1 ilość wyświetleń: 5125 wróć do listy
2018-01-22

Mój sposób na porządki przy dwójce dzieci

Kiedy byliśmy sami, bez dzieci, wystarczyło, posprzątać godzinkę, dwie w każdy piątek, by cieszyć się względnym porządkiem przez cały tydzień. Ach, jaki to był luksus. Ten ład i porządek cieszący oko, zapach świeżości, czysta podłoga, dywan... Odkąd mamy dzieci, to te kilka godzinek piątkowych nie wystarczyłoby nawet na posprzątanie ich zabawek w pokoju. Zyskaliśmy jednak ocean miłości i czerpiemy ogromną radość z posiadania tych dwóch istot, a system na porządek w domu doszkoliliśmy już do perfekcji i tą złotą receptą chcę się z Wami podzielić.

Na początku stwórz porządek w głowie

Ja na punkcie sprzątania mam świra. Każdy, kto mnie zna, wie, że pragnę mieć porządek, wszystko ładnie ułożone, podłogi bez smug, lustra wyczyszczone na tip-top. Z dziećmi jednak jest różnie. Są dni, kiedy można odpicować mieszkanie na błysk, są jednak takie chwile, kiedy umycie jednej filiżanki przez cały dzień graniczy z cudem. Musiałam więc poukładać sobie w głowie, iż Era sprzątania idealnego się skończyła. Umarła, przepadła. Nie istnieje. Przy moich dzieciach nie ma takiej opcji, bym miała błysk w domu przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. No dobra… może dałoby radę, jakby związała dzieci.;) Jednak macierzyństwo wywraca priorytety do góry nogami i teraz to zabawa z dziećmi, poświęcanie im czasu jest najważniejsze, a nie mieszkanie piękne idealne jak z katalogu.

Zaplanuj sobie swój plan dnia

Obiady planuję na cały tydzień, a gotuję na dwa dni, dzięki czemu ten jeden dzień mam wolny od stania w kuchni. Zyskując tę godzinkę, co drugi dzień ustawiłam sobie tak sprzątanie, by wszelkie wycieranie kurzy, sprzątanie łazienki, kuchni wykonywać właśnie w te dni. Zwykle mój dzień wygląda tak, że po śniadaniu wykonuję wszystkie prace domowe: gotowanie/ sprzątanie, ogarnianie, pranie, prasowanie. Później podczas drzemki córki mam czas na pisanie postów, obróbkę zdjęć, czy po prostu, zwyczajnie mam chwilę dla siebie. Odkurzam natomiast codziennie. Każdego wieczora, kiedy dzieci idą spać, odkurzane jest całe mieszkanie, wstawiana jest pełna zmywarka, by rankiem obudzić się w czystym mieszkaniu z czystymi naczyniami.

Stwórz swój system sprzątania

U nas sprawdza się metoda:

  • wstępnego odkurzania kurzy, później przetarcia ich płynem do drewna- najpierw zakładam końcówkę do odkurzania mebli dostępną do odkurzacza Thomas i czyszczę meble, parapety, futryny, listwy przy panelach, obrazy, ramki na zdjęcia… a następnie drewniane elementy przecieram ścierką nasączoną płynem przeznaczoną do takich powierzchni,
  • czyszczenia podłóg odkurzaczem Thomas z końcówką Aqua Stealth do jednoczesnego odkurzania i mycia podłóg- o jakie to udogodnienie jest dla mnie odkąd mam ten odkurzacz! Oszczędzam czas, a zyskuję czyste podłogi każdego dnia, gdyż zanim zaczęłam użytkować odkurzacz, podłogi myłam co drugi dzień, przez brak czasu,
  • generalny przegląd zabawek raz na dwa tygodnie – który pomaga wyeliminować i pozbyć się tych zepsutych, zniszczonych,
  • angażowania dzieci w sprzątanie - córka jest jeszcze za mała na porządki, jednak wierzę, że przykład idzie z góry i prędzej czy później też tak ochoczo będzie pomagać, jak jej brat. On bardzo chętnie odkurza podłogi, czyści swoje zabawki, wyciera kurze ze swojego stolika, czy na przykład pomaga mi wypakować zmywarkę.

Dom to nie muzeum

Dom to miejsce, gdzie masz czuć się dobrze, gdzie jest miłość, ciepło i wzajemny szacunek. Nie przejmuj się brudnym lustrem – jutro może umyjesz je na szybko przed pracą. Skup się na rodzinie. Nie daj się zwariować, idealne matki nie istnieją. To tylko wymysł instagramowy. Odpowiednio wykadrowane zdjęcie, a poza nim tak samo, jak i u Ciebie, u mnie, sterta ubrań do prasowania, porozrzucane zabawki. Postaraj się jedynie, tak jak ja, zachowywać względny porządek, a mieszkanie na błysk… no cóż, będziesz je mieć, jak dzieci pójdą na studia i zamieszkają w innym mieście. ;)

Komentarze (1)

jasia2, 2018-01-31 19:32:28

nie ma co przesadzac z porzadkami, czasem jak sie bardzo nie chce nie trzeaba sie zmuszac - jak piszesz dom to nie muzem :)


Napisz komentarz