2 ilość wyświetleń: 3097 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2016-11-25

Test alergika - Thomas Aqua+ Allergy&Family

Odkurzanie to czynność, która niezwykle rzadko wzbudza jakikolwiek entuzjazm. Tym razem jednak byłam tym tematem bardziej zainteresowana - otrzymałam do testów odkurzacz Thomas Aqua Plus Allergy&Family. Jest to odkurzacz z filtrem wodnym, wyposażony dodatkowo w funkcję piorącą. Już pierwsze wrażenie było bardzo dobre -  sam wygląd odkurzacza mi się spodobał, jest elegancki i estetycznie wykonany, a zdecydowanie lepiej wykonuje się nudne domowe czynności korzystając z urządzeń miłych dla oka.

Mimo optymizmu, początkowo przytłoczyła mnie liczba dołączonych do pudełka akcesoriów i obszerna instrukcja. Na szczęście udało mi się bardzo szybko wszystko rozpracować - okazało się, że aby rozpocząć odkurzanie, wystarczy przejrzeć pierwsze dwie strony instrukcji, gdyż kolejne strony opisują użycie funkcji piorącej. Te strony na razie pominęłam, ponieważ  w pierwszej kolejności zamierzałam przetestować tylko odkurzanie.

Przygotowanie odkurzacza do użycia było bardzo proste - wystarczyło wlać wodę do zbiornika, podłączyć rurę, wybrać odpowiednią końcówkę i gotowe.

Samo odkurzanie przebiegło bardzo sprawnie, odkurzacz mimo, że jest spory, to prowadził się bardzo lekko - wszystkie elementy są doskonałej jakości i świetnie dopracowane. Otwieranie, zamykanie klapy, podłączanie, odłączanie końcówek, wszelkie przyciski - wszystko działa bardzo lekko i sprawnie. Nawet taka pozornie błaha sprawa jak przełączanie na końcówce szczotki z funkcji “podłogi” na “dywan” w trakcie odkurzania - wystarczy lekko nacisnąć stopą, bez konieczności schylania się. W wielu modelach te przyciski są bardzo niewygodne i w praktyce trudne do naciśnięcia stopą, że w zasadzie i tak trzeba się schylać i przełączać ręcznie.

Po gruntownym odkurzaniu mieszkania, byłam bardzo ciekawa jak będzie wyglądać zawartość zbiornika, odkurzamy regularnie, więc nie spodziewałam się, że w zbiorniku znajdę...całkiem pokaźną ilość błotka. Niestety wygląda na to, że mój obecny odkurzacz nie jest tak dokładny jak Thomas. Podejrzewam, że wynika to m.in. z bardzo dużej siły ssania Thomasa, o ile nie ma to dużego znaczenia przy odkurzaniu gładkiej podłogi, to już odkurzenie kanapy czy dywanu może być znacznie skuteczniejsze i stąd taka ilość kurzu zatopionego w zbiorniku. Najbardziej obawiałam się kwestii czyszczenia zbiornika z wodą po odkurzaniu. Na szczęście w przypadku tego odkurzacza, nie był to żaden problem. Po odkurzaniu wodę z "błotkiem" trzeba po prostu wylać, zbiornik wypłukać (ja robiłam to prysznicem) i elementy zostawić do wyschnięcia - i gotowe. Trzeba dopilnować, żeby wszystkie elementy dokładnie wyschły, inaczej mogłaby się na nich rozwinąć pleśń, która jak wiadomo jest silnym alergenem. Bardzo ważne jest też, żeby pojemnik oczyścić od razu po zakończeniu odkurzania, inaczej w takim błotku szybko mogą rozwinąć się szkodliwe bakterie czy pleśnie, bardzo niekorzystne dla alergików.

Największe zalety odkurzacza Thomas Allergy Family Aqua Plus:

  • bardzo lekko się prowadzi;
  • długa rura umożliwia wygodne odkurzanie bez schylania - dla mnie to szczególny plus, bo jestem wysoka;
  • długi wąż rury umożliwia odkurzanie większej powierzchni bez przesuwania odkurzacza;
  • bardzo duża siła ssania, ważne np. przy odkurzaniu mebli tapicerowanych, mogę sobie wyobrazić jak wciągał kurz i roztocze...biedactwa, były bez szans ;-);
  • dużo różnych końcówek w zestawie;
  • woda stanowi idealny filtr w odkurzaczach dla alergików;
  • po odkurzaniu w pojemniku na wodę znajduje się "błotko", które nie pyli się i można się go pozbyć bez wzbijania tumanów kurzu (a wdychanie kurzu jest bardzo niekorzystne dla alergików), jak w przypadku niektórych odkurzaczy workowych;
  • łatwo się go czyści po zakończeniu odkurzania;
  • w przypadku wciągnięcia jakiegoś cennego przedmiotu, można go po prostu wyłowić ze zbiornika (znacznie wygodniejsze niż grzebanie w worku odkurzacza ;-);
  • funkcja piorąca (opiszę ją w drugiej części artykułu).

Podsumowując, odkurzanie było bardzo łatwe i skuteczne, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona łatwością obsługi Thomasa. Mimo, że ma filtr wodny, to wymaga tylko minutę pracy dłużej niż w przypadku odkurzacza workowego. Myślę, że warto tę minutę poświęcić, żeby mieć pewność, że mieszkanie alergika jest na pewno dokładnie odkurzone, a ilość alergenów jest zredukowana do minimum.

Kiedyś w domu rodzinnym mieliśmy odkurzacz z filtrem wodnym, ale jego używanie było koszmarem. Nie dość że był ogromny i bardzo ciężki, to wymagał bardzo dużo pracy po zakończeniu odkurzania. Thomas jest nieporównywalnie lepszy, łatwy w obsłudze i na pewno zadowoli większość użytkowników.

Komentarze (2)

Magda, 2016-12-07 22:34:19

naprawdę bardzo ładnie prezentuje się ten odkurzacz


henka_a, 2016-12-17 21:43:06

fajne te duże koła


Napisz komentarz