5 ilość wyświetleń: 242 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Domowe porządki z Thomas Amfibia PET
Domowe porządki z Thomas Amfibia PET

Utrzymanie porządku w domu pełnym dzieci...

2019-09-23
artykuł-Jesień w domu alergika

Jesień w domu alergika

Wakacje się skończyły i z pewnością osoby uczulone na pyłki traw i drzew już odetchnęły z ulgą. Za to niestety zaczyna się trudny czas dla osób uczulonych na pleśnie i roztocza...

Jak sobie radzić przy alergii na pleśnie?

Uczulające zarodniki grzybów mogą występować zarówno poza domem, jak i w nim. Osoby uczulone na grzyby zewnątrzdomowe powinny unikać spacerów w wilgotne i wietrzne dni, gdyż wtedy stężenie zarodników jest potencjalnie wysokie. Warto śledzić też na bieżąco komunikaty dotyczące poziomu alergenów. Najlepiej unikać w tym okresie lasów i parków, w których leżą sterty liści i natężenie zarodników jest wyższe. Nie powinno się także przynosić do domu jesiennych liści, na których mogą znajdować się duże ilości zarodników grzybów. Podobnie jak przy innych typach alergii wziewnej bardzo pomocne będzie regularne odkurzanie. Kolejnym problemem są pleśnie domowe - mogą one nie tylko uczulać, ale też powodować poważne problemy zdrowotne. Walka z nimi wymaga usunięcia problemu wilgoci w domu, która sprzyja rozrostowi grzybów, oraz zastosowania specjalistycznego odgrzybiania. Nowoczesne odkurzacze Thomas posiadają filtry, które zatrzymują nawet tak mikroskopijne alergeny jak zarodniki grzybów, dzięki temu możemy się pozbyć tych, które dostały się do mieszkania z zewnątrz i dzięki temu ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów alergii.

Jak walczyć z roztoczami? 

Roztocza żyją w każdym domu i niestety potrafią bardzo utrudnić życie osobom, które są uczulone na ich alergeny. Zamiast odpocząć i miło spędzić czas w domowym zaciszu, pojawia się katar, kaszel, łzawienie... Te objawy nasilają się szczególnie jesienią i zimą, gdy spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach ze względu na chłodne wieczory oraz rzadsze wietrzenie pokoi. Największe siedlisko roztoczy to sypialnia - uwielbiają one miejsca, gdzie mogą znaleźć ludzki naskórek (ich pożywienie), gdzie jest ciepło i mogą się łatwo ukryć (tkanina pościeli, materaca). Na szczęście istnieje obecnie wiele skutecznych metod ograniczających ilość roztoczy w otoczeniu alergików. Nadal najważniejszą z nich jest regularne odkurzanie. Do walki z roztoczami najlepiej wykorzystać odkurzacze z wodnym filtrem np. Thomas. Dzięki temu mamy pewność, że usuniemy nawet najmniejsze alergeny i nie wydostaną się one z powrotem do pomieszczenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem z odkurzacza, jak może mieć to miejsce przy odkurzaczach z mniej skutecznym systemem filtracji. Trzeba pamiętać o odkurzaniu nie tylko podłogi i dywanów, ale też materaca w sypialni i mebli tapicerowanych. Pościel trzeba też regularnie prać w wysokiej temperaturze, która zabija roztocza. Warto też pamiętać o odkurzaniu zapomnianych kątów, ozdobnych poduszek czy pluszaków, które także są chętnie zamieszkiwane przez roztocza. Gdy przyjdą mrozy, można zgodnie z metodą naszych babć wystawić wszelkie pościele czy nawet materac na balkon - mróz także zabija te drobne pajęczaki. Dzięki tym wszystkim działaniom ilość roztoczy w naszym mieszkaniu będzie zdecydowanie zmniejszona, a objawy alergii staną się mniej uciążliwe.

Komentarze (5)

Agnieszka, 2019-10-01 17:02:44

Uwielbiam jesień do momentu aż się nie zacznie sezon grzewczy, wtedy wszystkie uroki kolorowych drzew schodza na drugi plan ustępując alergii. Ale na szczęście jak widać są sposoby żeby sobie ułatwić życie.


Cecylia, 2019-10-03 17:04:16

Przydałby mi się taki odkurzacz z filtrem. Staram się co prawda systematycznie odkurzać w pokoju ale materaca niestety moim zwykłym odkurzaczem nie wyczyszczę, a z tego co czytam to właśnie materac może być przyczyną moich problemów z nawracającą alergią. Trzeba chyba pomyśleć nad zakupem porządnego sprzętu.


Kornel28, 2019-10-28 11:36:41

Nawet nie wiedziałem, że nawet jesienne liście, które moje dzieciaki tak ochoczo zbierały, żeby potem nimi przyozdobić każdy pokój w domu, mogą na mnie źle wpływać. Może faktycznie to jest powodem tego, że ostatnio częściej kicham. Trzeba będzie w takim razie gruntownie odkurzyć dom i pomyśleć nad sztucznymi jesiennymi ozdobami.


Alinna, 2019-10-30 17:09:05

Teraz przynajmniej wiem czemu mogę mieć ataki kaszlu odkurzając odkurzaczem workowym. To, co odkurzacz wydmuchuje prawdopodobnie robi mi większą krzywdę niż gdybym w ogóle się nie brała za sprzątanie.


Bernard, 2019-11-20 21:39:27

W sezonie grzewczym w Krakowie to nie wiadomo czy otwierać okna i wietrzyć wpuszczając smog czy żyć w tym zaduchu. W takim wypadku chyba najlepiej zaopatrzyć się w urządzeni z filtrem.


Napisz komentarz