3 ilość wyświetleń: 1086 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2016-11-14

Sezonowe porządki w szafie - odkurzanie zimowej garderoby

Podobno żyją na tym świecie szczęśliwcy, którzy posiadają w domach tak duże garderoby, że swoje ubrania na każdą porę roku trzymają w jednym miejscu. Ja niestety do nich nie należę i moja szafa zmienia zawartość wraz z nadchodzącym sezonem.

Teraz przyszedł czas na odzież zimową, więc ze strychu wróciły do szafy ciepłe kurtki i płaszcze, wełniane swetry, grube legginsy, czapki, szaliki, futrzasta kamizelka i włochate ponczo. Oczywiście ubrania nie wróciły same, towarzyszyła im tona kurzu, który cierpliwie zbierał się na nich przez cały rok. Z uwagi na to, że moja córka jest alergikiem, taka zakurzona odzież to pewna przyczyna zaostrzenia objawów jej uczulenia: kichania, swędzących i łzawiących oczu, kataru i tego rodzaju „przyjemności”. Dlatego też pierwsze co robię podczas sezonowej wymiany garderoby, to wyprawienie Lenki na cały dzień do babci i pranie tych ubrań w pralce, w temperaturze 60 stopni Celsjusza (to minimalna temperatura, która niszczy roztocza odpowiedzialne w głównej mierze za objawy alergiczne). Na pewno domyślacie się, że większości zimowych ubrań nie mogę niestety potraktować tak wysoką temperaturą, bo je po prostu zniszczę. Teoretycznie mogłabym skorzystać z pralni chemicznej, ale w praktyce koszty takiej usługi byłyby kosmiczne. Mam lepszy sposób na odświeżenie zimowej garderoby :) Odkurzanie!

Odkurzanie ubrań metodą na pozbycie się z nich kurzu wraz z roztoczami.

Warunkiem skutecznego odkurzenia ubrań jest posiadanie odpowiedniego odkurzacza, najlepiej przeznaczonego specjalnie dla alergików, z porządnymi filtrami i różnym szczotkami czyszczącymi. U mnie doskonale sprawdza się model Perfect Air Allergy Pure (alergikom dedykowany jest również model Aqua+ Allergy&Family). Co trzeba zrobić? Rozłożyć ubranie na płaskiej powierzchni, która się nie kurzy, np. na panelach, drewnianej podłodze, glazurze, kuchennym blacie lub stole w jadalni. Następnie trzeba wybrać odpowiednią szczotkę od odkurzacza, ja korzystam z tej, przeznaczonej do czyszczenia materacy (zarówno w modelu Perfect Air Allergy Pure jak i Aqua+ Allergy&Family jest ona częscią standardowego wyposażenia). Pozostaje jeszcze podłączyć odkurzacz do prądu i wyregulować siłę ssania przy pomocy suwaka na wężu ssącym. Trzeba uważać, żeby nie była zbyt silna, najlepiej wypróbować jej moc na jakimś tapicerowanym meblu, np. kanapie. Następnie przechodzimy do naszego ciuszka, którego odkurzamy prowadząc szczotkę w jednym kierunku, z góry na dół, przesuwając się pasek po pasku, aż wyczyścimy całość. Metoda skuteczna, tania i bardzo mało pracochłonna. Czego chcieć więcej? :)

Jak przechowywać ubrania?

A co zrobić z ubraniami letnimi, które trafią na strych na kilka miesięcy? Ja zwykle pakuję uprane ciuszki do kartonów i choć nie jest to metoda, która w 100% blokuje kurz, to z pewnością ogranicza możliwość zakurzenia przechowywanych ubrań.

Zamknięta szafa się nie kurzy?

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym trzeba pamiętać „zmieniając sezon” w szafie. Korzystając z okazji, że przez kilka chwil szafa nie ma zawartości, trzeba dokładnie odkurzyć półki, szuflady, kosze i inne elementy konstrukcyjne naszej garderoby. Kurz zbiera się w tych miejscach pomimo zamykania drzwi i zasuwania szuflad. Poza tym wnętrza garderoby na ogół nie czyścimy regularnie, podczas „zwykłych”, domowych porządków. Poza tym, nawet jeśli odpowiednio przygotujemy naszą odzież na sezon (odkurzymy, upierzemy, wyprasujemy, tak że już tylko czeka złożona w kosteczkę), a szafa pozostanie zakurzona, to wszystkie czynności trzeba będzie powtórzyć. Niestety alergii nie da się oszukać i nie wystarczy strzepnąć ze swetra kłębka kurzu, bo czynniki wywołujące objawy uczulenia, choć są niewidoczne gołym okiem, pozostają w tkaninie. Później wystarczy jeden przytulas i moja Lenka jest zasmarkana na resztę dnia.

Ja już! A czy Wy jesteście gotowi na przyjście zimy? :)

Komentarze (3)

natalija, 2016-11-17 12:19:55

dobrze się sprawdzają takie worki kwadratowe/prostokątne na zamek do ubrań i ja np. trzymam je pod łóżkiem. na fakt też się kurzy sam worek i gorzej sie przez to odkurza po łóżkiem. bo musze przesuwać te worki.


hania, 2016-11-21 11:47:45

albo worki też są dobre takie w których odsysasz powietrze.


Natalia, 2016-12-15 13:16:52

kiedyś szczotką od odkurzacza czysciłam płaszcz z siersci i dobrze się czysciło ;)


Napisz komentarz