2 ilość wyświetleń: 1281 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2016-03-04
artykuł-Porządki alergika

Porządki alergika

Wydawać by się mogło, że w tym przypadku żadnej filozofii nie ma. W końcu alergik też człowiek, więc sprząta jak każdy prawowity obywatel. Jeśli jednak mamy w domu uczuleniowca lub sami nim jesteśmy, to na pewne rzeczy musimy zwrócić szczególną uwagę. O co się rozchodzi?

Co uczula?

Uczulić może wszystko. Podczas porządków jest to najczęściej kurz i roztocza, a w drugiej kolejności środki czyszczące i kosmetyki. Alergia może objawiać się katarem, łzawieniem oczu, kichaniem, kaszlem, puchnięciem tkanek, zmianami skórnymi. Ja sama nie jestem typowym alergikiem, bo raczej sporadycznie mnie coś uczula (ale zdarza się, a owszem), natomiast moja Lenka to już alergik na 100%. Do tego stopnia, że na czas porządków musi przebywać poza domem, bo inaczej, w najlepszym wypadku, jest cała w ciapki, a w najgorszym jej skóra wygląda jak poparzona i goi się kilkanaście dni. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergiczne podczas sprzątaniaj? Mam na to kilka trików. 

Maska i rękawiczki

Warto sprzątać w maseczce ochronnej i rękawiczkach jednorazowych. Jest to minus jeden do komfortu, ale plus jeden do ochrony przed alergenami wziewnymi i kontaktowymi. Podczas sprzątania zawsze mam nałożone rękawiczki (uwaga na lateksowe – mogą uczulać!), skórę rąk mam bardzo suchą i prawie na każdy detergent odpowiada podrażnieniami. Najczęściej objawia się to szorstkością, „ściągnięciem” i pękaniem (głównie na kostkach). 

Regularne porządki

Ważne jest, aby sprzątać regularnie, by nie dopuścić do nagromadzenia się dużej ilości kurzu, który wzbijając się w powietrze drażni drogi oddechowe.

U mnie „regularnie” oznacza:

  • sprzątanie domu - raz w tygodniu,
  • pranie firan, zasłon oraz tekstyliów z salonu (pled, koc, poszewki na poduszki dekoracyjne) - raz w miesiącu,
  • pranie wykładzin i mycie okien - kilka razy w roku.

Wybór środków czyszczących

Należy wybierać środki chemiczne przeznaczone dla alergików, lub pokusić się o samodzielne przygotowanie takich preparatów. Przyznaję, że dotychczas tylko raz pokusiłam się o zrobienie takiego środka DIY na bazie octu – działał świetnie, ale zapach octu towarzyszył mi przez kilka dni, co dla mnie było nie do zniesienia. Z tego względu na razie zaniechałam prób, ale być może jeszcze kiedyś wrócę do tego tematu. To, co mam sprawdzone, to stosowanie ściereczek z mikrofibry, które świetnie zbierają kurz i korzystanie z jednorazowych ręczników i chusteczek.

Pranie

Odzież, bieliznę, ręczniki i pościel najlepiej prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a po wysuszeniu prasować. Raz na kilka tygodni trzeba także wyprać zabawki pluszaki (raz na 3-4 tygodnie ładuję wszystkie do pralki i piorę w ustawieniu z małą ilością obrotów, żeby się nie zmechaciły i nie „skulkowały”). Pranie i prasowanie pomoże usunąć drobnoustroje mogące wywoływać alergię. Dobrze jest używać płynów hipoalergicznych i powtórzyć płukanie, żeby usunąć detergenty z ubrań. Ten temat mam właśnie „na tapecie” u siebie w domu. Kilka tygodni temu coś mnie podkusiło, żeby zmienić płyn do płukania tkanin z hipoalergicznego na „sensitive”. Po miesiącu okazało się, że nawrót atopowego zapalenia skóry mojej Lenki to wina właśnie tego płynu. Robię już chyba 46 pranie i nie wiem ile jeszcze mnie czeka, żeby wypłukać tą chemię z ubrań.

Odkurzacz

Kwestię kluczową zostawiłam sobie na deser. Odkurzacz, bowiem, to najważniejszy sprzęt domowy odpowiedzialny za usuwanie kurzu (a wraz z nim roztoczy i innych drobnoustrojów). Na co trzeba zwrócić uwagę? Pomijam kwestie związane z wyglądem zewnętrznym, kolorem, kształtem, czy gabarytami. Co musi mieć odkurzacz alergika, żeby mógł on robić porządki bez kichania, prychania i pociągania nosem?

Odkurzacz dla alergika

Odkurzacz dla alergika musi być wyposażony w filtr HEPA, który jest najskuteczniejszy z dostępnych na rynku (mam!). Powinien być również bezworkowy (też mam!), bo taki worek to prawdziwa bomba kurzowa (wie o tym każdy, kto chociaż raz w życiu próbował wymienić worek w odkurzaczu - atak kichania następuje w trybie natychmiastowym). A już w ogóle najlepiej jeśli odkurzacz posiada filtr wodny, dzięki któremu kurz, pyłki i drobnoustroje zatrzymywane są w wodzie i po sprzątaniu wylewane prosto do kanalizacji.

Życie z alergią nie jest proste, ale można je sobie znacznie ułatwić. Dlatego sprzątajmy z głową i korzystajmy z urządzeń i metod, które nam tą pracę mogą uprościć, albo nawet… uprzyjemnić! 

 

Komentarze (2)

Katarzyna, 2016-03-17 19:51:06

Ja też jestem alergikiem, mam uczulenie właśnie na roztocza i muszę powiedzieć, że odczułam ogromną poprawę gdy zakupiłam odkurzacz z filtrem wodnym. Naprawdę rewelacja. Polecam.


pytanie, 2016-06-01 21:58:25

czy może tak być, że uczulenie na kurz objawia się tylko zmianami skórnymi? Mój syn miał robione testy alergiczne, które nic nie wykazały, ale widzę, że objawy nasilają się podczas porządków i w zakurzonych, mało wietrzonych pomieszczeniach (np. na strychu). Skóra robi się zaczerwieniona od razu, a potem sucha i łuszcząca i taka zostaje na kilka dni. Ktoś tak miał?


Napisz komentarz