2 ilość wyświetleń: 1303 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2016-01-11

Czy sprzątanie łazienki może być szybie i łatwe?

Łazienka jest jednym z najczystszych pomieszczeń w domu ­- tak przynajmniej powinno być. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że kąpiel w brudnej wannie czy  załatwianie się w niesprzątniętej toalecie nie jest niczym przyjemnym. 

Czy sprzątanie łazienki może być szybie i łatwe?

Zdecydowanie tak. Jednak wymaga to zastosowania się do paru podstawowych zasad:

Ogranicz liczbę rzeczy w łazience

Przyczyną bałaganu w mojej łazience był nadmiar rzeczy, którego nie dało się w żaden sposób zorganizować w tak małej przestrzeni. Dlatego w pierwszej kolejności wyrzuciłam wszystko bez czego jestem wstanie się obejść. Przeważnie największym problemem w łazience są kobiece kosmetyki, które tak na prawdę zajmują najwięcej miejsca. Na szczęście jestem minimalistką i nigdy nie rozumiałam potrzeby posiadania kilkunastu kremów do ciała, różnych cieni do powiek i mnóstwa lakierów do paznokci. 

Trzymaj rzeczy w szafkach 

Wszystkie kosmetyki do codziennego użytku mieszczą się u nas w jednej szafce tj. w dwóch szufladach, z czego w tym są również środki do czyszczenia. Na wierzchu trzymamy tylko to co niezbędne. Na umywalce, obowiązkowo w kubeczku, trzymamy szczoteczki oraz pastę do zębów,  oprócz tego jest jeszcze dozownik z mydłem. Na wannie mamy dwa koszyczki, w jednym są wszystkie szampony, płyny itp., a w drugim zabawki naszej małej pociechy. 

Poukładaj rzeczy w koszyczkach

Jestem zdecydowaną przeciwniczką  trzymania kosmetyków luzem na półkach. Czas sprzątnięcia takiej łazienki wydłuża się dwukrotnie. Jeżeli wybierzemy koszyczek pod kolor łazienki, będzie to o wiele ładniej wyglądało niż wystawa szamponów wzdłuż całej wanny. Umieszczenie wszystkich kosmetyków w koszyczku niesamowicie skraca czas wycierania kurzu. Wybór koszyczka jest oczywiście bardzo ważny ­ koniecznie musi być plastikowy, z dużymi otworami, żeby woda nie zbierała się w środku. O czystość tych pojemników dba akurat nasza córeczka ­ obowiązkowo minimum jeden musi wpaść do wanny podczas jej codziennej kąpieli. 

● Zlikwiduj wszystkie zbędne półki

Jeżeli w łazience zlikwiduje się wszystkie zbędne półki to nie będzie nas kusiło ustawianie zbędnych przedmiotów, które są tylko źródłem całego bałaganu w łazience. Nawet przez przypadek nie uda nam się nic na chwilę położyć. W mojej łazience mam jedną półkę, powstałą przez zabudowę toalety, na której w koszyczku trzymam zapas papieru toaletowego (8 rolek) oraz obecnie kosz na śmieci ze względu na moją córeczkę, który nie może stać na ziemi.

Jak sprzątnąć łazienkę w 10 minut?

1. wytrzyj kurze z półek, pralki, 

2. zacznij od umycia toalety,

3. porządnie wytrzep dywanik do wanny, łatwiej będzie go potem odkurzyć

4. wyszoruj wannę ­ osad przeważnie zbiera się dookoła całej wanny. Na jakiej 

wysokości? ­ To zależy od ilości wlewanej wody do kąpieli, im więcej wody, tym osad będzie wyżej,

5. na końcu umyj umywalkę. ­ Zawsze w trakcie trzeba wypłukać ścierkę lub gąbkę i dlatego najlepiej ją zostawić na sam koniec,

6. umyj lustro ­ jak jest lekko zabrudzone to myję go zwykłym płynem do szyb i dobrze wycieram ręcznikiem. Jeżeli jest mocno brudne, to najpierw gąbką szoruję plamy, a na koniec dopiero porządnie myję płynem i nadmiar wody usuwam za pomocą ściągaczki do szyb,

7. podłogę sprzątam dopiero jak się biorę za odkurzanie całego mieszkania ­ dzięki Thomasowi (model: Multi Clean x10 parquet ) mogę jednocześnie odkurzyć i umyć podłogę w łazience, co nie zajmuje mi dłużej niż 1 minutę

Pamiętaj o ważnej rzeczy ( ! )   Do mycia łazienki należy użyć czystej ścierki lub gąbki. Jest to największe skupisko bakterii. 

Moim zdaniem największym błędem popełnianym przez nasze babcie, mamy i w końcu przez nas same, jest pomijanie jednej ważnej rzeczy - co z tego, że łazienka jest myta codziennie, skoro została umyta brudną ścierką ? Dlatego polecam mycie jednorazowymi, mokrymi ściereczkami, które są tanie i nikomu nie jest szkoda ich wyrzucić nawet po jednym razie.

Komentarze (2)

funny, 2016-01-27 17:16:38

Najlepiej codziennie podczas mycia wieczornego przy okazji co nieco posprzątać. Ja np. przy okazji mycia myję kabinę prysznicową, innego dnia czyszczę toaletę, lustro. Wole tak niż generalnie co tydzień. Potwierdzam też - koszyki na wannę przydatne, zawsze to wygląda bardziej estetycznie niż szampony itp. wszędzie


Marta, 2016-02-11 20:24:01

ja też nie znoszę jak w łazience jest pełno nastawianych szamponów, płynów itp. a tragedia jest jak połowa z tego jest rzadko używana i z przedmiotów użytkowych staje się "durnostojką" i zbieraczem kurzu - także ograniczanie rzeczy w łazience to mniej sprzątania.


Napisz komentarz