2 ilość wyświetleń: 4161 wróć do listy
2017-01-31

Jak odkurzyć i umyć jednocześnie podłogę pełną piachu, soli i plam?

Okres zimowy z pewnością wprowadza wiele zamieszania „na zewnątrz”, ale czy wraz z zimą nie robi się trochę więcej zamieszania również w naszych domach. Przez zamieszanie rozumiem np. konieczność wygospodarowania większej ilości miejsca na kurtki zimowe, czapki, szaliki itp. ale tym czego najbardziej w zimie, w domu nie lubię - są mokre plamy pozostawiane w przedpokoju przez zimowe buty. Plamy, które są połączeniem śniegu soli oraz piachu.

Obuwie zimowe ze zrozumiałych względów bezpieczeństwa musi mieć taką podeszwę, która zapewni lepszą przyczepność po podłoża. Oczywista jest również konieczność minimalizowania poślizgu poprzez posypywanie chodników i ulic solą lub piachem. W połączeniu, tworzy to ociekające w mieszkaniu buty, które pozostawiają brudne plamy, piach oraz sól, którą najczęściej dostrzegamy jak plama wyschnie.

Piach i sól pozostawiona w przedpokoju jest w moim przypadku o tyle denerwująca, że korytarz w układzie mojego mieszkania jest miejscem, z którego przechodzi się do pozostałych jego części. Tym samym przenosi się po całej powierzchni domu piach i sól.

Moim podstawowym sposobem jest umieszczenie w korytarzu dywanika/wycieraczki. Po ściągnięciu butów układam je na tym dywaniku aby mogły ocieknąć. Minimalizuje to w pewnym stopniu ilość plam, ale problem nie znika. Zanim ściągnie się buty zdąży się już narobić sporo plam na podłodze. Jak do tej pory radziłam sobie z takimi porządkami? Uprzątnięcie korytarza wymaga najpierw dokładnego jego odkurzenia, aby usunąć piach, a kolejno umycia na mokro podłogi, tak aby usunąć brud i sól. Ważne jest dokładne umycie powierzchni z soli (tak aby nie tylko rozmazać ją mopem, ale rzeczywiście usunąć).

W realizowaniu tych wszystkich zadań niezastąpiony okazał się mój Thomas (AQUA+ MULTICLEAN X10 PARQUET). Od początku bardzo pozytywnie oceniałam  funkcję myjącą odkurzacza, ale zimą doceniam ją jeszcze bardziej. Końcówka do jednoczesnego odkurzania i mycia podłóg twardych idealnie radzi sobie z piachem i solą.

W trakcie odkurzania powierzchni, podłogę spryskuje się wodą z płynem. Woda  z brudem jest z dużą siłą zasysana do pojemnika na brudną wodę. W  przeciwieństwie  do  mycia  mopem, dzięki użyciu odkurzacza, za  każdym razem  podłogę spryskujemy  czystą wodą,  nie używamy brudnej wody z wiadra, w którym już płukaliśmy  mopa. Piach jest dokładnie zbierany, a sól zmywania z powierzchni i od razu zasysana. Nawet bardziej zaschnięte plamy, dzięki dużej sile ssącej usuwa się z łatwością.

W taki sposób oszczędzam czas mogą jednocześnie dokładnie odkurzyć oraz umyć podłogę. Po zakończeniu pracy podłoga zostaje wilgotna, a nie mokra, zatem wysycha bardzo szybko. Jak dla mnie same plusy i bardzo duża pomoc w utrzymaniu porządku w korytarzu oraz całym mieszkaniu. 

Komentarze (2)

maria, 2017-02-21 18:44:35

plamy z soli najgorzej widoczne są na ciemnych kaflach


tosia, 2017-02-28 23:20:46

nie znosze jak sie piach roznosi pod kapciami od korytarza po całym mieszkaniu


Napisz komentarz