0 ilość wyświetleń: 1066 wróć do listy
2015-01-01

W otoczeniu dobrych barw

Spacer po lesie przynosi ukojenie, pobyt w pomieszczeniach jaskrawożółtych pozytywnie pobudza, a w czerwonym ferrari trudno jechać wolno. Czy tego chcemy czy nie, świat kolorów wpływa na nasze zmysły i uczucia. Dlatego kolory są tak ważne przy aranżacji wnętrza. Jak wybrać właściwy kolor?

Ważne jest to, jak czujemy się w towarzystwie konkretnej barwy, jakie emocje w nas wywołuje. Te emocje mogą się radykalnie zmienić w zależności od nasycenia lub tonacji barwy.

Oto podstawowa charakterystyka barw, która może się Wam przydać przy tworzeniu własnych zestawów kolorystycznych.

  • Róże – wesołe, radosne, pozytywne i kobiece.
  • Czerwienie – zmysłowe, czułe, intymne i luksusowe.
  • Pomarańcze – wzmacniają kreatywność, są ciepłe i przytulne.
  • Żółcienie – przyjazne, słoneczne (podobno mocna barwa żółta wpływa na lepszą prace mózgu).
  • Zielenie – natura, jedne odcienie będą uspokajać, inne orzeźwiać, za to wyważone  - relaksować.
  • Błękity – kojarzą się z niebem i wodą, logicznym myśleniem, spokojem, medytacją.
  • Fiolety – stymulujące i seksowne, błękitne fiolety uspokajają i dobrze wpływają na sferę duchowa człowieka.

ŚWIATŁO

Światło to bardzo istotny dla koloru kontekst, bowiem wpływa na to jak odbieramy barwy. Najlepiej spędzić trochę czasu w otoczeniu tych barw. Możemy wykonać na ścianach testy barwne i poobserwować jak zmieniają się kolory w ciągu dnia. Innym sposobem jest zawieszenie tkaniny vis-a-vis pomalowanej ściany, to pomoże sprawdzić jak oba kolory i powierzchnie współgrają ze sobą.

Duża ilość dziennego światła

Jeśli pomieszczenie obfituje w dużą ilość dziennego światła możemy wybierać ciemniejszą i chłodniejszą kolorystykę: szarości, rozbielone fiolety czy błękity. Takie kolory stymulują logiczne myślenie i świetnie sprawdzą się w domowym biurze lub salonie. Odpowiednie użycie światła wzmocni i podkreśli nastrój. Przytłumione światło świec wprowadzi do wnętrza spokojną atmosferę.

Małe pomieszczenia

Takie pomieszczenia dobrze się czują w towarzystwie ciepłych, jasnych, pastelowych kolorów. Np. cytrusowy kolor pobudza zmysły i sprawdzi się w małej kuchni, a jego cieplejsza tonacja stwarza przytulny, rodzinny klimat.

Faktura i forma

Ona także ma wpływ na to jak odbieramy barwę. Jeśli w salonie lub sypialni zdecydujecie się zastosować zmysłową gorącokrwistą paletę czerwieni, rozważcie użycie takich faktur i tkanin, które dodatkowo podkreślą zmysłowy nastrój. Dla stolarki wybierzcie połyskliwe barwy, a na obicia mebli aksamity i grube satyny.

 

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz