0 ilość wyświetleń: 1256 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2015-10-07
artykuł-Pleśnie częstym alergenem środowiskowym

Pleśnie częstym alergenem środowiskowym

"Pleśnie" to powszechnie używana nazwa, pod którą kryją się grzyby strzępkowe. Należą do pięciu gromad, ale w otoczeniu człowieka najpowszechniejsze są trzy gromady, zróżnicowane pod względem rozmnażania: zygomycota (sprzężniaki), rozmnażające się wegetatywnie lub poprzez zarodniki albo płciowo poprzez zlanie specjalnych fragmentów grzybni w zygotę, w  której wytwarzane są zarodniki; ascomycota (workowce), które rozmnażają się płciowo, tworząc worki z zarodnikami; wreszcie deuteromycota, zwane inaczej fungi imperfecti (grzyby niedoskonałe), które nie mają zdolności  rozmnażania płciowego - rozmnażają się wegetatywnie poprzez konidia, powstające na specjalnych strzępkach lub bezpośrednio na grzybni.

Grzyby pleśniowe są powszechnymi alergenami, znajdującymi się w powietrzu i kurzu. Są obecne w mieszkaniach i biurach, powietrze w pomieszczeniach często jest nadmiernie zanieczyszczone zarodnikami pleśni. Organizmy mniej odporne czy osłabione - a więc często osoby starsze i dzieci - mogą reagować alergicznie na kontakt z pleśniami. Najłagodniejszą formą takiej reakcji będzie nieżyt nosa, czyli po prostu katar, świąd, kaszel, ale może też wystąpić astma oskrzelowa lub alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych a także zmiany skórne aż do ostrej formy, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Niektóre grzyby, w tym pleśnie, mogą mieć działanie kancerogenne, teratogenne oraz neurotoksyczne.

Szacuje się, że około 1/4 polskich mieszkań jest skażona zarodnikami pleśni. Biorą się one z często podlewanych roślin, materacy, tapet, dywanów i pluszowych zabawek, ale też - o czym się często nie wie lub nie myśli - wentylacji lub klimatyzacji, jeśli nie są regularnie i fachowo czyszczone. 

Walka z pleśniami polega przede wszystkim na ograniczeniu alergenów, a więc uszczelnieniu drzwi i okien, zlikwidowaniu zbędnych tkanin (dywanów, zasłoń), kontrolowaniu wilgotności w pomieszczeniach, prawidłowej wentylacji, szczególnie pomieszczeń ze źródłem wody (jak łazienka czy kuchnia) oraz częstym odkurzaniu. Nie zlikwiduje to alergenów całkowicie, ale ma szansę zmniejszyć ekspozycję na nie. Dużą skuteczność wykazuje także immunoterapia swoista, czyli odczulanie, które w większości przypadków zmniejsza nasilenie objawów alergii.

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz