć też w mniej oczywistych miejscach:

 • szafa z ubraniami, szczególnie jeśli zdarza nam się włożyć np. raz noszone ubrania do szafy zamiast do prania - na tych ubraniach znajdują się już resztki naskórka, którymi żywią się roztocza, co sprzyja ich namnażaniu w szafie i szufladach z ubraniami. Powinno się co jakiś czas odkurzać wnętrze szafy oraz dbać o czystość ubrań odkładanych do szafy.
 • kwiaty doniczkowe - kurz osadza się na roślinach, szczególnie trudno go usunąć z roślin bardziej „włochatych” np. niektórych kaktusów. Warto raz na jakiś czas zafundować roślinom dokładny prysznic lub delikatnie przecierać je z kurzu wilgotną szmatką. Ja mam mało kwiatków i są to głównie takie z gładkimi liśćmi, które po prostu przecieram wilgotną szmatką, a raz na miesiąc funduję im delikatny prysznic.
 • góra szafy - zdarza się, że szafa lub inne meble kończą się kilka centymetrów poniżej sufitu - za mało, żeby coś tam postawić, a za wysoko, żeby rutynowo ścierać kurz, więc szczelina jest zwykle zapomniana - tam niestety gromadzi się kurz tak samo jak na innych meblach. Najlepiej taką szczelinę po prostu zabudować do samego sufitu, a jeśli to nie możliwe, to trzeba tam regularnie ścierać kurz i nie gromadzić żadnych przedmiotów.
 • żaluzje i rolety - lepsze niż zasłony, ale na nich też osiada kurz, trzeba je regularnie czyścić, w przeciwnym razie, przy każdym użyciu jesteśmy narażeni na wdychanie alergenów. Zdaję sobie sprawę, że czyszczenie rolet i żaluzji nie jest łatwe. Pomocny może nam być w tym przypadku odkurzacz, duża końcówka do mebli Thomas doskonale nadaje się do odkurzania takich powierzchni jak rolety czy zasłony. Jedna z moich koleżanek ekspertek wykorzystała również odkurzacz Thomas do umycia rolet, jej artykuł można znaleźć tutaj: Czyszczenie rolet za pomocą odkurzacza piorącego.
 • zły odkurzacz? Czasem mimo regularnego odkurzania liczba alergenów roztoczy nie zmniejsza się - dlaczego? możliwe, że nasz odkurzacz ma za słaby filtr i nie zatrzymuje mikroskopijnych alergenów roztoczy, lub po prostu zbyt słabo je wciąga - odchody roztoczy są jakby przyklejone do mebli tapicerowanych - potrzeba sporej siły ssania, żeby je skutecznie wciągnąć i zneutralizować. Dlatego warto wybrać odkurzacz dedykowany alergikom.

Alergia na pleśnie

Trzeba pilnować przede wszystkim łazienki, roślin doniczkowych i ogólnie poziomu wilgoci w mieszkaniu, ale pleśnie mogą pojawiać się także w różnych trudno dostępnych miejscach.

 • ściany za meblami, za kanapą - jeśli objawy alergii są widoczne mimo braku pleśni w odsłoniętych miejscach, warto sprawdzić czy pleśń nie pojawiła się za regałem lub na innych niewidocznych ścianach.
 • szafki kuchenne - trzeba dokładnie przejrzeć zawartość szafek kuchennych - może znajdziemy tam kawałek spleśniałego pieczywa lub inny spleśniały produkt.
 • zmywarka, pralka - warto sprawdzić rury i wszelkie otwory tych urządzeń, pleśń może się tam rozwinąć ze względu na dużą wilgotność i ograniczony dostęp powietrza.
 • materac - jeśli były incydenty zmoczenia materaca warto mu się przyjrzeć, czy na pewno nie ma w nim pleśni.
 • schowki, graciarnie - jeśli mamy takie pomieszczenie, to trzeba je uporządkować - może leży tam spleśniała wilgotna szmatka lub ktoś zostawił otwarty pojemnik z wodą.

Inne alergie wziewne

Reakcje alergiczne np. kaszel mogą też pojawiać się przy kontakcie z różnymi alergenami , których w ogóle nie bierzemy pod uwagę. Mogą to być różne alergeny zapachowe, pył np.

 • pylący, zapachowy żwirek dla kota - zwierzak roznosi go po mieszkaniu, a drogi oddechowe alergika są bardzo wrażliwe. Lepiej wybrać naturalny, drewniany żwirek lub niepylący silikonowy.
 • chemiczny spray do mycia szyb i okien - często bardzo drażni drogi oddechowe, alergicy powinni unikać tego typu środków.
 • niektóre kleje i farby - ich stosowanie może powodować objawy alergii, a czasami też objawy mogą występować także po wyschnięciu, warto zwrócić uwagę np. na stare tapety w mieszkaniu.

Alergik powinien być zatem jak detektyw. Lekarze nie zawsze znajdują czas na wnikliwą analizę potencjalnych źródeł alergenów w naszych domach, trzeba śledztwo poprowadzić samemu. Jeśli w trakcie poszukiwań znajdziemy przyczynę naszych objawów, to satysfakcję i lepsze samopoczucie mamy gwarantowane.

Komentarze (2)

ewcia, 2016-12-12 11:37:49

pralkę to polecam po każdym użyciu osuszyć, czyli otworzyć drzwiczki oraz pudełko na płyny/proszki, a tak naprawdę to trzymać lekko otwarte cały czas.


sara, 2017-01-25 12:23:48

alergik musi nauczyć się czystości i regularności w sprzątaniu


Napisz komentarz