4 ilość wyświetleń: 5578 wróć do listy
2015-10-14
artykuł-Odkurzacz dla alergika

Odkurzacz dla alergika

Producenci sprzętu AGD, tworząc swoje produkty, zawsze muszą mieć na uwadze osoby, do których chcą kierować swój wytwór. Niezbędna jest wiedza dotycząca zachowań, preferencji potencjalnych klientów, po to aby zaoferować taki produkt, który spełni oczekiwania rynku. Każdy konsument ma w stosunku do konkretnego przedmiotu inne określone wymagania, które wynikają z jego potrzeb. Dla każdego inne cechy będą najbardziej istotne i stanowić będą o przewadze danego urządzenia nad innymi. W przypadku rynku odkurzaczy ważną grupą, na której musieli skupić się producenci, stali się alergicy, a dokładniej osoby, którym doskwierają alergie wziewne. Co wspólnego mają ze sobą alergie wziewne oraz odkurzacze? Co wpływa na to, że coraz częściej jednym z bardziej poszukiwanych odkurzaczy jest odkurzacz dla alergika?

Wynika to a faktu, że liczba osób borykających się z alergią wziewną stale rośnie, a w jej przypadku najczęstszymi alergenami są pyłki roślin, ale również roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt. Z tego względu niezwykle ważnym czynnikiem poprawiającym na co dzień komfort życia alergika, jest utrzymanie czystości w domu. Systematyczne, a co ważne dokładne sprzątanie pomieszczeń, w których mieszka alergik, stanowi podstawę profilaktyki leczenia alergii. Skoro głównym zadaniem odkurzacza jest zasysanie kurzu i brudu, odkurzacz dla alergika stanowi jego podstawowe narzędziem walki z kurzem i sierścią. Czy w takim razie, jeśli zadaniem każdego odkurzacza jest zbieranie kurzu i brudów, czy każdy odkurzacz, bez względu na swoją budowę i zasadę działania - to dobry odkurzacz dla alergika? Nie jest to takie oczywiste, ponieważ odkurzacz, który można określić mianem dobrego dla alergika, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami.

Podstawową kwestią jest wysokiej jakości system filtracji. Jeśli zastosowane w odkurzaczu filtry są zbyt słabe, to bez względu na to, z jaką siłą brud i kurz będą zasysane, będą one z powrotem wysysane w miejscu wylotu.  Wówczas pomimo odkurzania, wrażenie czystości jest złudne, ponieważ w powietrzu unoszą się roztocza i kurz. Efekt pracy złej jakości filtrów można doskonale wyczuć. Jeśli po zakończonym odkurzaniu wyczuwamy charakterystyczny zapach, to z dużym prawdopodobieństwem jest to zapach unoszących się drobinek kurzu. Jeśli dla przeciętnej osoby jest to jedynie nieprzyjemny zapach, tak dla alergika wejście do takiego pomieszczenia, w którym rozrzucone są wszędzie roztocza i kurz oznacza natychmiastową reakcję alergiczną, w postaci kataru, kichania czy łzawiących oczu. Wówczas czas poświęcony na sprzątanie można uważać za zmarnowany, a pieniądze wydane na taki sprzęt, nie ważne czy kupione z myślą o alergiku czy nie, zostały po prostu zmarnowane. Odkurzacz dla alergika powinien mieść wysokiej jakości filtry, nie oznacza to, że osoby, którym alergia nie doskwiera nie muszą wcale zwracać na to uwagi. Skoro używamy odkurzacza po to, aby pozbyć się kurzu i brudu, to urządzenie powinno dobrze spełniać te zadanie.

Wyróżniającym się  rodzajem systemu filtracji charakteryzują się tak zwane odkurzacze wodne. Ich nazwa wynika  z tego, że ich podstawowym filtrem jest właśnie woda, uważana za jeden z najskuteczniejszych i naturalnych filtrów. Zasada ich pracy jest bardzo prosta. Wszystko co napotka on na swojej drodze odkurzacz trafia nie do worka lub pustego pojemnika, ale do zbiornika wypełnionego wodą. W ten sposób drobinki brudu, kurzu zanurzone w wodzie napotykają blokadę i nie wydostaną się na zewnątrz w wydmuchiwanym przez odkurzacz powietrzu. Jednak warto zaznaczyć, że zastosowanie jedynie filtra wodnego, nie wystarczy aby zapewnić idealny system filtracji. Niezbędne są dodatkowe filtry, aby wszelkie mikro drobinki kurzu lub roztocza zostały wessane przez odkurzacz i na pewno w nim zostały.

Takie rozwiązanie gwarantuje firma THOMAS, producent odkurzacza THOMAS AQUA+ ANTI-ALLERGY. Ten odkurzacz dla alergika jest wyposażony w system filtra wodnego AQUA +, specjalny filtr higieniczny oraz MICRO-filtr powietrza wylotowego. Tak opracowany i dobrany system filtracji zapewnia stu procentową skuteczność separacji pyłów. Każdy z filtrów ma swoje określone zadanie: system filtra wodnego AQUA+ gwarantuje filtrację kurzu. Higieniczny filtr (z możliwością prania) oraz mikrofiltr powietrza wylotowego wyłapuje nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, tak aby nie przedostały się do pomieszczenia. Warto wspomnieć również o tak zwanym filtrze iniekcyjnym, przez który przechodzą zassane przez rurę odkurzacza brudy. Filtr działa na zasadzie systemu dysz, gdzie zassane brudne drobinki zostają związane z rozpyloną wodą i cięższe trafiają od razu do pojemnika z wodą. Odkurzacz THOMAS AQUA+ ANTI-ALLERGY otrzymał rekomendację  Niemieckiego Stowarzyszenia ds. Chorób Skóry i Alergii.

Komentarze (4)

gigiel, 2015-10-19 23:34:59

I tak dla alergika, to walka codziennie z kurzem, trzeba byc systematycznym i dokładnie sprzątać.


Goog, 2015-11-13 10:21:50

Warto też wspomnieć o filtrze HEPA, który zatrzymuje roztocza w odkurzaczu oraz klasie reemisji. Ja niedawno kupiłam odkurzacz Boscha i jestem pod tym względem mega zadowolona, ale i propozycja zawarta w artykule też brzmi ciekawie. Warto testować :)


Pani Perfekcyjna, 2015-11-27 10:56:58

Goog, zgadzam się z Tobą. Moje oczewikania dopiero spełnił filtr HEPA13 i tygrys Boscha. Wcześniej moje problemy alergiczne dawały mi w kość. Teraz, to odkurzacz daje popalić roztoczom. :D


Roxi, 2016-01-11 12:05:58

Trzeba po prostu sprzątać i to dokładnie aby alergii była mniej uciążliwa. No alergia z pewnością uczy systematyczności.


Napisz komentarz