0 ilość wyświetleń: 1201 wróć do listy
2015-05-14

Ratunku! Moje dziecko ma alergię!

Rosnące statystyki alergii u dzieci są coraz bardziej niepokojące. Zdecydowanie częściej słyszy się o problemach skórnych maluchów. Nie jestem lekarzem, nie mam specjalizacji, więc nie opowiem Wam o przyczynach ani sposobach leczenia, ale postaram się jako mama alergika napisać co możecie zrobić, aby utrudnić kontakt z alergenem.

Jedną z najczęstszych alergii, poza pokarmowymi, są uczulenia na kurz i roztocza. Te drobne, niewidoczne gołym okiem pasożyty zamieszkują w naszych domach, a ich odchody stanowią dla człowieka jeden z najsilniejszych alergenów, wywołujący katar sienny, wysypki  czy też migrenowe bóle głowy. Walka z roztoczami jest bardzo długa i żmudna, a regularne utrzymywanie porządku stanowi jej podstawę.

Gdzie najczęściej przebywają roztocza? W tapicerowanych meblach, dywanach, wykładzinach, firankach i zasłonach. Jeśli możesz pozbądź się takich dodatków, jeśli jednak nie chcesz zmieniać wystroju, zastosuj się do kilku zasad, aby pomóc małemu alergikowi.

Podstawą mieszkania z alergikiem jest codzienne wietrzenie pomieszczenia i regularne ścieranie kurzu ze wszystkich półek i sprzętów. Unikaj bibelotów, które służą tylko ozdobie, a są elementami przyciągającymi drobinki. Odkurzanie również powinno wejść Ci w nawyk. Zaopatrz się w odkurzacz ze specjalnym filtrem wodnym, który zatrzymuje nie tylko roztocza, ale też komórki grzybów i wirusy. Dywany i meble tapicerowane możesz czyścić również za pomocą tego urządzenia. Po każdym takim czyszczeniu przewietrz jeszcze raz mieszkanie, ponieważ para zwiększa wilgotność, a to sprzyja mnożeniu się pozostałych w domu roztoczy.

Firanki i zasłony pierz minimum raz w miesiącu (a najlepiej co tydzień), a następnie wyprasuj – wysokie temperatury pomogą w walce z roztoczami. To samo tyczy się bielizny pościelowej, prana regularnie i suszona na słońcu, stanie się przyjazna małemu alergikowi. Promienie ultrafioletowe, podobnie jak wysoka temperatura, niszczą roztocza, dlatego warto wystawiać na słońce również kołdrę i poduszki. Zainwestuj w pościel antyalergiczną z wypełnieniem nie powodującym uczuleń.

Jeśli chodzi o inwestycje w sprzęty dla alergika, warto zainteresować się odkurzaczami z filtrami wodnymi, urządzeniami czyszczącymi parą oraz oczyszczaczami powietrza, które wyposażone w odpowiednie filtry wychwytują zanieczyszczenia i szkodliwe alergeny. Nie musisz jednak od razu kupować wszelkich pomocnych urządzeń, najważniejsze jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń. Dzięki systematycznej walce z roztoczami Twoje dziecko będzie miało szansę na życie w odpowiednich dla zdrowia warunkach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz