1 ilość wyświetleń: 1119 wróć do listy
2016-10-28

Pies, dziecko i plamy z gatunku przepełnionej pieluszki …

O tym jak wyglądają posiłki z dzieckiem, oraz jak pozbywać się plam spożywczych już Wam pisałam, tym razem poznacie moje dziecko z drugiej strony… dosłownie ;) #endżoj 

Najważniejsze! Nie prasuj zanim nie usuniesz plamy – pierz do skutku, bo prasowaniem tylko plamę utrwalisz.

To tak słowem wstępu :)

O tym jak rozkoszne są dzieci żadnemu rodzicowi mówić nie muszę – nawet Ci, którzy za dziećmi nie przepadali na widok własnego bobasa wręcz się rozpływają. To całkiem naturalne i chyba dość powszechne zjawisko. Jako rodzice rozczulamy się nad dziecięcymi pierwszymi razami i jesteśmy dumni z naszych pociech. Matka natura tak o nasze przetrwanie zadbała, że po jakimś czasie zapominamy o tych nieprzespanych nocach, płaczu maluszka i wszelkich trudach macierzyństwa. Dla świeżo upieczonych rodziców mam jednak garść sposobów na dopranie malutkich ubranek gdy pieluszka się przepełniła ;)

A to plama!

Jak wyżej wspomniałam, moją córeczkę poznacie z tej mniej „estetycznej” strony. Choć jest to dziecię niesamowicie spokojne, to od jakiegoś czasu, gdy jej mała dupinka poczuje powiew powietrza podczas przebierania pieluchy, w jej małej główce kluje się plan dezercji. Nie wiem jak wy, ale ja już kilka razy czyściłam sofę zabrudzoną za pomocą tylnej części najukochańszej pierworodnej, gdy ta postanowiła dać nogę zanim ją dobrze wytarłam. Biegające po mieszkaniu dzieciątko bez pampersa nieuchronnie wiąże się z czyszczeniem podłóg i suszeniem dywanów. Oczywiście są sposoby, dzięki którym będziecie mieć mniej pracy z czyszczeniem i suszeniem dywanów. Dzięki funkcjom piorącym dostępnym w wybranych modelach odkurzaczy Thomas, można szybko (przy okazji mycia podłogi odkurzaczem) wyczyścić także dywan. Ogromną zaletą tego sposobu jest to, że woda z namoczonego dywanu jest wysysana przez siłę ssącą odkurzacza. Dzięki temu materiał jest jedynie wilgotny, a  nie mokry i już tego samego dnia można z dywanu swobodnie korzystać. Funkcję piorącą posiadają m.in. modele: Thomas  Aqua+ Multiclean X10 ParquetThomas Aqua+ Pet & Family oraz nowość Thomas Aqua+ Allergy & Family.

Plamy fizjologiczne, są jednymi z najbardziej nieciekawych. Dotyczą one nie tylko rodziców małych dzieci, ale także posiadaczy zwierząt domowych.

Szczenięta zanim nauczą się zachowywać czystość w domu potrafią dać popalić, pół biedy jak psiak załatwia się w jednym miejscu – można wtedy używać specjalnych podkładów, gorzej gdy całe mieszkanie służy jako toaleta – w takiej sytuacji, w trosce o swoje zdrowie psychiczne, najlepiej schować dywany i poczekać do momentu aż zwierzę swoje potrzeby załatwiać będzie tylko na dworze.

Koty wcale nie są mniej problematyczne, oczywiście wszystko zależy od egzemplarza – ja mam takiego farta, że jedna z moich dwóch kotek praktycznie nie korzysta z kuwety. Zdrowa kotka, a podsikuje każdą szmatkę, która leży na podłodze – jej toaletą jest umywalka w łazience. Nauczyliśmy się funkcjonować z jej „upodobaniami”, choć z początku nie było lekko. Teraz wiemy, że dywanik w łazience nie jest dobrym pomysłem, w mieszkaniu nie posiadamy również żadnych dywanów (z resztą przy tej ilości sierści i mojej alergii to wychodzi i na zdrowie), a wymieniona wyżej umywalka jest dezynfekowana kilka razy dziennie.

Doświadczenie w dziedzinie pozbywania się fizjologicznych plam jak widzicie mam całkiem spore, więc podzielę się z Wami moimi kilkoma patentami na czyste życie ;)

Usuwanie plam z moczu

  1. Plamy uryny wystarczy posypać solą i mocno wcierać (sól można kilka razy zmienić), a następnie ubranko wystarczy wypłukać w zimnej wodzie lub wyprać.
  2. Jeżeli pierwszy sposób zawiódł można użyć chlorku amonu lub powszechnego w kuchni octu i ponownie wyprać daną rzecz.
  3. Inne plamy natury fizjologicznej można zlikwidować roztworem boraksu i wypraniem w proszku do prania.
  4. Plamę można też usuwać za pomocą rozcieńczonego perhydrolu, a następnie wyprać (najlepiej w proszku enzymatycznym).

W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu przyjdzie nam soda oczyszczona oraz mąka ziemniaczana. Jeśli plama znajduje się na dywanie lub sofie, wtedy posyp grubą warstwą sody/mąki ziemniaczanej i zostaw na kilka godzin – proszek wystarczy odkurzyć. Procedurę stosuj aż całkowicie nie zlikwidujesz zapachu.

Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłam Wam życie. Mi powyższe metody pozwoliły „uratować” kilka ulubionych ubranek :).

Komentarze (1)

natalija, 2016-11-17 12:23:12

mojemu kotu sie zdarzało wlasnie na dywanie tylko, nie pomogło rozsypywanie jedzenia a dywanie itp. w końcu dywan został usunięty z pokoju i problem zniknął. Czasem te koty są zaskakujące ...


Napisz komentarz