1 ilość wyświetleń: 1118 wróć do listy

POLECANE PRODUKTY:

Zobacz również

artykuł-Domowe porządki z Thomas Amfibia PET
Domowe porządki z Thomas Amfibia PET

Utrzymanie porządku w domu pełnym dzieci...

2015-04-01
artykuł-Zwierzak dla alergika

Zwierzak dla alergika

Prawie każdy rodzic prędzej czy później usłyszy od swojego malucha prośbę o zwierzaka. Pragnienie posiadania psa, kota czy chomika jest zupełnie naturalne i warte przemyślenia. Obecność w domu zwierzaka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Nie tylko uczy malucha odpowiedzialności, ale również obniża poziom niepokoju i agresji. Jednak posiadanie czworonożnego przyjaciela wiąże się również z pewnymi minusami, szczególnie mając w domu alergika.

Uczulać może nie tylko pupil, ale także pokarm czy środki używane do jego pielęgnacji. Dlatego jeśli zdecydujemy się na zwierzaka, mając w domu alergika, musimy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie porządku. Wszechobecna sierść jest najsilniejszym alergenem, dlatego warto zapoznać się ze sposobami na pozbycie się jej. Z podłogi i dywanów możemy usunąć ją za pomocą odkurzacza lub specjalnej gumowej szczotki. Warto zakupić rolkę do czyszczenia ubrań, bądź pozbywać się sierści poprzez taśmę klejącą nawiniętą na dłoń stroną klejącą do góry. W podobny sposób usuniemy psie czy kocie włosie z kanapy i fotela.

O sierść psa należy dbać kąpiąc go i wyczesując specjalną szczotką. Starajmy się jednak w miarę możliwości wykonywać te czynności poza domem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się alergenów. Wskazane jest również ograniczenie kontaktu, nie mam tu jednak na myśli całkowitej izolacji zwierzaka, ale wprowadzenie miejsc, do których pies czy kot nie ma wstępu, jak na przykład pokój alergika, a w szczególności łóżko i szafa z ubraniami. Należy również dbać o przedmioty kumulujące zwierzęce alergeny. Dywany i wykładziny powinny być regularnie czyszczone, a zasłony prane często w wysokich temperaturach.

Kocia kuweta to również punkt najbardziej niebezpieczny dla alergików, dlatego poza regularną wymianą żwirku, ważny jest sposób jej czyszczenia. Najskuteczniejszy okazuje się płyn do naczyń zmieszany z ciepłą wodą i dodatkowe zalanie jej wrzątkiem. Pamiętajmy jednak, by kuwetę czyścić bardzo starannie. To samo odnosi się do klatek gryzoni czy ptaków. Ich odchody mogą działać drażniąco na małego alergika.

Po zabawie z pupilem pamiętajmy o odpowiedniej higienie, mycie rąk musi alergikowi wejść w nawyk. Częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa zwierzak jest kolejnym punktem w walce o zmniejszenie natężenia alergenów.

Mając w domu alergika nie zamykajmy się całkiem na jego prośby o domowego zwierzaka. Warto skonsultować się z alergologiem, poznać wcześniej zwierzaka by sprawdzić reakcję na niego. Jeśli nie jest ona silna, przy odpowiednim utrzymaniu porządku w domu może okazać się, że nie musimy skreślać marzeń dziecka.

Komentarze (1)

Lidka, 2016-02-27 23:52:35

złota zasada, mycie rąk tyle razy - ile się da, no chyba, że przy okazji ma się atopowe zapalenie skóry :( wtedy jeszcze trzeba dbać o dłonie szczególnie


Napisz komentarz