1 ilość wyświetleń: 2292 wróć do listy
2015-10-12

Czysty dywan - jakie to proste

Dywan w mieszkaniu sprawia, że każde pomieszczenie jest ładniejsze i bardziej przytulne. W związku z tym, że w większości dzisiejszych mieszkań w pokojach położone są panele podłogowe, dywan lub wykładzina są niezbędne w pokoju dzieciecym. Wynika to z tego, że większość czasu spędza się z dzieckiem bawiąc na podłodze. Niestety z posiadaniem dywanu wiąże się problem z utrzymaniem jego w czystości. Po kilku latach użytkowania zazwyczaj są już plamy, których nie da się wyczyścić, a kolor dawno już stracił swój żywy odcień.


Na co warto zwrócić uwagę wybierając dywan:

•    wzór dywanu
•    rodzaj dywanu
•    wielkość dywanu


Wzór dywanu

Jeżeli wybierzemy bez wzorów i do tego jasny to będzie widać na nim każdą plamę. Na ciemnych z kolei bardzo widać śmieci i paprochy. Dlatego najlepszym wyborem dywanu do pokoju dziecięcego jest dywan we wzory np. miasto.

Rodzaj dywanu

Kolejnym czynnikiem, które ma ogromne znaczenie będzie długość włosia. Z dywanu o długim runie jest bardzo ciężko wyciągnąć małe zabawki, klocki, resztki plasteliny czy jedzenia. Do tego długie włosie przeszkadza w zabawie, układaniu klocków czy puzzli.

Wielkość dywanu

Dywan w pokoju dziecięcym powinien być na tyle duży, żeby można było się swobodnie na nim bawić w parę osób.  Jeżeli kupimy zbyt duży i będziemy zmuszeni włożyć go pod meble, to będzie ciężko go wyciągnąć do trzepania lub prania profesjonalnego.  

Czyszczenie dywanu:

•    usuwanie plam na bieżąco
•    częste odkurzanie
•    pranie

Usuwanie plam na bieżąco

Najważniejszą zasadą jest natychmiastowa reakcja. Zawsze sprzątam plamy zanim wsiąkną głęboko w tkaninę. Rozlany napój mojej córeczki od razu zbieram papierowym ręcznikiem lub miękką ścierką, natomiast inne zabrudzenia próbuję delikatnie zdjąć.

Częste odkurzanie

Staram się odkurzać tak często jak to możliwe oraz przynajmniej raz w roku zlecam mężowi gruntowne trzepanie naszego domowego placu zabaw. 

Pranie

Bez względu jak często i dokładnie odkurzamy dywan, raz na jakiś czas należy wyprać dywan. Do tej pory myślałam, że są tylko dwie opcje: pranie profesjonalne oraz czyszczenie chemicznymi środkami na kolanach. Pierwsza opcja jest kosztowna, a do tego zajmuje też sporo czasu, bo trzeba wybrać firmę, a potem przygotować i zawieźć dywan. W drugim przypadku wchodzi w grę minimum godzinne szorowanie dywanu, a potem jest problem z jego suszeniem. Żadna z tych opcji nie jest zadowalającym rozwiązaniem dla mnie. Na szczęście odkryłam odkurzanie piorące z Thomasem.

Jak wyprać dywan w 15 minut z Thomasem - to bardzo proste? 

1. najpierw porządnie odkurz dywan,

2. koniecznie nałóż dowolny środek na plamy - ja używam specjalnego mydełka do odplamiania i zostawiam na parę minut.

Mydełko jest rewelacyjne, kosztuje max 8 zł, można kupić w supermarkecie. Stosuję je do wszystkiego, w szczególności  do plam na ubraniach. Na opakowaniu jest napisane, że też doskonale nadaje się do plam na dywanie czy tapicerce.W tym czasie odkurzam resztę mieszkania,

3. przygotuj odkurzacz do odkurzania piorącego - załóż specjalną końcówką oraz wlej wodę z płynem do prania dywanów do pojemnika na czystą wodę (płyn był w zestawie z odkurzaczem)

4. po prostu odkurz dywan w trybie piorącym - nie dość, że Thomas za Ciebie pierze dywan to jednocześnie odsysa nadmiar wody z powierzchni dywanu

5. gotowe, możesz położyć się na kanapie :)

Komentarze (1)

felcia, 2015-11-02 12:35:18

No takim odkurzaczem to bym posprzątała, nie trzeba czekac do lata, aby prać dywan.


Napisz komentarz