1 ilość wyświetleń: 4304 wróć do listy
2015-10-27

Cała prawda o sufitach podwieszanych

Moim zdaniem nic nie jest tak efektowne w mieszkaniu, jak ładnie zaprojektowany sufit podwieszany z oświetleniem ledowym. Jest to bardzo wyrazisty element dekoracyjny, dlatego trzeba zachować umiar w aranżacji, żeby osiągnąć wnętrze z klimatem i bez przepychu. Bardzo często podwieszane sufity robi się, aby zamaskować niedoskonałości oryginalnego sufitu lub ukryć wszelkie instalacje.


Niestety sufity podwieszane w trakcie codziennej eksploatacji ulegają zabrudzeniom. Zbiera się na nich kurz, robią się pajęczyny, poza tym są idealnym miejscem do rozwoju roztoczy lub innych mikroorganizmów, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku alergików. Dzisiaj producenci oferują płyty sufitowe pokryte środkiem antybakteryjnym lub hamującym powstawanie grzybów. 


Chcąc zadbać o bezpieczeństwo i estetykę sufitów podwieszanych, należy je regularnie czyścić. Podpowiadam, jak to zrobić.


Odkurzanie


Podczas normalnych porządków warto od czasu do czasu odkurzyć wszystkie kąty przy suficie. Wszelkie wystające elementy i rynienki na oświetlenie są największymi zbieraczami kurzu w mieszkaniu. Zazwyczaj sprzątniecie ich odkładamy na później, bo trzeba specjalnie wejść albo na krzesło albo na drabinę, żeby sięgnąć tam odkurzaczem. Niektórzy używają specjalnych szczotek do pajęczyn, ale moim zdaniem jest to kolejna zbędna rzecz w domu. Ja odkurzając całe mieszkanie moim nowym Thomasem, po prostu zakładam specjalną końcówkę - ssawkę szczelinową, która jest bardzo długa, ma aż 36 cm! Po założeniu jej na rurę bez problemu mogę odkurzyć sufit, który jest dla mnie dość wysoki. Nie potrzebuję do tego żadnego krzesła, czy drabiny. Rewelacja! Od tej pory nie mam już problemu z pajęczynami.

Czyszczenie


Niestety, raz na jakiś czas trzeba znaleźć czas na wyczyszczenie wnęk sufitu. Jeżeli sufit jest bez pasków ledowych, to nie ma problemu - wówczas można go po prostu odkurzyć. W przypadku mojego sufitu sprawa jest utrudniona. Nie dość, że jest ogromny, to we wnęce ciągnie się pasek ledowy, dlatego należy go delikatnie sprzątać. Stosuję do tego zwykłą ścierkę i ciepłą wodę z płynem (może to być płyn do mycia naczyń). Tylko nie zapomnijcie wcześniej wyłączyć prądu!

Od razu podpowiadam, gdzie są najczęściej pajęczyny:

  • sufity
  • grzejniki 
  • rogi ścian
  • futryny drzwi i okien
  • szpary za meblami

Dużo trudności sprawia nam czyszczenie grzejników, zwłaszcza jeżeli są żeberkowe. W moim mieszkaniu mam właśnie taki typ. Przy okazji odkurzania sufitu, staram się też pamiętać o grzejnikach. Zdejmuję rurę bo nie jest mi do tego potrzebna. Wystarczy mi sama ssawka szczelinowa, która wchodzi między żeberka i dokładnie je odkurza, co widać na zdjęciach.

Komentarze (1)

janka33, 2015-11-08 21:17:52

Bardzo przydatne taka długa rura. Normalnie to potrzebna jest do takich porządków drabina, a jej wyciąganie to już cała wyprawa.


Napisz komentarz