4 ilość wyświetleń: 5909 wróć do listy

Zobacz również

artykuł-Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?
Podstępne alergeny - jak sobie z nimi radzić?

Większość alergików zna...

artykuł-Jak przygotować samochód alergika na wakacje?
Jak przygotować samochód alergika na wakacje?

Zbliża się czas wakacyjnych...

2015-09-21
artykuł-Pranie materaca? Z Thomasem nie trzeba!

Pranie materaca? Z Thomasem nie trzeba!

Dziś będzie trochę nietypowo. Ale praktycznie, obiecuję!

Odkurzacz, jak sama nazwa mówi, pozbywa się kurzu z różnych powierzchni. Jeśli ktoś zagra z wami w skojarzenia, zgaduję, że w pierwszej kolejności pomyślicie o dywanie lub podłodze. I słusznie, gdyż to są właśnie miejsca, na których zbiera się najwięcej zanieczyszczeń w postaci roztoczy, kurzu, zużytego naskórka i innych „wspaniałości”... 

Ponieważ odkurzacze zawierające filtr wodny są świetną bronią na tego typu alergeny, warto pomyśleć o szerszym zastosowaniu Thomasa. Zastosowaniu, który wyręczy naszą pralkę i zaoszczędzi nam pracy!

Kto kiedykolwiek miał do czynienia z materacem do spania, wie, jak jest on podatny na zbieranie kurzu oraz mniejsze bądź większe powierzchowne zabrudzenia. Jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, plama po napoju czy też moczu jest niestety nieunikniona, choć wam oczywiście tego nie życzę.

Jak sobie wtedy poradzić z taką niespodzianką? Prać w pralce, prać ręcznie, szorować, a może po prostu zostawić do wyschnięcia? Jak pozbyć się plam i odświeżyć zapach nie niszcząc przy tym materaca? 

Materace oczywiście się różnią, jedne można czyścić chemicznie, inne nie. Z niektórych można zdjąć poszewkę, w innych taka opcja odpada. Dlatego przedstawię prosty i nieinwazyjny sposób, który można wykorzystać z powodzeniem na zdecydowanej większości materaców.

Co będzie nam potrzebne? 
    soda oczyszczona
    odkurzacz ( w naszym przypadku niezawodny Thomas)
    specjalna końcówka do materaców (lub inna np. z okrągłą szczotką)

Nasz materac plam nie posiadał, długi czas leżał jednak na strychu, gdzie wchłaniał kurz. Wahałam się pomiędzy wypraniem poszewki w pralce, a po prostu jego dobrym odkurzeniem. Wygrała druga opcja. 

Dlaczego?
    nigdy nie mamy pewności jak poszewka zniesie pranie (metka metką, rzeczywistość rzeczywistością...);
    mokrą poszewkę trzeba naciągnąć na gąbkę, co jest nie tylko wspaniałą okazją do namnażania się bakterii ale jest bardzo wymagającym zajęciem (tu za mało, tam za dużo, a w tym miejscu się nie mieści...nie polecam!);
    pralka może i pierze poszewkę-czyści, obdarza nowym zapachem...ale wcale nie usuwa kurzu i mikroorganizmów tak dobrze, jak odkurzacz z filtrem aqua plus.

Samo odkurzanie to jednak też trochę za mało. Stąd pomysł zastosowania sody oczyszczonej, która wspaniale odświeża, a także zabija bakterie. Z dodatkiem wody jest również świetnym środkiem piorącym. Jest produktem zupełnie nie szkodliwym dla człowieka, a wręcz przeciwnie-polecanym nie tylko jako nieinwazyjny środek czyszczący ale również składnik diety czy też środek wspomagający przy różnych dolegliwościach np. przy walce z zapaleniem gardła.

Do rzeczy!
Poszewkę zdejmujemy, a gąbkę posypujemy sodą. W niewielkiej ilości, rozprowadzamy proszek na całej powierzchni materaca (najlepiej szczotką) a następnie zostawiamy go na ok 20-30 minut. Soda zacznie wnikać w materac odświeżając go, a przy okazji eliminując bakterie. Następnie możemy przystąpić do odkurzania. W zależności od posiadanej końcówki używamy takiej, która nie naruszy nam struktury gąbki. Ssawka do materaców nie jest standardowym wyposażeniem odkurzacza Pet Aqua Family, można ją jednak dokupić, co polecam-oszczędzi nam stresu i z pewnością przyda się w domu. 

 

Odświeżone wnętrze oblekamy w odkurzoną w ten sam sposób od wewnątrz poszewką, a na sam koniec zabieg powtarzamy jeszcze raz, na obleczonym materacu. Wydaje się pracochłonne? Jak dla mnie to żadna praca w porównaniu z praniem. Zawartość pojemnika na wodę sama świadczy o tym, co w materacu było. Czystość i świeżość jest nieporównywalna, a to jak się śpi na takim materacu...cóż sami się przekonajcie

 

Komentarze (4)

Magda, 2015-09-05 08:35:56

Dobry patent :) mam nadzieję, że ze zwykłym odkurzaczem też będzie dobrze. No ale zazdroszczę wodnego, widok tej wody do mnie przemawia!


lupka, 2015-10-15 12:03:35

Mniejszy materac można zawsze wystawić na mróz, też dobrze zabija roztocza, no ale z większym to rzeczywiście soda i odkurzacz się przyda.


Martadella, 2016-03-20 10:35:15

Zastanawiam się właśnie nad kupnem nowego odkurzacza. Thomas wygląda na świetny wybór. W Niemczech nawet są tańsze niż w Polsce. Do tej pory używałam polskiego zelmera wodnik. Uważam że jest świetny. Zelmer ma teraz nowy model aquos. Czy ma pani doświadczenie z tymi odkurzaczami? Thomas wygląda świetnie i reklamy obiecują że jest naprawdę niezawodny w każdej sytuacji ale jednak koszty eksploatacji będą pewnie wyższe? Wymiana filtrów? Czy Thomas ma też funkcję używania go z workiem czy jedynie z pojemnikiem na wodę?


Redakcja Idealny Odkurzacz, 2016-03-25 15:14:45

Tak, odkurzacze wodne Thomas mają możliwość odkurzania również z workiem.


Napisz komentarz