0 ilość wyświetleń: 1397 wróć do listy
2015-07-28
artykuł-Alergie oddechowe spowodowane roztoczami

Alergie oddechowe spowodowane roztoczami

Alergia oddechowa nie jednej osobie utrudnia codzienne życie. Niektórzy z nas przy kontakcie z alergennym roztoczem kurzu domowego nawet nie kichną, ale inni nie będą mogli oddychać. U osób wrażliwych, po kontakcie z roztoczem kurzu domowego, mogą wystąpić takie schorzenia jak: nieżyty nosa, astma oskrzelowa, pokrzywki a nawet atopowe zapalenie skóry. Istnieje wiele badań potwierdzających zależność ilości roztoczy od nasilenia objawów chorobowych.

Roztocza to drobne pajęczaki zauważalne jedynie pod mikroskopem (wielkość ok. 200 mikronów). Ich biologia jest nam doskonale znana, ze względu m.in. na ich wszędobylskość i częstość różnorodnych zachorowań, które powodują. Same owady nie są dla nas szkodliwe, alergenne są natomiast dopiero ich odchody (kuleczki kałowe). Głównym siedliskiem roztoczy jest pościel, szczególnie materac, na którym znajduje się nasz złuszczony naskórek. Jest on ich głównym pożywieniem, z racji na odpowiedni dla ich rozwoju poziom wilgoci i ciepła. Ciężko się ich pozbyć, wędrują razem z nami i nieustająco nas alergizują.

Alergie związane z roztoczami nasilają się głównie jesienią i zimą, na co składa się na kilka powodów. Jednym z nich jest naturalny cykl rozwojowy opisywanych pajęczaków - najwięcej dorosłych roztoczy pojawia się właśnie w tym okresie. Kolejna przyczyna to rozpoczęcie sezonu grzewczego - włączane są kaloryfery, które na zasadzie ruchu powietrza zimno – ciepło, wzbijają tumany roztoczy znad kaloryferów w górę. Im więcej roztoczy w powietrzu, tym więcej ich wdychamy i reakcja alergiczna może być silniejsza. Jeśli długo przebywamy w takim otoczeniu może pojawić się suchy, szczekający kaszel, napady kichania i wodnista wydzielina z górnych dróg oddechowych. Uczulenie na roztocza, jak każda inna alergia, nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie wszyscy członkowie rodziny muszą na nią zachorować. Wśród domowników narażeni są jedynie te osoby, które mają podwyższony poziom swoistych przeciwciał na roztocza.

Jeśli chcemy możliwie jak najbardziej zmniejszyć objawy alergii musimy zredukować do minimum poziom roztoczy w pomieszczeniach. Jedynym sposobem jest utrzymywanie czystości  -  częste odkurzanie dywanów, pranie i wietrzenie pościeli. Bardzo dobrze sprawdza się stosowanie wydajnych odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza, szczególnie w sypialniach i pomieszczeniach w których najwięcej przebywamy. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz