0 ilość wyświetleń: 2116 wróć do listy
2015-04-01

Jak zachęcić domowników do pomocy przy porządkach

Marzysz o tym, by Twój dom lśnił czystością? Spędzasz mnóstwo czasu przy sprzątaniu, prasowaniu czy myciu okien, gdy w tym czasie Twoja rodzina ogląda telewizję, czyta książki czy układa klocki? Powoli zamieniasz się w kurę domową i zaczyna przerażać Cię ta perspektywa? Czas powiedzieć dość i zachęcić domowników do wspólnych porządków. Tylko jak to zrobić?

Odpowiedzialność za utrzymanie czystości w domu nie jest jedynie Twoim obowiązkiem. Każdy z domowników powinien mieć taki sam udział zarówno w przyjemnościach, jak i w pomocach domowych, dlatego warto ustalić harmonogram. Przygotujcie dużą kartkę, na której rozpiszecie obowiązki i terminy wykonania poszczególnych czynności. Ustalcie osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania (np. odkurzanie – tata, wynoszenie śmieci - starszy syn, ścieranie kurzy – mama) lub wymieniajcie się zadaniami. Przy odpowiednio rozdzielonych zadaniach, każdy domownik poczuje się potrzebny i zbyt dużo zajęć nie spadnie na jedną osobę. Dla ułatwienia zaznaczcie „kolejkę” do sprzątania w kalendarzu i pilnujcie, aby każdy jej przestrzegał. Gdyby dopadła Was jednak monotonia i zauważysz, że domownicy uchylają się od obowiązków, zamieńcie się zadaniami.

Dorośli wiedzą (przynajmniej mam taką nadzieję) jak ważne jest utrzymanie czystości w domu, ale jak przekonać dzieci, które nie zawsze mają ochotę na sprzątnięcie swojego pokoju? Małe dzieci obserwują rodziców i powtarzają ich ruchy, dlatego jak najczęściej pozwalaj pomagać maluchom przy sprzątaniu, a wyjdzie im to na dobre. Naukę sprzątania zacznij od najprostszych czynności, tak, abyś miała pewność, że dziecko sobie z nimi poradzi. Nie zapomnij o jakże ważnej motywacji. Czasem wystarczy sama pochwała, innym razem możesz skorzystać z nagród w postaci naklejek czy też zaznaczeniu uśmiechu na tablicy obowiązków. Sprzątanie może okazać się dobrą zabawą gdy zorganizujesz dzieciom zawody w sprzątanie zabawek na czas, czy w zbieranie jak największej ilości klocków. Pozwól dziecku rozwieszać pranie i poproś o pomoc w przypinaniu ubrań klamerką, smyk przy okazji poćwiczy motorykę ręki. Wybierz jedną z płytek na podłodze i poproś dziecko, aby to właśnie na nią pozamiatało resztki z podłogi, dla niego będzie to dobra zabawa, a Ty zyskasz małego pomocnika. Maluch z chęcią pomoże Ci wycierać kurze, jeśli wręczysz mu kolorową ściereczkę lub zabawną miotełkę. Jest wiele pomysłów na zamienienie czasem nudnego obowiązku w zabawę, wystarczy trochę pomyśleć i poobserwować swoje dziecko. Jeśli uda Ci się zainteresować malucha sprzątaniem, możesz być z siebie dumna!

Porozmawiaj z domownikami, nie bój się prosić ich o pomoc i zachęć ich do działania. Zyskasz nie tylko wolny czas na czytanie książki czy obejrzenie ulubionego serialu, ale nauczysz ich odpowiedzialności i wspólnego dbania o porządek. Przecież o wiele przyjemniej mieszka się w czystym i zadbanym domu!

Komentarze (0)

Napisz komentarz