5 ilość wyświetleń: 3902 wróć do listy
2018-04-19

Thomas Cycloon Hybrid vs Thomas Aqua+

Po niemal 2 latach odkąd jestem posiadaczką modelu Thomas Aqua+ MultiClean Parquet niezmiennie jestem zdania, że jest to bardzo dobry odkurzacz. Taki, który spełnia moje własne oczekiwania. Do tego, niedawno otrzymałam możliwość przetestowania nowości Thomasa – a mianowicie modelu Thomas Cycloon Led Parquet.

Z tego względu, że cena tych dwóch modeli jest mniej więcej porównywalna, postanowiłam przygotować dla Was subiektywne porównanie największych moim zdaniem różnić tych dwóch modeli odkurzaczy. Jestem zdania, że nie dla każdego dany rodzaj odkurzacza jest najlepszy i nie chodzi mi tutaj o grupy jak alergicy czy posiadacze zwierząt, ale bardziej o sam sposób użytkowania np. korzystanie z filtrów, czyszczenie, funkcje itp.

Wielkość odkurzacza

To, co jest jednym z najczęściej podkreślanych wśród opinii użytkowników, minusów modelu Aqua+ to jego wielkość. To prawda, do maluszków to on nie należy, co w przypadku niewielkich mieszkań może stanowić problem. Model Cycloon Hybrid jest mniejszy, zarówno jeśli chodzi o długość oraz wysokość, szerokość obydwu modeli jest taka sama. Waga jest moim zdaniem porównywalna, choć oczywiście należy pamiętać, że jest to waga odkurzacza bez umieszczonej w nim wody.

W przypadku modelu Cycloon Hybrid – jeśli chcemy użyć go z filtrem wodnym, waga odkurzacza nam wzrośnie. O ile? Przeprowadziłam mały test, pusty filtr wodny ważył 1041 gram, wypełniony wodą 2221 gram, filtr cyklonowy (czysty, bez kurzu i brudu w środku) ważył 1581 gram. Co to oznacza?

Używanie odkurzacza Cycloon Hybrid z filtrem wodnym zamiast cyklonowego oznacza, że odkurzacz jest wówczas cięższy o około 640 gram, czyli trochę ponad pół kilo. Dużo, mało – pozostawiam to już do Waszej oceny. Faktem jest, że w przypadku modelu cyklonowego możecie wybrać filtr, z którym chcecie akurat w danym dniu odkurzać, filtr cyklonowy, czy filtr wodny. Czego w przypadku modelu Aqua+ nie ma, używa się go po prostu z filtrem wodnym (nie wspominam o możliwości używania modeli Aqua+ z workiem, gdyż moim zdaniem kupowanie odkurzacza wodnego, po to, aby używać go z workiem – trochę mija się z celem).

 

 

Aqua+ MultiClean Parquet

Cycloon Hybrid

Długość

467 mm

486 mm

Szerokość

318 mm

318 mm

Wysokość

294 mm

306 mm

Waga

8,5 kg

8,25 kg

 

Czyszczenie filtrów

Wśród opinii użytkowników modeli Thomasa z filtrem wodnym, pojawiają się czasem w mniej lub bardziej negatywnym tonie opinie dotyczące czyszczenia filtra wodnego. Osobiście jestem w grupie tych, którzy nie widzą w tym najmniejszego problemu. O tym, jak ja sobie radzę z czyszczeniem filtra wodnego, możecie przeczytać tutaj.

Moim zdaniem osoba, która po prostu nie lubi czyszczenia filtra wodnego po każdym użyciu, denerwuje ją to, widzi w tym duży negatyw, nie będzie umiała wykorzystać w 100% walorów odkurzacza wodnego. Będzie wyciągała go z niechęcią i też z takim nastawieniem z niego korzystała, aż w końcu będzie szukać innych sposobów, na sprzątanie, a przecież nie o to chodzi. Jeśli sprzęty mają nam pomóc w wykonywaniu codziennych obowiązków – powinniśmy z przyjemnością ich używać.

Moim zdaniem dla tych osób, które chciałyby mieć odkurzacz z filtrem wodnym, ale obawiają się jego czyszczenia, rozwiązaniem są modele Cycloon Hybrid. Modele cyklonowe dają możliwość wyboru filtra, z którym odkurzamy. W przypadku filtra cyklonowego zanieczyszczenia wpadają do pojemnika, z którego w prosty sposób wysypuje się brud, a co jakiś czas wypłukuje cały pojemnik. Opróżniania filtra cyklonowego nie trzeba robić po każdorazowym użyciu odkurzacza, co jest konieczne, jeśli odkurzacz jest używany z filtrem wodnym.

Funkcje

Dość istotną różnicą, jaka występuje pomiędzy modelami Aqua+ oraz Cycloon Hybrid jest zakres funkcji odkurzacza. Jedynie modele Aqua+ są to modele piorące, myjące podłogę tzn. posiadają pojemnik na czystą wodę, do której dolewa się środa czyszczącego. Posiadają pompę oraz system (wężyk) doprowadzający wodę z pojemnika do odpowiedniej ssawki (dedykowanej funkcji piorącej/myjącej), tak aby umożliwić spryskiwanie powierzchni czystą wodą z płynem, a kolejno zassanie mocą odkurzacza tej wody do pojemnika na brudną wodę (pojemnik - filtr wodny z nałożoną wkładką do odkurzania piorącego). Modele Cycloon – tylko zasysają płyny, na bazie wody np. podczas awarii pralki, wycieku, czy wylania płynu na bazie wody. Wówczas w filtrze wodnym należy umieścić wkładkę (używaną w funkcji zbierania płynów) i bez użycia ssawki – tylko z rurą zasysać płyn. Zebrany płyn zgromadzi się w pojemniku filtra wodnego.

Komentarze (5)

ola, 2018-04-16 06:57:06

No ten niebieski wydaje się mniejszy


pink, 2018-05-27 01:48:10

Ja bym wybierała ten piorący.


maśla, 2018-07-17 10:54:12

A jak bym chciała mieć dwa! :) ;)


wq, 2018-08-21 09:01:37

ja jak już bym wybierała wodny to wolałabym już mieć piorący.


Paweł, 2019-04-14 21:23:26

Czy ten filtr cyklonowy wchodzi do odkurzacza aqua i czy da się wówczas z niego korzystać?


Napisz komentarz